5. února 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

Doping dětem? Restart, prosím! Ruské úspěchy brzy nikoho nevzruší

ĎÁBELSKÁ KOMBINACE. Sportovní výkony až do sebezničení, zakázaný doping - jedno... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ĎÁBELSKÁ KOMBINACE. Sportovní výkony až do sebezničení, zakázaný doping - jedno... | foto: archiv

Ruský sport zažívá krušné časy. Začalo to loni v prosinci odvysíláním německého dokumentu s příznačným názvem „Přísně tajné dopování – jak dělá Rusko své vítěze“. V něm zaznělo, že 99 procent ruských atletů si pomáhá nepovolenými prostředky a dopingoví komisaři o tom za úplatek mlčí.

Skandál pokračoval v lednu obviněním pětice elitních ruských chodců. K tomu vyšlo najevo, že dopovala i olympijská vítězka v běhu na 3000 metrů překážek Julija Zaripovová a světová šampionka v sedmiboji Taťjana Černovová.

Prezident ruského atletického svazu Valentin Balachničev po provalení těchto skutečností nabídl rezignaci. Potíž je však, zdá se, mnohem hlubší.

Ministr sportu Vitalij Mutko včera sdělil další závažnou informaci. Problém s dopingem mají už i děti ve sportovních školách. Může za to podle něho systém, který trenérům mládeže zajišťuje finanční bonusy za úspěchy svěřenců.

Je na čase změnit zažité pořádky. A začít je třeba co nejdříve. Jinak už nebude brát úspěchy ruských sportovců nikdo vážně...