21. března 2008 21:39 Lidovky.cz > Sport > Názory

Firma, která se měla starat o OH, asi končí

Primátor Prahy Pavel Bém (vlevo) a šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek slavnostně odkrývají logo pražské olympiády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátor Prahy Pavel Bém (vlevo) a šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek slavnostně odkrývají logo pražské olympiády. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Mezi lidmi, kteří mají zájem o pořádání letních olympijských her v Praze, to začíná skřípat. Obecně prospěšná společnost Praha olympijská totiž podle informací LN přestane dostávat peníze od pražského magistrátu.

Společnost byla přitom založena a financována převážně hlavním městem Prahou, menší částku jí poskytl také Český olympijský výbor. Cílem společnosti je zajišťovat kandidaturu Prahy na pořádání letních olympijských her.

Už teď je ale takřka jisté, že česká metropole se 4. června nedostane z tzv. uchazečského postu o letní olympijské hry v roce 2016 do užšího výběru, na jehož konci budou známá jména oficiálních kandidátů. Přísun financí do Prahy olympijské se tak stane bezpředmětným. Podle informací mluvčího pražského magistrátu Jiřího Wolfa vyinkasovala společnost na předem ztracený projekt již  40 milionů korun.

„Je nám jasné, že první kolo prohrajeme,“ připouští pražský primátor Pavel Bém. „Vzhledem k tomu, že česká vláda neposkytla finanční záruky, jsou šance Prahy velmi malé,“ soudí předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek, který také kritizuje to, že Praha olympijská v dotazníku zaslaném Mezinárodnímu olympijskému výboru nesprávně uvedla, že vláda finanční záruku poskytla. „Tohle bylo trochu nešťastné,“ říká Jirásek.


Další podrobnosti
si přečtěte v sobotním vydání deníku