11. dubna 2008 13:51 Lidovky.cz > Sport > Názory

K. Vary: Tým pro play off

Finálová série disponuje enormním nasazením.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finálová série disponuje enormním nasazením. | foto: ČTK

Hokejový trpaslík sahá po mistrovském titulu. I tak se dá dívat na finálovou sérii mezi Slavií a Karlovými Vary. Západočeši se letos poprvé protáhli do play off a v něm se vezou na vlně euforie. Ve čtvrtém zápase na domácím ledě dokonce uštědřili favorizované Slavii krutý výprask 8:2 a srovnali stav série na 2:2.

Mnozí fanoušci nevycházejí nad karlovarskou "troufalostí" z údivu. Vždyť jména jako Skuhravý, Kumstát nebo Kraft by jen zapálený západočeský příznivec zařadil před startem sezony do první desítky největších extraligových hvězd. Jenže pokud má z hráčů tuzemské soutěže někdo výkonnostní formu na to, aby si řekl o místo v sestavě pro mistrovství světa v Kanadě, pak mezi adepty určitě budou právě Skuhravý, Kumstát nebo karlovarský brankář Mensator. Navíc Karlovy Vary vyzrály. Kádr je už několik let pohromadě, řada klíčových opor se dostala do ideálního hokejového věku.

Už před startem letošního ročníku poletovaly kolem lázeňského města úvahy o černém koni soutěže a karlovarští hokejisté je dokázali proměnit ve spanilé tažení play off. Právě pro vyřazovací část má sestava Karlových Varů velice příhodné složení. Vysocí a silní útočníci, kteří se bez faulu prakticky nedají oddělit od puku, se skvěle hodí do jednoduché hry, jakou svěřenci kouče Zdeňka Venery praktikují.

Osm a čtvrt gólu na zápas

K přímočarosti a dravosti hlavně před brankou soupeře navíc karlovarští hráči přidávají zejména na vlastním ledě maximální nasazení. K tomu mají velkou jistotu, třiadvacetiletého gólmana Mensatora, jenž dorůstá do pozice budoucí české brankářské jedničky. Další vývoj finále výrazně napoví fakt, zda Karlovy Vary vydrží svůj nesmírně fyzicky náročný hokej. Po třetím zápase, který Západočeši prohráli, přiznávali, že na závěrečný tlak už neměli šťávu.

Středeční jasná výhra jim alespoň dočasně napumpovala do svalů netušenou energii. "Člověk tu únavu pak ani necítí," říká kapitán Václav Skuhravý.
Proti Karlovým Varům stojí ale psychicky značně odolný soupeř. Pražská Slavia má navíc jednu pozoruhodnou vlastnost, kdykoli začíná jít do tuhého, tak dokáže nečekaně přidat. Vyrovnané finále proti předpokladům uchvátilo diváky. Průměrně připadá na zápas 8,25 gólu. "Docela mě to překvapuje, že padá tolik branek, v play off to bývá naopak, ale pro diváky je to zajímavé," podotkl Skuhravý.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky