Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Basketbaloví fanoušci pláčou. Reprezentace se řítí po podivných krocích ke dnu

Sport

  12:00
Čeští basketbaloví fanoušci si příliš radosti v posledních měsících neužili. Jak ženská, tak mužská reprezentace totiž na mistrovství Evropy neuspěla. To by však příznivce ještě nemrzelo tolik, jako způsob, jakým k nezdarům došlo. V nominacích totiž z několika různých důvodů chyběly opory, které buď nebyly překvapivě povolány, nebo svou účast na šampionátu odmítly.

Zklamání ve tvářích Martina Peterky (vlevo) a Vojtěcha Hrubana. foto: ČTK

Čeští basketbalisté na probíhajícím Eurobasketu nesplnili cíl v podobě postupu do play off, přitom za normálních okolností by reprezentace Maďarska, která postoupila do vyřazovacích bojů na úkor Čechů, neměla být nepřekonatelnou překážkou.

Welsch: Nejsme země, která si může dovolit, aby její hvězdy nejezdily na velké turnaje

Tým kolem trenéra Ronena Ginzburga totiž obhajoval účast ve čtvrtfinále z předchozího šampionátu v roce 2015, jenže ještě před startem letošního turnaje se začal hroutit jako domeček.

Kvůli vyčerpání se omluvil Jan Veselý, nominaci odmítl i Blake Schilb, reprezentační kariéru ukončil Petr Benda a po zranění se nedostal podle svých slov do formy Pavel Pumprla.

Ze základní sestavy z před dvou let tak zbyl jen jeden z lídrů, rozehrávač Washingtonu.

Absence opor však nekončila. Pivot Ondřej Balvín neprošel v Gran Canarii zdravotní prohlídkou, křídelník David Jelínek nebyl povolán kvůli osobním neshodám s trenérem Ginzburgem, další pivot Šimon Puršl se v závěru přípravy zranil adalší pivot Adam Pecháček odmítl být náhradníkem.

Češi tak přijeli do rumunské Kluže řádně okleštěni a prakticky bez pětky, tedy nejvyššího muže základní sestavy, a soupeři na šampionátu výškové převahy pod koši dokonale využívali.

Trošku to připomínalo situaci před šampionátem basketbalistek, který se hrál v červnu Česku. Tam zase velmi chyběla jedna z nejlepších střelkyň francouzské ligy Romana Hejdová, jenž se trenérům nevešla ani do širšího výběru.

Češky v Hradci Králové skončily po porážkách s Ukrajinou a Maďarskem poslední ve skupině a do play off překvapivě postoupily oba zmínění soupeři.

Basketbalistům se se sestavou plnou mladíků sice povedl duel s domácím Rumunskem, po předpokládané porážce s obhájcem titulu ze Španělska však nezvládli zmíněný klíčový duel o postup s Maďarskem a pak navíc propadli i v zápase naděje s Černou Horou. Zmar pak dovršili vysokou porážkou s Chorvatskem (69:107), které na posledním ME porazili v osmifinále o 21 bodů.

Tomáš Satoranský úřaduje.

Vše pak shrnul trefně lídr týmu Satoranský, kterého zklamalo, že tým, který se měl po absenci tradičních opor semknout, v zápasech s Maďarskem a Černou Horou naopak překvapivě vůbec nebojoval a svým soupeřům se dobrovolně vzdal.

Nezvládnutá sportovní stránka je však jen částí současného problému. V týmu zoufale chybí sportovní manažer, který by měl za zodpovědnost komunikaci s hráči při nominaci. Nemůže se stát, že hráče přemlouvají ke startu na velké akci typu Eurobasketu asistenti trenéra Luboš Bartoň s Lubomírem Růžičkou nebo dokonce kapitán Jiří Welsch.

Vedení Českého basketbalové federace se na blížícím výkonném výboru měla zanalyzovat, jak je možné že k trpce úsměvné situaci, kvůli které je fanouškům pro smích celý realizační tým, s omluvenkami vůbec mohlo dojít.

A především by se jeho členové měli zamyslet, proč se hráči omlouvají hromadně omlouvají na akci, která by měla být vrcholem jejich reprezentačních kariér.

Přitom musí vyřešit situaci, kdo týmy povede už za dva měsíce v kvalifikacích o mistrovství světa, když Ronen Ginzburg u mužské a Ivan Beneš u ženské cíl v podobě postupu do play off nesplnili. Kandidáty na trenérské pozice by mohli být Lubomír Růžička a Petr Czudek u mužů či Slovák Štefan Svitek u žen.

Česká republika - Chorvatsko. Jiří Welsh (v bílém) proti chorvatské přesile.
Maďarsko - ČR, utkání skupiny C mistrovství Evropy basketbalistů. Tomáš...

Aby české reprezentace nespadly na samé dno, nestačí však obměnit jen trenérské posty. Do čela obou týmů se musí dostat manažer, který bude komunikovat s hráči a hráčkami. U mužů by tuto roli mohl zastávat končící kapitán Jiří Welsch, u žen pak všemi respektovaná někdejší kapitánka národního týmu Hana Horáková.

Pak by mohly české reprezentační výběry místo pádu nabrat opačný směr.