Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

KOMENTÁŘ: Jedna velká nula, atleti se vracejí z Dauhá s nejhorším výsledkem v české historii. Proč?

Barboře Špotákové a spol. se medailové pozice uhájit na MS nepodařilo. foto: ČTK

Názor
Poprvé v samostatné české historii přijeli čeští atleti z mistrovství světa bez medaile. Dvě pátá místa jsou maximem a bohužel aktuálním odrazem české atletiky.
  5:00

Jen snílek mohl před letošním šampionátem v Dauhá pomýšlet na stejnou bilanci, jakou měli Češi na posledním MS v roce 2017 v Londýně. 

Díky kompletní medailové sbírce zásluhou oštěpařů Barbory Špotákové, Jakuba Vadlejcha a Petra Frydrycha skončili čeští atleti v bilanci cenných kovů na vynikajícím desátém místě. 

A navíc navíc měli rekordních osm umístění do osmého místa.

Jenže jen největší pesimista mohl očekávat, že z Kataru odjedou Češi nejen bez medaile, s osmi body v bodování za umístění do osmého místa přivezou druhý nejhorší výsledek ze všech šampionátů. 

Od MS v roce 1991 v Tokiu, kde tehdy Čechoslováci medaili rovněž nebrali, Češi pokaždé alespoň s jedním cenným kovem zpět do vlasti přijeli. Tentokrát však přilétali s prázdnou.

Jak je možné, že atleti spadli do výsledkového marasmu, který v tomto desetiletí provádí i české fotbalové a hokejové reprezentace? 

Dvě tradiční jistoty Barbora Špotáková a Zuzana Hejnová se sice do finále dostaly, na mladší soupeřky však nestačily. 

Spoléhat však na obě jistoty posledního desetiletí však nejde donekonečna, zvlášť když po olympiádě v Tokiu ukončí s nejvyšší pravděpodobností svou bohatou kariéru.

Obě třicátnice navíc nemohl podpořit jejich vrstevník Vítězslav Veselý, který si na tréninku přímo v Dauhá zhoršil zranění prstu. 

6. ŘÍJNA: NEJHORŠÍ ČESKÝ VÝSLEDEK. Atletický šampionát v Dauhá české výpravě...

Jakub Vadlejch bere z MS v Dauhá páté místo.

A tak všechno stálo na duu oštěpařů Jakub Vadlejch - Nikola Ogrodníková, které však medailové naděje nepotvrdilo, stejně jako koulař Tomáš Staněk, který v historicky nejkvalitnějším finále vrhu koulí neměl šanci.

Tím však výčet adeptů na medaili končí. Vedle této trojice se žádný ze zástupců střední generace (20-30 let) buď nepotkal s formou nebo do Dauhá vůbec nepřijel. A to z důvodu nesplněných limitů či zdravotních potíží. 

Takže v Dauhá nebyli tyčkař Jan Kudlička, oštěpař Petr Frydrych, dálkař Radek Juška, výškařka Michaela Hrubá a desetibojař Adam Helcelet.

Nový šéftrenér české reprezentace Jan Netscher, který funkci letos přebral od Tomáše Dvořáka, sice přiznal, že bude mnohem víc dohlížet na zdravotní stav a plánuje nejlepší české atlety soustředit v jedné tréninkové skupině, jen tím se však současný výkonnostní propad české atletiky nezastaví. 

Musí si přiznat, že Češi procházejí velkou generační krizí.

Po odchodu Špotákové, Hejnové a Veselého do „důchodu“ nebudou mít Češi nejspíš žádného medailového držáka. 

koulař Tomáš Staněk slaví postup do finále MS.
Mistrovství světa v atletice 2019 v Dauhá. Zuzana Hejnová z ČR ve finále běhu...

Ano, stále tu budou Vadlejch, Ogrodníková či Staněk, ale jim se na rozdíl od výše zmíněné trojice dosud nepodařilo získat medaili na více šampionátech v řadě. 

Vyhlíží se proto, jaký bude vývoj u úřadující juniorské mistryně světa, tyčkařce Amálii Švábíkové. Či Ladě Vondrové, která by se mohla prosadit mezi dospělými na trati 400 metrů překážek. 

Další světový šampionát v americkém Eugene v roce 2021 tak nebudí z české strany příliš optimismu. 

Nebo na něm, případně už na olympiádě v Tokiu za rok někdo mile překvapí?

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat