21. prosince 2008 7:06, aktualizováno 22. 12 7:06 Lidovky.cz > Sport > Názory

Profi box? Pořádně páchnoucí ryba

Valujev se raduje se svým titulem. Zaslouží si ho ale vůbec? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Valujev se raduje se svým titulem. Zaslouží si ho ale vůbec? | foto: ČTK

PRAHA Stejně jako miliarda lidí po celém světě jsem sledoval utkání mezi ruskou horou Nikolajem Valujevem a americkým „tanečníkem“ Evanderem Holyfieldem. A stejně jako ostatní fanoušci jsem byl po závěrečném verdiktu zhnusen.

Před zraky legendy Muhamadem Alim a dalšími hvězdami boxu i šoubyznysu, včetně prezidenta WBA (o jejíž pás se boxovalo) se zrodil další trapný výsledek v historii profiboxu, který potvrdil jednu pravdu – měj peníze, buď marketingově zajímavý a nemusíš být ani nikterak skvělý boxer – výhru ti zajistí rozhodčí. Jen musíš ustát celý zápas.


To potvrdil včera v noci také ruský obr Nikolaj Valujev. Již čtyři roky nedokázal porazit svého soupeře fair play přímo v ringu. Přeloženo = od chvíle, kdy se utkává s těmi nejlepšími boxery v těžké váze. Včera se proti němu postavil šestačtyřicetiletý Evander Holyfield. Valujev původně ani tento zápas boxovat nechtěl – prý, to nesluší jeho pověsti. Chyba lávky...


…Tento zápas ji znovu potvrdil. A jaká je? Díky obrovskému kapitálu, jenž stojí za ním prostě svá utkání MUSÍ vyhrát. I přesto, že je jeho soupeř lepší. Holyfield Valujeva ztrapnil, alespoň mezi fanoušky a odborníky, kteří viděli jeho výhru. To co odchodil Valujev za 12 kol, zvládl utančit Holyfield za minutu prvního kola. O další ostudu se následně postarali rozhodčí, kteří mu přisoudili vítězství (jaký zápas sledoval Ital, jehož verdikt byl 116:112 pro Valujeva, se asi nikdy nedozvíme). A obrovitý Rus má zjevně velmi silný žaludek (aby ne, když spořádá 3 kila masa denně), když se dokáže po takovémto zápase ještě radovat.


Profesionální box je jako páchnoucí ryby. A smrdí od hlavy až k ocasu. Don King a jemu podobní, kteří tahají za nitky v zákulisí, o tom jak zápas dopadne, rozhodnou vlastně již v okamžiku, kdy jej domluví. Bohužel, dokud budou za podobné šaškárny, jakou zažili fanoušci boxu naposledy v Curychu, inkasovat miliony (možná miliardy) dolarů, zlepšení se nedočkáme!

Antonín Vavrda, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz