Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Legenda je zpět: Holyfiled zbil Bothu a chystá se na Hayeho nebo Kličky

Sport

  5:59aktualizováno  16:27
PRAHA/LAS VEGAS - Sedmačtyřicetiletá legenda boxerského ringu je po více jak roce zpět. Evander Holyfield knockoutoval v Las Vegas v osmém kole Francoise Bothu a připsal si 43. vítězství v profesionální kariéře. Svému soupeři připravil pátou porážku a sebral mu méně prestižní světový pás organizace WBF.

Holyfield ničí Bothu. foto: Reuters

Zápas, který mohl ukončit jednu velkou kariéru. Pokud by sedmačtyřicetiletý veterán boxerského ringu Evander Holyfield nezvládl souboj s o šest let mladším Francoisem Bothou, byl by s největší pravděpodobností konec jeho zářivé kariéry. Pro svět profiboxu je jen dobře, že k tomu nedošlo.

Holyfield vs. Botha: pokud legenda vyhraje, chce do ringu Hayeho - VÍCE ČTĚTE ZDE!

"Pokud se Holyfield trochu připraví, měl by Bothu porazit. Francoise znám, je to můj stájový kolega. Sice poslední zápasy vyhrál, ale nebylo to nic moc, chybí mu rychlost a málokdy dělá kombinace úderů," řekl pro LN před zápasem Lukáš Konečný, nejúspěšnější český profesionální boxer. Jeho slova byla více než prorocká.

1. KOLO ZÁPASU HOLYFIELD - BOTHA:

Holyfield měl v kasinu Thomas and Mack v Las Vegas po uvítacím háku Bothy téměř většinu z necelých osmi odboxovaných kol převahu. Chytře si držel střed ringu a pokud jen trochu vycítil šanci na bleskový úder, využil ji. Jihoafrický soupeř, který po Tysonovi, Lewisovi a Vladimirovi Kličkovi, dostal šanci utkat se s další legendou, se dlouho drze usmíval pod husté vousy.

Holyfield ničí Bothu.

Úsměv mu ale ze tváře s přibývajícími koly velmi rychle mizel. Kromě tvrdého zvedáku ve 2. kole, který Holyfieldem očividně otřásl, toho v ringu ze svého umění příliš neukázal. Po páté odboxované tříminutovce bylo jasné, že všech dvanácti vypsaných kol se 20 tisíc fanoušků v hale nedočká. "Bílý buvol" totiž očividně ztrácel sílu i dech.

Botha je počítán.

Holyfield jeho trápení ukončil na začátku osmého kola, kdy poslal po drtivém zvedáku poslal unaveného Bothu poprvé k zemi. Ten se sice ještě zvedl, za dalších dvacet vteřin ale už byl konec. Ringový sudí Russell Mora po další spršce Holyfieldových úderů duel raději předčasně ukončil. Otřesený Botha měl pak velké problémy najít vůbec cestu do svého rohu.

Čtyřnásobný absolutní šampion těžké váhy Evander Holyfield, přezdívaný "Opravdová dohoda (s Bohem)" či "Válečník" si připsal 43. vítězství v profesionální kariéře (28 k.o. proti 10 porážkám) a získal pás šampiona nepříliš významné organizace WBF.

Holyfield se raduje.

Legendární boxer si tak splnil jen část své mise, na jejímž konci chce být nejstarším šampionem těžké váhy historie (k tomu musí získat pás jedné ze čtyř organizací WBC, WBO, WBA či IBF, právě v poslední organizaci triumfoval v roce 1994 tehdy pětačtyřicetiletý George Foreman).

"Chci Hayeho. Jsem připraven," vyzval již před zápasem slavný Američan k duelu současného šampiona WBA Davida Hayeho. A podle slov odborníků není domluvení tohoto zápasu úplně bez šancí, spíše naopak, zvláště, když Holyfield po výhře poskočil až na 23. místo světového žebříčku. Fanoušci profiboxu a milovníci dechberoucích příběhů se mají na co těšit.

CO ŘEKLI PO ZÁPASE

EVANDER HOLYFIELD:
"Lidé o vás mluví a vy musíte jednat, jako by vše šlo mimo Vás. Ovzlášť, když prohlašují, že jste starý a senilní. Všichni mluví o mém odkazu. Ten je jasný - je o tom, s kým jsem boxoval. Nikdo nemůže zapřít, že jsem se utkal s těmi nejlepšími. A nechci na tom nic měnit ani nyní. Není to o penězích, ale vůli a chuti vítězit, být nejlepším. Být zase absolutním šampionem. Vím, že přišla nová éra boxu a já nečekla, že budu její součástí. Ale jsem a chci být na vrcholu.

Jako mladý jsem se trochu smál, když jsem se měl utkat s Georgem Foremanem. Jemu bylo 42 a mně 29. Opravdu jsem s ním moc nechtěl boxovat. Vyhrál jsem, ale přesto se později stal znovu světovým šampionem. Pamatuji si jeho slova: "Úspěch není o věku, ale o tom, kolik ze sebe vydám." Proto vím, že můžete nechat lidi mluvit, o čem chtějí. Já boxoji, protože ten sport miluji. Věřím, že dostanu šanci nyní boxovat s těmi nejlepšími (bratři Kličkové a Haye). Dal mi ji Botha moc mu za ni děkuji, teď je řada na nich. Chci být absolutním šampionem.

FRANCOIS BOTHA:
"Jsem poctěn zápasem v Las Vegas se skvělým šampionem. Evander Holyfield je skutečná dohoda (" The Real Deal" - přezdívka Holyfielda), opravdový šampion a válečník ("Warrior" - druhá jeho přezdívka). Nemohu se cítit zahanbený prohrou se skvělým šampionem. Myslím, že se chystá znovu vládnout. Má na to schopnosti, sílu a odhodlání, prostě všechny předpoklady aby znovu získal velké tituly.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!