Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Jedna éra je u konce, z gigantického Valujeva je boxer na odpis

Sport

PRAHA - Ve světě tvrdých pěstí se o výsledku nerozhoduje vždy jen v ringu. Dalším potvrzení přinesl i výsledek víkendového souboje o titul profesionálního mistra světa WBA mezi Valujevem a Hayem.

Haye na trůn přichází, Valujev jej opouští. foto: AFP

Ještě před rokem platila chodící hora svalů jménem Nikolaj Valujev ve světě profesionálního boxu za neporazitelnou. Loni v prosinci si na něm vylámal zuby legendární Evander Holyfield, letos v červnu se dostal obrovitý Rus bez boje zpět k titulu WBA, který mu uzmul v přímém boji v roce 2007 Uzbek Ruslan Čagajev.

Zdálo se, že Valujeva nemůže nic zastavit. Obzvlášť, když za "Bestií z Východu" stála z poloviny věhlasná promotérská stáj Sauerland a z druhé neméně věhlasný promotér Don King.

Kdo je Donald
„Don“ King

- Narodil se v roce 1931 v černošském ghettu v Clevelandu.

- Od desíti let se musel starat po smrti otce o matku a šest sester. V osmnácti letech se v něm naplno probudil obchodní talent. Začal prodávat losy, podnikal v sázkových kancelářích, postupně si vydobyl v místním podsvětí přezdívku Kmotr.

- Ta mu ostatně zůstala také v boxerském světě, kde se staral od počátku 70. let minulého století o ty největší zápasy.

- Domlouval například legendární souboje Muhammada Aliho s Georgem Foremanem či Joem Frazierem nebo obě neméně slavné řežby Holyfielda s Tysonem. Nechyběl samozřejmě ani u zápasu tisíciletí mezi Lewisem a Tysonem. Mimochodem právě nejslavnější "Zvíře" světa o Kingovi kdysi prohlásilo: "Je to lidská svině!"

Stačilo ale, aby do světa těžké váhy vpadl drzý David Haye, který připravil Valujevovi teprve druhou porážku v profesionální kariéře a z ruského bijce je rázem muž na odpis. Stejně tak, jak se to stalo v posledních dvou letech Ibragimovi, Čagajevovi či právě Holyfieldovi.

Proč ten náhlý obrat? "Pro úspěch v profesionálním ringu potřebuje boxer nejen skvělého trenéra, ale také silný promotérský tým, což Haye splňuje. Dokázal to mimochem již tím, jak v létě vycouval ze zápasu s Vladimirem Kličkem. Jeho manažeři dobře veděli, že na takový zápas je ještě brzo," přibližuje poměry v zákulisí profesionálního boxu Jaromír Soukup, šéf české promotérské stáje Médea Boxing Team.

Hayemu pomáhají i další faktory. Umí dělat show, je pohledný, má dokonalé tělo a po šesti letech narušuje nadvládu boxerů z bývalého Sovětského svazu v nejprestižnější boxerské kategorii. Britský bijec tak díky tomu nejspíše získal bez boje na svou stranu ještě před vítězným zápasem s Valujevem nejsilnějšího možného spojence, Dona Kinga.

Tedy paradoxně stejného promotéra, který stojí i za obrovitým Valujevem. Starý lišák King totiž zřejmě dobře vycítil, který ze soupeřů mu může v dalších letech lépe posloužit. I proto se už druhý den po střetnutí začalo spekulovat, že King Hayemu nabídl smlouvu a Valujeva poslal do "starého železa".

Don King a Nikolaj Valujev, idylka je ovšem nejspíše minulostí.

"Výsledek jejich souboje těmto spekulacím nahrává. Je možné, že King mohl Valujeva skutečně hodit přes palubu, jelikož perspektiva je na straně Hayeho. Valujev byl v zápase aktivnější, dělal ho. Pokud si člověk vzpomene na duel Valujev-Holyfield, čekali jsme s mým koučem, že po zápase zvednou ruku jemu, " souhlasí Ondřej Pála, nejlepší česká těžká váha.

Končí nudné období těžké váhy
"Rozhodčí nežijí ve vakuu, vnímají okolní vlivy a zájmy, stejně jako v jiných sportech. Ve fotbale také mají v zápasech výhodu silnější nad slabšími. S ohledem na domácí Valujevovo prostředí, jeho aktivitu se klidně mohlo stát, že vyhraje Rus. Zvlášť, když si uvědomím, jak Rus vyhrál loni v prosinci s Holyfieldem," shoduje se s Pálou také Soukup.

Skončila tady skutečně Valujevova nadvláda? "Podle mě Valujev skončil. Přišlo mi po zápase, že se i loučil s fanoušky, působil odevzdaně," myslí si Pála. "Uvidíme v následujících týdnech, záleží, nakolik jej podrží jeho stáj Sauerland," oponuje Soukup. I tento názorový nesoulad dokazuje, jak je profesionální box momentálně nečitelný.

Jisté jsou jen dvě věci. S nástupem Hayeho na mistrovský trůn skončilo nudné období těžké váhy. A také to, že se v jeho blízkosti stále častěji bude objevovat postarší vitální černoch, s bílými trčícími vlasy vzhůru jako anténami.

Jak výstižné, Donu Kingovi totiž nikdo a nic ve světě profesionálního boxu neunikne. Zvlášť když stejně jako Haye voní slávou a penězi.