Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Haye splnil slib a Ruize seřezal. Americký vyzyvatel byl čtyřikrát počítán

Sport

  22:00aktualizováno  5. dubna 13:16
PRAHA/MANCHESTER - David Haye dokázal v manchesterské M.E.N. Aréně obhájit titul šampiona těžké váhy organizace WBA, když svého amerického soka Johna Ruize doslova umlátil a vyhrál technickým k.o. v devátém kole. Americký veterén byl během zápasu pětkrát počítán, dvakrát již v první minutě zápasu.

Haye ničí Ruize. foto: Reuters

Pokud měl být tento zápas demonstrací síly a nadvlády Davida Hayeho nad boxerským světem, který o něm mimo domácí Velkou Británii pochyboval, pak Haymakerovi vyšel plán na jedničku. Amerického veterána Johna Ruize totiž při první obhajobě titulu šampiona těžké váhy WBA doslova seřezal. "Boxovat před takovými fanoušky bylo jako sen," rozplýval se Haye po své první úspěšné obhajobě.

"Ďábel" vs. "anděl": Ukecaný Haye chce Ruize zmlátit do bezvědomí - PREVIEW K MISTROVSKÉMU DUELU + OHLASY ODBORNÍKŮ ČTĚTE ZDE!

DUEL JSME SLEDOVALI V PODROBNÉ REPORTÁŽI ZDE!

Úvodních třicet vteřin duelu ale tomu, že bude Ruiz bit, příliš nenasvědčoval. Zkušený Američan se překvapivě do svého soka, který mu sliboval bezvědomí, pořádně obul. Jenže zapomněl tak nějak také na obranu a zničehonic seděl po tvrdém úderu od Hayeho pravačky na podlaze ringu.

Pamětníkům se okamžitě vybavil čtrnáct let starý zápas Johna Ruize a Davida Tuy, kdy Novozélanďan svého soupeře knockoutoval již po devatenácti vteřinách zápasu....

DRTIVÝ KNOCKOUT DAVIDA TUY PROTI JOHNU RUIZOVI:

Ruiz se ovšem tentokrát nesložil do provazů a byl schopen dále pokračovat. Ovšem za necelou půlminutku se mu zjevily prsty sudího před očima znovu poté, co neustál další sérii tvrdých úderů šampiona. Ten byl ale následně napomínán za úder do zátylku soupeře po "stopu" (zastavení zápasu od ringového rozhodčího, pozn. redakce).

CO ŘEKLI PO ZÁPASE

"Věděl jsem, že to bude těžký soupeř, ale také to, že ho svými bombami zraním," David Haye.

"Ruiz je odolný boxer, zaslouží si mé uznání. Kdybych ale nebyl zbrklý, zápas jsem ukončil už v prvním kole," ještě jednou Haye.

"Atmosféra byla elektrizující. Zápasy, jakým byl tento, si své fanoušky určitě udržím," dotřetice šťastný britský šampion.

"Boxoval s poraněnou rukou, ale chtěl do toho jít. Zápas ale byl před pár týdny blízko přeložení," Adam Booth, kouč Hayeho.

Osmatřicetiletý veterán potvrdil zkušenosti z mnoha mistrovských bitev alespoň v tom, že se dokázal z obou počítání vzpamatovat a boxovat dále. Na svého soka ale hledal zbraň jen těžko. Haye sice opět boxoval převážně z ústupu a Ruiz dokázal držet střed ringu, přesností a četností úderů vládl zápasu britský obhájce.

Nadšení dvacet tisíc fanoušků v M.E.A. Aréně utlumilo pouze čtvrté kolo, ve kterém Ruiz dokázal několikrát svého soka tvrdě zasáhnout a Haye byl v jednu chvíli silně otřesen. Se situací si ale poradil jako pravý šampion a v následujících kolech stále více a více "upravoval" vizáž americké legendy.

Ruiz byl počítán ještě dvakrát, a když byl po volnějším průběhu první poloviny devátého kola zasypán od Hayeho sprškou tvrdých háků, jeho kouč Miguel Díaz začal mávat ve vlastním rohu bílým ručníkem a ringový sudí Guillermo Perez Pineda zápas správně ukončil. David Haye tak vylepšil svou bilanci na 24 výher (z toho 22 před limitem) a 1 porážku.

KONEC ZÁPASU DAVID HAYE - JOHN RUIZ:

John Ruiz prohrál podeváté v kariéře (ale teprve podruhé k.o.), duelů vyhrál celkem čtyřiačtyřicet. Další už ale s největší pravděpodobností nepřidá, porážka od britského drzouna mu podle všeho v osmatřiceti letech vystaví stopku k dalším špičkovým zápasům mezi čtyřmi provazy. Hayova kariéra v supertíze se naopak sobotní nocí pořádně rozjela.

"Pokud chtěl umlčet kritiky a ukázat, že je připraven na Kličkovce, musel Ruize seřezat. To se mu povedlo," řekl pro LN nejúspěšnější český profesionál Lukáš Konečný. A Hayemu, který zatím platil pro odborníky a fanoušky mimo ostrovy spíše za "velkou hubu" než "haymakera", se cíl povedl. Přestože si podle svého kouče Adama Bootha před několika týdny v tréninku poranil ruku.

Haye ničí Ruize.

Fanoušci nejprestižnější váhové boxerské kategorie se nyní mohou těšit na to, zda se konečně domluví duel mezi Hayem a jedním z ukrajinských obrů (Vladimir Kličko drží pás WBO a IBF, Vitalij, kterého ale čeká 29. května obhajoba titulu s Polákem Albertem Sosnowskim, pás organizace WBC). Pokud by tak došlo na zápas David Haye-Vladimir Kličko, svět profiboxu by se dočkal absolutního šampiona (absolutní šampion musí držet minimálně tři ze čtyř nejprestižnějších pásů, pozn. redakce).

Mimochodem, posledním boxerem, kterému se mu této pocty dostalo, byl před jedenácti lety také Brit - Lennox Lewis. Kruh se nyní může uzavřít ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!