Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

'Ďáběl' vs. 'anděl': Ukecaný Haye chce Ruize zmlátit do bezvědomí

Sport

PRAHA - Bitva dvou boxerských světů čeká dnes večer M.E.N. Arénu v Manchesteru. Domácí obhájce pásu šampiona organizace WBA David Haye bude poprvé hájit svůj vydřený titul proti americkému veteránu Johnu Ruizovi. Zápas začne ve 22:00 hodin.

David Haye (vlevo) a John Ruiz (vpravo). foto: Reuters

Buďte si jistí, že tento zápas rozhodně fanoušky boxu nudit nebude. A buďte si jistí, že pokud zvítězí favorit David Haye, můžeme se dalších několik měsíců těšit na další vlnu spekulací ohledně případného duelu "Haymakera" s jedním z bratří Kličků. "Já věřím, že se toho dočkáme. Už kvůli těm jeho kecům na něj Kličkové půjdou. Myslím, že do konce roku se duel uskuteční," má jasno Lukáš Konečný, nejúspěšnější český profesionál.

SLEDUJTE DUEL ON-LINE NA WWW.LIDOVKY.CZ/SPORT

S jeho slovy sice naopak nesouhlasí česká jednička v těžké váze Ondřej Pála, v jednom si ale oba čeští špičkoví boxeři notují. "Může za to hlavně práce manažerů. Je to jejich taktika, je jí moc, ale nedá se nic dělat. Je to úděl supertíhy a toho, jak je sledovaná," tvrdí oba svorně. Zpět k zápasu Haye-Ruiz. O ten jde nyní především. 

JAK PROBÍHALO VÁŽENÍ OBOU SOUPEŘŮ:

Přestože je britská "Velká huba" jasným favoritem, postaví se soupeři, který má z boxerů supertíhy nejkvalitnější vizitku, co se soupeřů týče. Za posledních patnáct let neboxoval Ruiz z legend jen s Lewisem a Tysonem. "Je to známka toho, že se nebojí a zároveň toho, že se jej nebojí soupeři. Ale dokáže překvapit, vždyť byl dvakrát mistrem světa. Porazil i Holyfielda. Ano, Haye je favoritem, ale pokud jej nepřeválcuje nebo dokonce prohraje, jeho pověst utrpí," řekl LN Konečný.

Takový scénář si britský drzoun vůbec nepřipouští. "Moc dobře tuší, proč nepozval na zápas svou rodinu. Je si vědom porážky a také se jí dočká. I když je to tvrdý chlap, pošlu jej k zemi. Bude tam ležet v bezvědomí," nezůstal dlužen své pověsti devětadvacetiletý Brit. "Je to nudný boxer. Dívat se mu do očí je zaručeným lékem na nespavost," dodal na předzápasové tiskové konferenci Haye, kterého především britská média přirovnávají k legendě největší – Muhammadu Alimu.

David Haye (vlevo) a John Ruiz (vpravo).

K němu má ale podle "venkovních" odborníků i fanoušků na míle daleko. Do Hayeho se ale občas navezou i krajané. Britský promotér Frank Warren označil jeho výkon proti Valujevovi za nejhorší, který kdy šampiona těžké váhy předvedl.

VIZITKY

DAVID HAYE:
Věk: 29 let
Národnost: Velká Británie
Výška: 191 cm
Rozpětí paží: 198 cm
Váha: 101,7 kg
Bilance v profesionální ringu: 24 výher (23 k.o.) – 1 porážka (1 k.o.), šampion organizace WBA
Zajímavost: V roce 2004 prohrál k.o. ještě v křížové váze s čtyřicetiletým veteránem Carlem Thompsonem. Byl počítán také při své premiéře v supertíze proti Monte Barettovi. Duel ale vyhrál.

JOHN RUIZ:
Věk: 38 let
Národnost: USA
Výška: 188 cm
Rozpětí paží: 198 cm
Váha: 104,8 kg
Bilance v profesionální ringu: 44 výher (30 k.o.) – 8 porážek (1 k.o.) – 1 remíza. Byl již dvakrát šampionem organizace WBA
Zajímavost: Na ostrovech boxoval již šestkrát, všechny duely vyhrál. Mezi jeho neslavnější počiny patří i trilogie s legendárním Evanderem Holyfieldem s bilancí 1-1-1.

A další připomínají, že toho v posledních dvou letech v křížové váze a po následném přechodu do nejtěžší váhové kategorie mnoho ze svého umění neukázal. "Navíc mu proti Ruizovi chybí zkušenosti," vidí jeho další slabinu Konečný a Pála společně s dalšími odborníky.

A co na celý humbuk říká Ruiz? Ten si dovolil proti všem předpokladům i narážku na Hayeho výkon v listopadovém zápase s Valujevem. "Bude to jako chytání prchajícího zvířete," řekl před zápasem osmatřicetiletý Američan. Poté ale již dokazoval, proč se pyšní přezdívkou "Klidný muž". "Je to skvělý boxer, nečeká mě nic lehkého," prohlásil několik minut před tím, než se s nenuceným výrazem ve tváří postavil na váhu.

Pro svět supertěžké váhy by ale paradoxně znamenal výhru spíše triumf "ďábla" v podobě Hayeho. Proč? Dlouho již svět supertíhy nudí zápasy svázané taktikou promotéru nepostavit proti sobě ty nejlepší z nejlepších. Poslední rok si navíc především Kličkové vybírají soupeře spíše z druhého sledu. Pokud by zůstal "Haymayker" i nadále šampionem, zápas srovnatelný s legendární bitvou Lennox Lewis-Mike Tyson, by se opět přiblížil. A nejsledovanější boxerská váha jej už potřebuje jako sůl. Vždyť od zmiňovaného duelu uběhne v červnu již osm let…

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...