9. března 2010 12:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čeho se bojí obr Kličko? Ukrajinský šampion dá šanci dalšímu outsiderovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Vitalij Kličko bije Kevina Johnsona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vitalij Kličko bije Kevina Johnsona. | foto: ČTK

BERLÍN/PRAHA Osmatřicetiletá boxerská legenda Vitalij Kličko si pomalu, ale jistě začíná zahrávat se svým jménem. Ukrajinský šampion organizace WBC bude 29. května na fotbalovém stadionu v Gelsenkirchenu obhajovat titul proti "neznámému" Polákovi Albertu Sosnowskému. Že vám to jméno nic neříká? Není se co divit.

Když loni v prosinci vlezl jeden z vládců světové těžké váhy Vitalij Kličko do ringu s Kevinem Johnsonem, mnohé fanoušky to překvapilo. Proč obhajuje slavný Ukrajinec s boxerem, který rozhodně nepatří do nejužší světové špičky? Výsledek pak dopadl podle předpokladů - Vitalij vyboxoval zápas na body. Výkonem ale neoslnil a opět otevřel diskuzi o tom, zda již není na pozici světového šampiona starý.

Poslední soupeři Vitalije Klička

29. května 2010 - Albert Sosnowski (20. místo světového žebříčku - bilance: 45 výher, 1 remíza, 2 porážky)

12. prosince 2009 - Kevin Johnson (26.)

26. září 2009 - Chris Arreola (10.)

21. března 2009 - Juan Carlos Gomez (12.´)

Oznámení jeho dalšího soupeře tyto spekulace rozhodně nevyvrátí, spíše naopak. Dvoumetrový boxer a politik z kyjevské radnice totiž bude obhajovat titul WBC proti dalšímu neznámému soupeři - jedenatřicetiletému Polákovi Albertu Sosnowskému.

Také se ptáte, kdože to je? Tak vězte, že úřadující šampion Evropské unie a až dvacátý muž světové žebříčku. Zároveň je Sosnowský až na 13. místě rantingu organizace WBC (šampion musí titul jednou ročně obhájit, vyzvat jej může maximálně patnáctý boxer žebříčku organizace, nebo šampion z jiné, pozn. redakce).

Osmatřicetiletý Vitalij Kličko přesto považuje soupeře za nebezpečného. "Je zkušený, rychlý a zkusí všechno, aby mi vzal pás. Ale to já nedopustím. Slibuju všem nezapomenutelný večer," láká diváky ukrajinský obr na duel, který více zaujme místem konání (fotbalový stánek v Gelsenkirchenu, kde hraje domácí zápasy tým Schalke 04, pozn. redakce) než atraktivitou soupeřů.

Albert Sosnowski (vpravo) v akci.

Sosnowski měl svůj titul šampiona Evropské unie obhajovat proti Britovi Audleymu Harrisonovi, nyní zápas ale velmi rád zrušil. Zvlášť, když se o jeho titul boxovat nebude, takže bez ohledu na výsledek duelu s Kličkem o něj nepřijde. Teď dostal životní šanci. A hodlá ji využít.

"Už jsem se připravoval na Harrisona, když jsem najednou dostal životní šanci. Splnil se mi sen. Vitalij už je dávno za svým vrcholem," řekl na tiskové konferenci metrákový Polák, který tak může narozdíl od Johnsona žít svou pohádku o tom, jak napodobí filmového Rockyho v zápase s Apollem Creedem.

Doplatí Vitalij Kličko na svou zbabělost? To se fanoušci profesionálního boxu dozví nejpozději 29. května. Právě na tento datum je dvanáctikolový duel naplánován.

  • 1Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky