Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Boxerská těžká váha skomírá pod vládou Kličků. Změna? V nedohlednu

Sport

  20:30
PRAHA - Kdy už skončí současná tvrdá krutovláda? Skutečně budou muset čekat fanoušci profesionálního boxu až na odchod ukrajinských bratří Kličků do důchodu, než nastane změna poměrů v těžké váze nejlepších bijců světa?

Vladimir Kličko (vlevo), Vitalij Kličko foto: Reuters

Na tyto a podobné otázky se snaží najít odpověď po sobotní noci nejen fanoušci, ale také odborníci. Starší z ukrajinského klanu – Vitalij (šampion organizace WBC) – totiž poslal v desátém kole k zemi do té doby neznámého Poláka Sosnowského tvrdým knockoutem - VÍCE ČTĚTE ZDE - a připsal si jubilejní čtyřicátou výhru v profiringu.

K tomu se může přičíst březnové drtivé k.o. jeho bratra Vladimira (drží tituly organizací WBO a IBF), který jím "obdaroval" americkou jedničku Eddie Chamberse - VÍCE ČTĚTE ZDE.

Rozdíl mezi ukrajinskými bijci a zbytkem světa se zvětšuje
Podobné spekulace, analýzy a dohady spatří světlo světa po každé výhře ukrajinských kolosů. V čem by to mělo být tentokrát jiné? Odpověď je jednoduchá. Způsob, jakým Vitalij i Vladimir své soky v posledních duelech rozložili, byl drtivý.

Možní soupeři Kličků (kteří s nimi ještě neboxovali)

David Haye (29 let, držitel světového pásu organizace WBA): Více kecá, než boxuje. Šoumen, který by mohl pozvednout těžkou váhu, zatím ale nemá dostatek zkušeností a odolnosti na to, aby Kličky vyzval. A je si toho vědom, proto se souboji s nimi vyhýbá.

Tomasz Adamek (33 let): Platí pro něj totéž, jako pro Hayeho. Ještě před rokem boxoval v křížové váze. Na to, aby dozrál navíc už je nejspíše příliš starý.

Alexander Povětkin (30 let): Podle mnohých korunní princ těžké váhy. Podle jeho odpůrců zase bijec s uměle tvořeným image. Síla, dynamika i přesnost úderů mu neschází, výškově ale na Kličky ztrácí a v některých duelech působil hodně neohrabaně.

Nikolaj Valujev (36 let): Spíše hit pro fanoušky. Po dvou porážkách od Čagajeva a Hayeho ale přestal být pro všechny zajímavý, už není tím neporazitelným obrovitým monstrem. Kličkové by jej měli porazit, zároveň ale pro ně představuje příliš velké riziko. A to, že již nemá v držení žádný pás, jej ještě více v případných jednáních limituje.

Sam Sexton (25): V popředí žebříčku je jen díky bodům za titul Commonwaelthu, v pětadvaceti letech a po třinácti vítězných zápasech je na velký duel ještě příliš nezralý.

Alexander Dimitrenko (27): Velký, silný, ale pomalý. Navíc boxoval jeden velký zápas – eliminaci WBO s Chambersem – a dostal nakládačku. Potenciál ale určitě má.

Denis Boytsov (24): Nejmladší ze špičky, jeho bilance a postavení na žebříčcích organizací jsou ale spíše dílem skvělé práce manažera, než boxerskou zásluhou. Z boxerů elitní padesátky žebříčku porazil pouze Čecha Ondřeje Pálu, před čtyřmi lety, a ještě sporně.

Odlanier Solis (30): Olympijský šampion, který momentálně uvádí jako bydliště USA, stejně jako Vitalij Kličko. Také je největším kritikem ukrajinské legendy a přes média jej vyzývá k souboji. Duel by mohla nařídit i organizace WBC, jelikož Solis je její jedničkou. Na Klička by ale v současnosti nestačil v dynamice ani výškově.

A ukázal hrozivou skutečnost, že se rozdíl mezi oběma ukrajinskými bijci a zbytkem světa prohlubuje, než by tomu bylo naopak. "Jsou teď úplně jiná liga. Vitalij by mohl prohrát snad jen, když by si vymknul kotník," řekl LN například nejúspěšnější profesionální boxer Lukáš Konečný.

Že je situace skutečně kritická dokázal například jeden z největších zahraničních boxerských serverů boxingnews24.com. Ten nabídnul žebříček deseti potenciálních soupeřů obou Kličků. Jenže místo popisu toho, jak by mohli na ukrajinské diktátory vyzrát, se žebříček změnil v seznam toho, proč na ně momentálně nemají. Proč ale nadvláda ukrajinského dua boxerskému světu tolik vadí? Jednoduše proto, že své soupeře nedrtí při slovních přestřelkách a poté i ničivou ofenzivou v ringu.

Kličkové jsou pro svět boxu nudní
Ne, box v podání Kličků to jsou šachy, psychologická válka a postupná destrukce, která sebevíce snaživého soupeře prostě a jednoduše zdeptá. "Na jejich zápas bych do Německa nejel. Snad jen, kdyby boxovali Kličkové s Hayem. Jo, zápas Arthura Abrahama s André Direllem, to bylo jiné kafe," vysvětluje boxerský odborník a trenér Marek Šimák.

Jeho pohnutky se příliš neliší od většinového názoru fanoušků supertíhy. A nejen fanoušků. "Zápasy Kličků mě nebaví, nedá se na to moc koukat," tvrdí například Ondřej Pála, nejlepší česká těžká váha. "Občas z toho bolí oči," dodává i Konečný.

Dokonalý důkazem jejich slov byl poslední souboj Vitalije se Sosnowskim. Jedenatřicetiletý Polák se snažil, bojoval a dokonce dokázal soupeře i tlačit. Osmatřicetiletý soupeř jej ale pomalu a pro mnohé i nepozorovaně ničil tvrdými a přesnými údery nejen na hlavu, ale také na spodní část těla. Těmi bral polskému bijci sílu i kyslík, až jej v devátém a v desátém zcela vyčerpaného dorazil. To ostatně potvrdil i sám poražený.

Kdo může porazit Vladimira nebo Vitalije? Momentálně asi nikdo
"Prostě jsem neměl sílu po tom úderu vstát. Nešlo to," hlesl smutně na tiskové konferenci boxer s postavou kulturisty. "Nikdy jsem neviděl takhle namakaného boxera. Fyzicky je na tom skvěle," potvrdil Pála, který se Sosnowským před duelem trénoval.

Ani fyzička, odvaha a nakonec i zkušenosti (Sosnowski má na kontě v jedenatřiceti letech 49 zápasů) ale na "Dr. Ocelovou pěst" nestačily. A podle všeho momentálně není v těžké váze boxer, který by byl schopen výsadní postavení ukrajinský obrů ohrozit. Ani tolik diskutovaní Haye s Valujevem. Proč? Jeden je příliš měkký a nevyzrálý pro supertíhu a navíc se oběma Kličkům vyhýbá, druhému zase chybí rychlost.

Čagajev bije Meehana (vpravo).

A co další adepti? Čagajev se vrátil nedávno po téměř roční pauze (kdy prohrál s Vladimirem) a navíc jej čeká nejspíše zápas s Hayem. Povětkin s Boytsovem jsou ještě příliš nevyzrálí a především druhý jmenovaný nemá na svém kontě žádný velký duel. To samé ostatně platí pro Adamka, Sextona či Helenia.

Holyfield sice zkušenosti má, kvůli svému věku mu ale zase chybí rychlost a dynamika. Ostatní bijci z elitní společnosti jsou na tom ve srovnání ještě hůře nebo se již s jedním z Kličků utkali (a prohráli).

Kličkové nebaví už ani diváky
Vitalij Kličko - Albert Sosnowski.
Zahraniční servery nejvíce spekulují ve spojení s Vitalijem Kličkem o jméně Odlanier Solis, jedničce organizace WBC (šampionem v ní je právě Vitalij). Kubánec je sice olympijských šampionem z Atén 2004, mezi profíky neporažen a o zápas s Vitalijem hodně stojí, podle všeho ani on nemá příliš šancí. Oproti staršímu z Kličků mu chybí rychlost, výška i výbušnost. Že vám to přijde jako bezvýchodná situace?

Pak máte pravdu. Mimochodem, nevoli fanoušků s poměry v těžké váze – "královně" profiboxu - pocítila také německá televizní společnost RTL. Sobotní duel Vitalije se Sosnowskim sledovalo "jen" sedm milionů diváků, což je nejméně za čtyři roky exkluzivní spolupráce německého televizního gigantu s ukrajinskými šampiony. I poslední zápas staršího z ukrajinských bratrů s Američanem Johnsonem přilákal k televizním obrazovkám více lidí.

Krutovláda hned tak neskončí
Vladimír Kličko a David Haye.
Zápasy Kličků s Hayem nebo případně Povětkinem či Solisem by fanoušky k televizi a do hlediště sice přilákali, změnu poměrů ale přinesou jen těžko. Pomyslným stéblem poslední naděje by se tak paradoxně mohly stát místo nového vyzyvatele politické choutky Vitalije. Ten se netají plány na velkou politickou kariéru.

Má to jeden háček – parlamentní volby jsou na Ukrajině v plánu až v roce 2012, prezidentské o další dva roky později. Konec mladšího z Kličků – Vladimira – se ve třiatřiceti letech dá očekávat jen stěží. Minimálně na další rok a půl si tak budou muset milovníci těžké váhy obrnit nervy a snášet krutovládů ukrajinského bratrského dua.

Špatná zpráva pro boxerské romantiky, dobrá pro fanoušky "kličkovské" dokonalosti. I když, jak řekl před sobotním duelem Ondřej Pála: "Stát se může cokoliv, je to těžká váha." Nezbývá než dodat: Kéž by mu příště prorocká slova vyšla...

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj