Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přichází čas loučení? Sosnowski chce získat titul legendárního Klička

Sport

  11:00
PRAHA/GELSENKIRCHEN - Získat premiérový titul pro svou vlast, umlčet hlasy široké i odborné veřejnosti o nekonkurenceschopnosti současných válečníku těžké váhy, narušit vládu ukrajinského dua nad boxerským ringem a porazit jednoho z jeho panovníků, favorizovaného Vitalije Klička. S takovými cíli vstoupí dnes večer mezi čtyři provazy podceňovaný polský kulturista Albert Sosnowski.

Před zápasem Sosnowski (vlevo) - Kličko foto: Reuters

Veltins Aréna v Gelsenkirchenu hostila zahajovací duel mistrovství světa v ledním hokeji mezi Německem a USA, který co do návštěvnosti (77 803) překonal všechny rekordy tohoto sportu. Historický zápis v profesionální těžké váze předpovídá jen naprostý snílek. Málokdo pochybuje o triumfu osmatřicetiletého suverénního borce z východní Evropy...

Povinná obhajoba pro Klička
"Očekávám jednoznačnou záležitost. Podle mě je to svým způsobem zbytečný zápas," myslí si nejúspěšnější český profesionální boxer Lukáš Konečný a přemýšlí nad tím, proč si jeden z nejlepších boxerů poslední dekády vybral za soupeře neznámého Poláka: "Asi si Vitalij řekl, že si zaboxuje, vyinkasuje peníze a snadno obhájí svůj titul."

VIZITKY

VITALIJ KLIČKO
Věk: 38
Národnost: Ukrajinská
Postoj: Pravák
Pořadí dle boxrec.com: 2 (na prvním místě je bratr Wladimir)
Výška: 202cm
Váha: 112kg
Rozpětí paží: 203cm
Přezdívka: Dr. Ironfist (doktor ocelová pěst)
Bilance v profiringu: 39 výher (37 KO) - 2 prohry (2 KO)

ALBERT SOSNOWSKI
Věk:
31
Národnost: Polská
Postoj: Pravák
Pořadí dle boxrec.com: 20
Výška: 189 cm
Váha: 105 kg
Rozpětí paží: 196 cm
Přezdívka: The Dragon (drak)
Bilance v profiringu: 45 výher (27 KO) - 2 prohry - 1 remíza

I odborník na svět amatérského i profesionálního boxu a televizní komentátor Marek Šimák má jasno: "Alberta jsem několikrát viděl a podle mě není pro Vitalije soupeřem. Kličko se udrží v zápasovém rytmu a splní si povinnost obhajoby."

Vitalij Kličko se po čtyřleté odmlce, během které stihl proniknout do vrcholných politických sfér na Ukrajině (hodlá ve své vlasti kandidovat i v následujících prezidentských volbách), v roce 2008 vrátil do kolotoče bojů mezi šestnácti provazy a zvítězil ve všech čtyřech svých duelech. Hned v tom prvním okradl o mistrovský titul organice WBC Nigérijce Samuela Peter a pás ve své moci drží i v současnosti.

Vitalijovi šediví vlasy, ztrácí i svou sílu?
Zápis staršího z bratrské dvojice - mladší Vladimir má ve své moci mistrovské pásy organizací WBO a IBF - však s přibývajícími zápasy čím dál tím více probouzí pochybnosti. Mistr knockoutových úderů po comebacku vyřídil v osmi kolech Petera, na dalšího soka Goméze z Kuby potřeboval kol devět, americký drsňák Arreola (VÍCE O ZÁPASE ČTĚTE ZDE) podlehl zkrvaven až v kole desátém a s dalším bijcem ze Spojených států Kevinem Johnsonem (VÍCE O ZÁPASE ČTĚTE ZDE) strávil v ringu dokonce všech dvanáct vypsaných kol.

Vitalij Kličko bije Kevina Johnsona.

Posupně  také klesala kvalita a žebříčkové postavení soupeřů, Johnson v době duelu okupoval až 26. místo na světě. Ano, všechny soupeře jasně přejel, ale… Jako kdyby s věkem ztrácel něco ze své pověstné síly. Vždyť před pauzou strávil v ringu se svými soky více jak deset kol pouze čtyřikrát ze sedmatřiceti zápasů. Po návratu do ringu již dvakrát ze čtyř duelů.

CO ŘEKLI ...

... o vyhlídkách v dnešním zápase

Lukáš Konečný:
"Čím může Sosnowski překvapit? Ničím. Podle mě může Vitalij prohrát snad jen v případě, že by si třeba vymknul kotník (smích)."

Marek Šimák:
"Sosnowski není pro Vitalije soupeřem. Kdybych si měl vsadit, dám na výhru Vitalije před limitem, ale ono se to ani moc nevyplatí (směje se)."

Ondřej Pála:
"Vitalij je jasný favorit. Pokud však Sosnowski na Vitalije vlétne, mohl by mít šanci. Jinak to bude hrozně těžké."

... o případném konci kariéry Vitalije Klička (38)

Lukáš Konečný:
Co se týče Vitalijovi kariéry, poslední zápas to určitě nebude, to by se snažil prodat a získat na tom kredit. A navíc by si vybral do rozlučky lepšího soka. Že si však odboxuje jeden, maximálně dva zápasy, je dost dobře možné. Kdo ví, třeba se vrhne ještě více do politiky a na box se vykašle ještě dříve.

Marek Šimák:
"Podle mě ale Vitalij ještě na důchod nemyslí, pár zápasů ještě před sebou má. Letos tomu stopku ještě nedá."

Ondřej Pála:
"Je možné, že to bude jeden z posledních zápasů. Možná si dá jeden, dva duely a skončí. I bez toho velkého jména na závěr."

... o cestě do dějiště utkání

Ondřej Pála:
"Osobně se do Německa moc těším, díky tomu, že bude boxovat i Sandro Siprošvili z naší stáje, budu přímo na místě. Bude to určitě obrovský zážitek a pro Sandra velká šance se ukázat. Troufám si i říct, že jeho zápas se Seferim bude hezčí než ten hlavní. Oba kluci vyznávají hodně ofenzivní styl."

... o vysílání zápasu v ČR

Marek Šimák:
"Jsem samozřejmě moc rád, že to uvidí fanoušci boxu i v Česku a s českým komentářem a že se na tom budu podílet. To, že Sport Tv přenos získala, je od manažerů velmi dobrá práce. Vytáhl se celý kolektiv. Dělají svou práci moc dobře a patří jim za to díky."

"Neexistuje nikdo, kdo by mi můj titul mohl sebrat," neztrácí víru v sebe sama obrovitý Ukrajinec a jedním dechem dodává: "Na zápas jsem skvěle připravený a svá slova v sobotu večer prokážu jasnou výhrou."

Podle všeho ale zas tak jistý není, což ostatně dokázal i výběrem svého soka, když akceptoval výzvu právě Sosnowského. Silného, leč pro mnohé bezejmeného boxera, který je v žebříčku organizace WBC až na 11. místě. To ostatně potvrzuje také Konečný. "Moc jeho výběr nechápu. Pokud bude chtít, může Alberta vyřídit do třetího kola."

Divácká podpora, odhodlání a bojovnost na straně Sosnowského
Varšavský rodák, jenž je známý pod přezdívkou "Drak", okupuje v celkovém světovém žebříčku na www.boxrec.com až dvacáté místo a v Polsku je až dvojkou za Tomaszem Adamkem. V popularitě za svým kolegou ale příliš nezaostává, což dokládá i fakt, že jej přijede na jeho životní zápas do Německa podpořit přes 40 tisíc příznivců.

"Změním historii a sepíšu novou kapitolu boxu," slibuje svým fanouškům. "Takovou šanci už mít třeba nikdy nebudu, a proto ji musím a také využiji. Stanu se prvním polským světovým šampiónem," oplývá sebevědomím Sosnowski, jenž má na svém kontě 48 zápasů, z nichž vyhrál celých 45.

Jeho slova potvrzuje také nejlepší český boxer v těžké váze Ondřej Pála, který s jedenatřicetiletým Polákem v posledních dvou týdnech trénoval. "Albert je skvěle technicky, fyzicky a psychicky připravený. Je nabuzený, rychlý, dynamický a jde jen o to, aby vše přenesl do zápasu," říká. "Moc bych mu to přál. Je to suprový kluk. Ale upřímně v jeho vítězství příliš nevěřím."

Sosnowski touží po dalším zázraku
189 centimetrů vysoký a 105 kilo těžký boxer s figurou kulturisty by rád v ringu napodobil slavná vítězství svých předchůdců v duelech s jasnými favority. Senzací skončilo například utkání do té doby neporaženého Mikea Tysona s J.B. Douglasem z roku 1990 či další legenfy Muhammada Aliho na sklonku kariéry s neznámým mladíkem Spinksem (1978). Na ostrovech pak mají v živé paměti drtivé k.o., které uštědřil Lennoxi Lewisovi v roce 2001 Hasim Rahman.

O možném překvapení ostatně mluví i Pála. "U boxu nikdy nevíš. Stačí jedna rána a je konec. Uvidíme jak to dopadne. Šance vidím tak 70:30 pro Vitalije" dodává Pála. "Pro Sosnowského by byl obrovským úspěchem, kdyby zápas doboxoval na body. Nikdo od něj nic nečeká, ale když to ustojí psychicky, může si zvýšit kredit," souhlasí s názorem Konečný, ovšem o vítězství favorita nepochybuje.

Vitalij Kličko (vpravo) a Albert Sosnowski..

"Když jsem ho viděl poprvé, jeho oči byly plné odhodlání a chuti něco dokázat. Albert nemá co ztratit," ví Kličko, který praktikuje taktiku, jež se zakládá na bezkonkurenční, avšak fyzicky náročné práci přední rukou. "Jen rychlým nástupem a vysokým tempem po celý zápas může Vitalije překvapit," myslí si Konečný. "Musí do toho vlétnou, jinak to bude hrozně těžké," doplňuje Pála.

KURZY

Výhra Vitalije Klička:
1.01 až 1.04
Remíza:
37.50 až 41.00
Výhra Alberta Sosnowského:
7.00 až 11.00

Výhra Klička
- na body:
6.00
- před limitem: 1.111
- do 6. kola: 1.80
- do 12. kola před limitem: 2.40

Výhra Sosnowského
- na body:
34.00
- před limitem: 17.00
- do 6. kola: 34.00
- do 12. kola před limitem: 34.00

"Tipuji konec do šestého kola. Chvíli potrvá, než se Kličko rozboxuje, a fanoušci si přijdou na své," míní Šimák.

Zápas roku stále v nedohlednu
Vedle bratrského dua z rodinného klanu Kličků drží zbývající prestižní čtvrtý pás šampióna David Haye (v organizaci WBA). Brit v dubnu svůj titul proti Johnu Ruizovi obhájil (VÍCE O ZÁPASE ČTĚTE ZDE) a vyslechl si otevřenou výzvu od Vladimira Klička (VÍCE O ZÁPASE ČTĚTE ZDE), nicméně doposud na ni nezareagoval a prostřednictvím svého mluvčího se nechal slyšet, že si chce na několik týdnů od boxu odpočinout, přičemž zajímavější než s Vladimírem se mu jeví střetnutí právě s Vitalijem.

Aby se o měření sil s Hayem ale vůbec mohlo uvažovat, musí ukrajinský veterán udělat zdánlivě jednoduchý krok: porazit v sobotu večer Alberta Sosnowského. Zápas začíná na fotbalovém stadionu Veltins Aréna v německém Gelsenkirchenu od 23:00 hodin. Živá a podrobná online reportáž z celého galavečera začíná na WWW.LIDOVKY.CZ/BOX již od 21:30 hodin.

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...