Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přichází čas loučení? Sosnowski chce získat titul legendárního Klička

Sport

  11:00
PRAHA/GELSENKIRCHEN - Získat premiérový titul pro svou vlast, umlčet hlasy široké i odborné veřejnosti o nekonkurenceschopnosti současných válečníku těžké váhy, narušit vládu ukrajinského dua nad boxerským ringem a porazit jednoho z jeho panovníků, favorizovaného Vitalije Klička. S takovými cíli vstoupí dnes večer mezi čtyři provazy podceňovaný polský kulturista Albert Sosnowski.

Před zápasem Sosnowski (vlevo) - Kličko foto: Reuters

Veltins Aréna v Gelsenkirchenu hostila zahajovací duel mistrovství světa v ledním hokeji mezi Německem a USA, který co do návštěvnosti (77 803) překonal všechny rekordy tohoto sportu. Historický zápis v profesionální těžké váze předpovídá jen naprostý snílek. Málokdo pochybuje o triumfu osmatřicetiletého suverénního borce z východní Evropy...

Povinná obhajoba pro Klička
"Očekávám jednoznačnou záležitost. Podle mě je to svým způsobem zbytečný zápas," myslí si nejúspěšnější český profesionální boxer Lukáš Konečný a přemýšlí nad tím, proč si jeden z nejlepších boxerů poslední dekády vybral za soupeře neznámého Poláka: "Asi si Vitalij řekl, že si zaboxuje, vyinkasuje peníze a snadno obhájí svůj titul."

VIZITKY

VITALIJ KLIČKO
Věk: 38
Národnost: Ukrajinská
Postoj: Pravák
Pořadí dle boxrec.com: 2 (na prvním místě je bratr Wladimir)
Výška: 202cm
Váha: 112kg
Rozpětí paží: 203cm
Přezdívka: Dr. Ironfist (doktor ocelová pěst)
Bilance v profiringu: 39 výher (37 KO) - 2 prohry (2 KO)

ALBERT SOSNOWSKI
Věk:
31
Národnost: Polská
Postoj: Pravák
Pořadí dle boxrec.com: 20
Výška: 189 cm
Váha: 105 kg
Rozpětí paží: 196 cm
Přezdívka: The Dragon (drak)
Bilance v profiringu: 45 výher (27 KO) - 2 prohry - 1 remíza

I odborník na svět amatérského i profesionálního boxu a televizní komentátor Marek Šimák má jasno: "Alberta jsem několikrát viděl a podle mě není pro Vitalije soupeřem. Kličko se udrží v zápasovém rytmu a splní si povinnost obhajoby."

Vitalij Kličko se po čtyřleté odmlce, během které stihl proniknout do vrcholných politických sfér na Ukrajině (hodlá ve své vlasti kandidovat i v následujících prezidentských volbách), v roce 2008 vrátil do kolotoče bojů mezi šestnácti provazy a zvítězil ve všech čtyřech svých duelech. Hned v tom prvním okradl o mistrovský titul organice WBC Nigérijce Samuela Peter a pás ve své moci drží i v současnosti.

Vitalijovi šediví vlasy, ztrácí i svou sílu?
Zápis staršího z bratrské dvojice - mladší Vladimir má ve své moci mistrovské pásy organizací WBO a IBF - však s přibývajícími zápasy čím dál tím více probouzí pochybnosti. Mistr knockoutových úderů po comebacku vyřídil v osmi kolech Petera, na dalšího soka Goméze z Kuby potřeboval kol devět, americký drsňák Arreola (VÍCE O ZÁPASE ČTĚTE ZDE) podlehl zkrvaven až v kole desátém a s dalším bijcem ze Spojených států Kevinem Johnsonem (VÍCE O ZÁPASE ČTĚTE ZDE) strávil v ringu dokonce všech dvanáct vypsaných kol.

Vitalij Kličko bije Kevina Johnsona.

Posupně  také klesala kvalita a žebříčkové postavení soupeřů, Johnson v době duelu okupoval až 26. místo na světě. Ano, všechny soupeře jasně přejel, ale… Jako kdyby s věkem ztrácel něco ze své pověstné síly. Vždyť před pauzou strávil v ringu se svými soky více jak deset kol pouze čtyřikrát ze sedmatřiceti zápasů. Po návratu do ringu již dvakrát ze čtyř duelů.

CO ŘEKLI ...

... o vyhlídkách v dnešním zápase

Lukáš Konečný:
"Čím může Sosnowski překvapit? Ničím. Podle mě může Vitalij prohrát snad jen v případě, že by si třeba vymknul kotník (smích)."

Marek Šimák:
"Sosnowski není pro Vitalije soupeřem. Kdybych si měl vsadit, dám na výhru Vitalije před limitem, ale ono se to ani moc nevyplatí (směje se)."

Ondřej Pála:
"Vitalij je jasný favorit. Pokud však Sosnowski na Vitalije vlétne, mohl by mít šanci. Jinak to bude hrozně těžké."

... o případném konci kariéry Vitalije Klička (38)

Lukáš Konečný:
Co se týče Vitalijovi kariéry, poslední zápas to určitě nebude, to by se snažil prodat a získat na tom kredit. A navíc by si vybral do rozlučky lepšího soka. Že si však odboxuje jeden, maximálně dva zápasy, je dost dobře možné. Kdo ví, třeba se vrhne ještě více do politiky a na box se vykašle ještě dříve.

Marek Šimák:
"Podle mě ale Vitalij ještě na důchod nemyslí, pár zápasů ještě před sebou má. Letos tomu stopku ještě nedá."

Ondřej Pála:
"Je možné, že to bude jeden z posledních zápasů. Možná si dá jeden, dva duely a skončí. I bez toho velkého jména na závěr."

... o cestě do dějiště utkání

Ondřej Pála:
"Osobně se do Německa moc těším, díky tomu, že bude boxovat i Sandro Siprošvili z naší stáje, budu přímo na místě. Bude to určitě obrovský zážitek a pro Sandra velká šance se ukázat. Troufám si i říct, že jeho zápas se Seferim bude hezčí než ten hlavní. Oba kluci vyznávají hodně ofenzivní styl."

... o vysílání zápasu v ČR

Marek Šimák:
"Jsem samozřejmě moc rád, že to uvidí fanoušci boxu i v Česku a s českým komentářem a že se na tom budu podílet. To, že Sport Tv přenos získala, je od manažerů velmi dobrá práce. Vytáhl se celý kolektiv. Dělají svou práci moc dobře a patří jim za to díky."

"Neexistuje nikdo, kdo by mi můj titul mohl sebrat," neztrácí víru v sebe sama obrovitý Ukrajinec a jedním dechem dodává: "Na zápas jsem skvěle připravený a svá slova v sobotu večer prokážu jasnou výhrou."

Podle všeho ale zas tak jistý není, což ostatně dokázal i výběrem svého soka, když akceptoval výzvu právě Sosnowského. Silného, leč pro mnohé bezejmeného boxera, který je v žebříčku organizace WBC až na 11. místě. To ostatně potvrzuje také Konečný. "Moc jeho výběr nechápu. Pokud bude chtít, může Alberta vyřídit do třetího kola."

Divácká podpora, odhodlání a bojovnost na straně Sosnowského
Varšavský rodák, jenž je známý pod přezdívkou "Drak", okupuje v celkovém světovém žebříčku na www.boxrec.com až dvacáté místo a v Polsku je až dvojkou za Tomaszem Adamkem. V popularitě za svým kolegou ale příliš nezaostává, což dokládá i fakt, že jej přijede na jeho životní zápas do Německa podpořit přes 40 tisíc příznivců.

"Změním historii a sepíšu novou kapitolu boxu," slibuje svým fanouškům. "Takovou šanci už mít třeba nikdy nebudu, a proto ji musím a také využiji. Stanu se prvním polským světovým šampiónem," oplývá sebevědomím Sosnowski, jenž má na svém kontě 48 zápasů, z nichž vyhrál celých 45.

Jeho slova potvrzuje také nejlepší český boxer v těžké váze Ondřej Pála, který s jedenatřicetiletým Polákem v posledních dvou týdnech trénoval. "Albert je skvěle technicky, fyzicky a psychicky připravený. Je nabuzený, rychlý, dynamický a jde jen o to, aby vše přenesl do zápasu," říká. "Moc bych mu to přál. Je to suprový kluk. Ale upřímně v jeho vítězství příliš nevěřím."

Sosnowski touží po dalším zázraku
189 centimetrů vysoký a 105 kilo těžký boxer s figurou kulturisty by rád v ringu napodobil slavná vítězství svých předchůdců v duelech s jasnými favority. Senzací skončilo například utkání do té doby neporaženého Mikea Tysona s J.B. Douglasem z roku 1990 či další legenfy Muhammada Aliho na sklonku kariéry s neznámým mladíkem Spinksem (1978). Na ostrovech pak mají v živé paměti drtivé k.o., které uštědřil Lennoxi Lewisovi v roce 2001 Hasim Rahman.

O možném překvapení ostatně mluví i Pála. "U boxu nikdy nevíš. Stačí jedna rána a je konec. Uvidíme jak to dopadne. Šance vidím tak 70:30 pro Vitalije" dodává Pála. "Pro Sosnowského by byl obrovským úspěchem, kdyby zápas doboxoval na body. Nikdo od něj nic nečeká, ale když to ustojí psychicky, může si zvýšit kredit," souhlasí s názorem Konečný, ovšem o vítězství favorita nepochybuje.

Vitalij Kličko (vpravo) a Albert Sosnowski..

"Když jsem ho viděl poprvé, jeho oči byly plné odhodlání a chuti něco dokázat. Albert nemá co ztratit," ví Kličko, který praktikuje taktiku, jež se zakládá na bezkonkurenční, avšak fyzicky náročné práci přední rukou. "Jen rychlým nástupem a vysokým tempem po celý zápas může Vitalije překvapit," myslí si Konečný. "Musí do toho vlétnou, jinak to bude hrozně těžké," doplňuje Pála.

KURZY

Výhra Vitalije Klička:
1.01 až 1.04
Remíza:
37.50 až 41.00
Výhra Alberta Sosnowského:
7.00 až 11.00

Výhra Klička
- na body:
6.00
- před limitem: 1.111
- do 6. kola: 1.80
- do 12. kola před limitem: 2.40

Výhra Sosnowského
- na body:
34.00
- před limitem: 17.00
- do 6. kola: 34.00
- do 12. kola před limitem: 34.00

"Tipuji konec do šestého kola. Chvíli potrvá, než se Kličko rozboxuje, a fanoušci si přijdou na své," míní Šimák.

Zápas roku stále v nedohlednu
Vedle bratrského dua z rodinného klanu Kličků drží zbývající prestižní čtvrtý pás šampióna David Haye (v organizaci WBA). Brit v dubnu svůj titul proti Johnu Ruizovi obhájil (VÍCE O ZÁPASE ČTĚTE ZDE) a vyslechl si otevřenou výzvu od Vladimira Klička (VÍCE O ZÁPASE ČTĚTE ZDE), nicméně doposud na ni nezareagoval a prostřednictvím svého mluvčího se nechal slyšet, že si chce na několik týdnů od boxu odpočinout, přičemž zajímavější než s Vladimírem se mu jeví střetnutí právě s Vitalijem.

Aby se o měření sil s Hayem ale vůbec mohlo uvažovat, musí ukrajinský veterán udělat zdánlivě jednoduchý krok: porazit v sobotu večer Alberta Sosnowského. Zápas začíná na fotbalovém stadionu Veltins Aréna v německém Gelsenkirchenu od 23:00 hodin. Živá a podrobná online reportáž z celého galavečera začíná na WWW.LIDOVKY.CZ/BOX již od 21:30 hodin.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat