Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Haye byl noční můrou pro rodiče, teď chce ze snů budit Kličky

Sport

  8:28
PRAHA - Velká Británie v něm vidí svého Muhammada Aliho. Šampion těžké váhy David Haye (29) se pral se svým otcem již od tří let. Nyní je blízko k tomu, aby stanul na absolutním vrcholu boxerského světa.

Haye ničí Ruize. foto: Reuters

Britský šampion míří mezi boxerské velikány. Po sobotní drtivé výhře nad Ruizem se zase o něco přiblížil boxerské nesmrtelnosti. "Pokud Ruize seřeže, může říct, že má v zápase s Kličkovci šanci," řekl LN před duelem Haye-Ruiz nejúspěšnější český profesionální boxer Lukáš Konečný. V bitvě s americkým veteránem to vypadalo, jakoby o jeho slovech britský obhájce mistrovského pásu organizace WBA věděl.

Haye soka bez větších problémů vyřídil v devíti kolech a hned po duelu prohlásil: "Chci jednoho z Kličků (Vladimir drží pásy WBO a IBF, Vitalij je mistrem světa organizace WBC, pozn. redakce). Je jedno kterého, porazím je oba."

CO ŘÍKAJÍ ČEŠTÍ ODBORNÍCI O HAYEM

O JEHO IMAGE:
Lukáš Konečný: "Jeho kecy se mi nelíbí, ale je fakt, že to má zmáknuté dobře. Určitě je to práce lidí v jeho okolí."
Marek Šimák: "Jeho průpovídky mu dělají obrovskou reklamu, lidi to baví. Většinu, mezi kterou ale já nepatřím."
Ondřej Pála: "Před i po každém zápase jsem vždy zvědavej, co zase vypustí z pusy. Je to od něj vždy slušný slovní průjem."

O JEHO MANAŽERECH:
Lukáš Konečný: "Dělají to skvěle. Je vidět, že má za sebou silné stáje. Přesně jej řídí, jak je třeba. Je to vidět i na tom, jak volí soupeře.
Marek Šimák: "Zázemí má velmi dobré, jeho tým ví, co dělá. I když třeba to s tím naplánovaným koncem kariéry mi nepřijde příliš šťastné.
Ondřej Pála: "Lidi kolem něj odvádějí skvělou práci. I proto si myslím, že momentálně bude boxovat, co nejdéle a vydělávat prachy. Na Kličky nepůjde.

O PŘÍPADNÉM ZÁPASE S KLIČKY:
Lukáš Konečný: "Myslím, že do konce roku k tomu dojde, a nejspíše s Vladimirem se utká. Myslím, že obě strany to chytře natahují a zvyšují tomu zápasu prestiž. Zajímavé by určitě bylo, kdyby se předtím domluvil na odvetě s Valujevem.
Marek Šimák: "Proč by se to nemělo uskutečnit? Je to jen o penězích, myslím, že Kličkové by do něj šli klidně hned, nemají se čeho bát. Je jedno, kdo na něj nastoupí, stejně ho seřežou.
Ondřej Pála: "Myslím, že se do zápasu s nimi nepožene. Jeho tým moc dobře ví, že na ně teď nemá. Pokusí se vytřískat z titulu maximum. Ostatně, nač spěchat?

O PŘÍPADNÉM VÝDĚLKU ZE ZÁPASU S JEDNÍM Z KLIČKŮ:
Lukáš Konečný:
"Zápasům Holyfielda s Tysonem nebo Tysona s Lennoxem (boxeři si vydělali kolem 30 milionů dolarů) se to rozhodně nevyrovná. Nemají takový zvuk, navíc v době ekonomické krize. Jedině třeba druhý zápas, pokud by v prvním Haye jednoho z Kličkovců porazil. To je také jediná šance, jak se utkat s oběma. Pokud ho první porazí, na odvetu nebo na zápas s druhým bratrem může zapomenout.
Marek Šimák: "Nemyslím, že se to těm největším zápasům vyrovná. Kličkové nejsou tak atraktivní soupeř. Mimo evropský kontinent nejsou moc populární. Nevěřím, že kdyby boxovali ve Wembley, tak s jiným soupeřem by ten stadion Kličko vyprodal. Ani poloviční ne.
Ondřej Pála: "Proč by nemohl vydělat tolik? Záleží na manažerech. Ale Haye dá přednost menším výdělkům ve více zápasech než porážce od Kličků.

O SROVNÁNÍ HAYEHO S ALIM:
Lukáš Konečný:
"Myslím, že na to je hodně brzo."
Ondřej Pála: "To je jako byste srovnávali Agátu Hanychovou a Naomi Campbellovou."

Mamince se jeho prostořekost nelíbí
Britský mistr světa i tentokrát dostál pověsti velkohubého boxera, který ve svých prohlášeních ale často překračuje meze. "Rodiče říkají, že jsem se naučil mluvit velmi rychle. V době, kdy mi bylo patnáct měsíců, jsem uměl pojmenovat velkou většinu aut, která jezdila na ulici. Moje výřečnost je dar," je přesvědčený Haye.

Jeho rodiče, především otec, měli na Hayeho velký vliv. Malý David Daron, jak zní celé jméno boxerského šampiona, začal své pěsti používat velmi brzo. Jako boxovací pytle mu sloužila kolena otce, který pak synovu sílu a energii ukazoval i příbuzným a přátelům. "Moje hyperaktivita byla pro rodiče ale zároveň černou můrou. Ale právě díky ní jsem měl všechny předpoklady k fyzickým sportům," tvrdí Haye, který začal v deseti s karate a o čtyři roky později s boxem.

Svojí matku dokáže ostatně "vyděsit" i po letech. "Je pravda, že máma ze mě radost nemá. Vždy mi poté, co si poslechne nějaké interview, vynadá," dodává momentálně jeden z nejoblíbenějších britských sportovců. Vyčiněno dostává i od většiny boxerských kolegů. Těm se nelíbí ani to, že ostrovní tisk srovnává Hayeho s legendárním Muhammadem Alim. "Jeho sportovní velikosti rozhodně nedorostl, to srovnání je hodně úsměvné," říká na toto téma Ondřej Pála, nejlepší česká těžká váha.

Haye si ale podobná prohlášení může dovolit. Stojí za ním silná manažerská stáj, spolupracuje také s promotérskou společností slavného Oscara de la Hoyi - Golden Boy ("Zlatý chlapec", přezdívka Hoyi v profesionální kariéře). Navíc díky vysportovanému tělu a hezké tváři dokáže do hlediště přitáhnout také ženy. Ostatně, ještě před několika lety byl Haye modelem slavné italské značky Versace.

Duel s Kličky bude. Kdy? Do konce roku
"V osmnácti za mnou přišel nějaký fotograf a nabídl mi 500 liber za den focení. Zeptal jsem se ho: Kdy mám přijet do studia?," popisuje své začátky v modelingu Haye. Sám přiznává, že kdyby se nedostal mezi boxerské profesionály, u focení by zůstal. I na to ale může brzy dojít. Devětadvacetiletý bijec na začátku týdne prohlásil, že za dva roky hodlá ukončit profesionální kariéru. "Teď bych se rád utkal s Valujevem, poté vyřídil oba Kličky, pak své pásy jednou obhájil a poté chci skončit," šokoval boxerský svět.

Je to jen marketingový tah? "Pokud ano, moc se nepovedl. Odlákává tím od sebe sponzory. Něco jiného by bylo, kdyby jednoho z Kličků už porazil. To se ale stejně nepodaří. Ale tvrdit to nyní? To není rozumné," říká boxerský trenér a komentátor Marek Šimák. "Chce skončit na vrcholu, což mnoho sportovců nedokáže. Otázkou je, zda to nakonec také učiní. Pokud by ale Kličkovce porazil, mohou mu jeho záměry vyjít," oponuje naopak Konečný.

Oba se shodnou ale na jednom. Zápas buďto s Vladimirem nebo Vitalijem Kličkem bude. A dojde k němu brzo. "Dají si každý ještě jeden udržovací zápas a poté do něj jeden z Kličků půjde," mají jasno Šimák i Konečný. Který? "To je jedno, stejně dostane po hubě," notují si čeští odborníci i v tom, jak případný megaduel dopadne.

Vladimír Kličko a David Haye.

Pokud k zápasu dojde, místem konání by se měl stát fotbalový chrám hrdé Anglie ve Wembley, který pojme 80 tisíc fanoušků. Mohou si přát příznivci boxu lepší dárek pod stromeček? Ti britští budou navíc doufat, že prvním absolutním šampionem těžké váhy po jedenácti letech od triumfu Lennoxe Lewise nad Evanderem Holyfieldem bude opět jejich krajan.

NEJVĚTŠÍ SPORTOVNÍ CELEBRITY VE VELKÉ BRITÁNII

David Beckham: Určitě není nejlepším fotbalistou na světě, ale umí se nejlépe prodat. Ročně vydělá čtyřiatřicetiletý záložník LA Galaxy miliardu korun, 90 procent příjmů ale získává od sponzorů. I zásluhou manželství s­členkou skupiny Spice Girls se může rovnat největším filmovým a ­hudebním hvězdám.

Lewis Hamilton: Když na konci své druhé sezony ve formuli 1 získal Hamilton titul, stal se vůbec nejmladším šampionem v historii a prvním jezdcem tmavé pleti, který to dokázal. Člen stáje McLaren poutá pozornost i mimo okruhy. Hodně se probíral jeho vztah se zpěvačkou skupiny Pussycat Dolls Nicole Scherzingerovou.

David Haye: První britský boxer od dob Lennoxe Lewise, který se stal mistrem světa v­ těžké váze a může se stát absolutním šampionem. I on dokáže využít svůj potenciál marketingově. Sebevědomí dává proti soupeřům najevo ostrými výroky. S jedním z ­bratrů Kličků by rád boxoval na stadionu ve Wembley.

Andy Murray: Wimbledonský titul v mužské dvouhře nevyhrál žádný domácí tenista od roku 1936. Od Murrayho fanoušci očekávají, že dlouhé čekání ukončí. Zatím nejdál se skotský patriot propracoval v ­pavouku nejslavnějšího grandslamového turnaje loni, kdy vypadl v­semifinále.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...