Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Holyfield vs. Botha: pokud legenda vyhraje, chce do ringu Hayeho

Sport

  8:45aktualizováno  22:19
PRAHA - Nejstarší zápas v historii těžké váhy. I tak by se dal nazvat souboj sedmačtyřicetiletého Evandera Holyfielda a o šest let mladšího Francoise Bothy. Vždyť také plakáty na zápas mají jednoduché, ale výstižné heslo: Holyfield – Botha, návrat legendy. Přehnané? Nikoliv.

Evander Holyfield a Francois Botha. foto: www.youtube.com

Evander Holyfield je jediným boxerem těžké váhy, který se celkem čtyřikrát stal absolutním světovým šampionem. Nyní se vrací po šestnáctiměsíční pauze od kontroverzní porážce od Nikolaje Valujeva - VÍCE ZDE! 

Evander Holyfield a Francois Botha.

Francois Botha má ve svém zápisu Mike Tysona, Lennoxe Lewise, Vladimira Klička a nyní mu přibude poslední z legend posledních dvou dekád. Tím se nemůže pochlubit žádný jiný boxer. Co na tom, že všechny velké titulové zápasy Jihoafričan prohrál.

VIZITKY

EVANDER HOLYFIELD:
Věk: 47 let
Výška: 189 cm
Rozpětí paží: 198 cm
Váha: 98 kilo
Přezdívka: The Real Deal (Opravdová dohoda), Svatý
Bilance v profiringu: 42 výher (27 K.O.) – 10 porážek (2 K.O.) – 2 remízy
Zajímavost: Čtyřnásobný absolutní šampion těžké váhy, budoucí člen Síně slávy boxu

FRANCOIS BOTHA:
Věk: 41 let
Výška: 188 cm
Rozpětí paží: 188 cm
Váha: 115 kilo
Přezdívka: Bílý buvol
Bilance v profiringu: 47 výher (28 K.O.) – 4 porážky (4 K.O.) – 3 remízy
Zajímavost: Jediný boxer na světě, který se utkal s Lennoxem Lewisem, Vladimirem Kličkem, Mikem Tysonem a nyní i Evanderem Holyfieldem.

Porážka se od něj ostatně očekává i v sobotní lasvegaské noci. "To nejlepší už má za sebou. Viděl jsem ho v posledních dvou zápasech a nebyla to žádná sláva. Jestli se Holyfield trochu připraví, musí ho porazit," řekl LN Lukáš Konečný, stájový kolega Bothy v německém týmu SES. "Myslím, že Holyfield vyhraje," doplňují jej boxerský odborník a komentátor Marek Šimák a nejlepší česká těžká váha Ondřej Pála.

Botha nechce být jen snadnou kořiští
Jedenačtyřicetiletý Botha se hodlá prognózám postavit. "Čeká mě zápas proti jednomu z největších boxerů historie. Zápasil s těmi největšími ve své době, ale já to ukončím. Je na čase, aby řekl boxu sbohem," nebral si servítky Botha před zápasem, na jehož místě a datu konání se obě strany domluvily až na třetí pokus. A s trochou nadsázky se dá říct, že až na čtvrtý, oba soupeři se měli totiž utkat již před jedenácti lety.

Holyfiled ale o zápas na přelomu let 1998 a 1999 ztratil zájem a místo toho se utkal ve slavné bitvě o tři pásy světového šampiona s Lennoxem Lewisem (remíza a porážka), na Bothu zbyl "jen" netitulový zápas s Mikem Tysonem (prohra k.o.).

Botha rozhodně není obyčejnou postavou mezi šestnácti provazy. Mezi lety 2003 až 2008 si dokonce odskočil do K-1 (střetávají se zde bijci napříč všemi bojovými sporty, pozn. redakce), kromě výhry nad legendami LeBanerem a Aertsem toho ale příliš nepředvedl.

Botha proti Lewisovi.

Proto se "bílý buvol" vrátil zpět do profiboxu a udělal dobře, po návratu ještě ze čtyř zápasů neprohrál a při výhře nad Bobem Mirovičem získal pás WBF (méně prestižní světová organizace, pozn. redakce), který bude ve hře také v zápase s Holyfieldem.

Na rekord "nejstaršího šampiona těžké váhy" musí Holyfield porazit Hayeho či Kličky
Ten se může stát nejstarším mistrem světa všech dob (o téměř dva roky by překonal George Foremana), ale "Svatý" i odborná veřejnost ví, že k překonání rekordu potřebuje získat jeden z pásů čtyř nejprestižnějších organizací WBO, WBA, WBC či IBF. "Ta organizace je šestá, osmá na světě. Ten titul nic neznamená," má jasno Konečný. "S pásem IBF, který získal Foreman, se to nedá srovnávat," dodává Šimák. "Já tu organizaci ani neznám," říká Pála, jehož odpověď je tak více než výmluvná.

Evander Holyfield a Lennox Lewis.

A podle bulvárního britského deníku The Sun si Holyfield již nyní připravuje půdu pro zápas s Davidem Hayem, šampionem WBA. "Měl jsem vyhrát už nad Valujevem (v prosinci 2009 s ním Holyfield prohrál sporně na body, pozn. redakce), Haye má pás nyní a já ho chci," překvapil Američan na něj nezvykle odvážným tvrzením. Podle Šimáka takový zápas není zase takovou utopií, jak se může zdát.

Holyfield již hodil laso Hayemu
"Pokud porazí Bothu, určitě půjde po velkém titulu. Haye? Proč ne. Boxovalo by se v Anglii, Haye by si dal povinnou obhajobu, vydělal peníze a nejspíše získal výhru nad legendou," vysvětluje český odborník. "Evanderovi už zase tolik nejde o peníze, přestože má finanční problémy. Boxuje kvůli tomu velkému titulu, velkému vítězství. To jej žene dopředu," doplňuje Konečný.

POZVÁNKA NA ZÁPAS HOLYFIELD-BOTHA:

"Jen na to není úplně ideální doba, proti ani jednomu ze šampionů mu moc šancí nedávám. Ale pokud by na někoho jeho styl mohl platit, tak na Vladimira," dodává nejúspěšnější český profesionál.

V první řadě ale musí Holyfield vyřídit Bothu. V "souboji staříků" je mírným favoritem, přestože mu letos bude již 48 let. "Je to takový boxerský Dominik Hašek," našel zajímavý příměr Konečný. Pokud se bude Holyfield ohánět v ringu svými pěstmi stejně dobře, jako český gólman v brankovišti svými betony, o vítězi duelu s Bothou je jasno.

Vstupenky na duel, který se koná v Las Vegas, stojí od 25 do 750 dolarů. Hala pro 20 tisíc fanoušků by měla být zaplněna po střechu, začátek zápasu je naplánován na nedělní šestou hodinu ranní SELČ (středoevropského letního času).