Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Vitalij Kličko uzemnil 'drzého' polského vyzyvatele a obhájil titul

Sport

  21:15aktualizováno  30. května 10:38
PRAHA/GELSENKIRCHEN - Hvězdný ukrajinský kolos Vitalij Kličko počtvrté obhájil mistrovský titul těžké váhy organizace WBC. Osmatřicetiletá boxerská legenda porazila k.o. v desátém kole před šedesáti tisíci fanoušků ve fotbalovém chrámu Schalke 04 polského bijce Alberta Sosnowského. Starší z bratrské dvojice Kličků si připsal jubilejní 40. výhru v profesionální kariéře.

Vitalij Kličko - Albert Sosnowski. foto: ČTK

Předpoklady naplněny, sázkové kanceláře nezchudnou. Vitalij Kličko dokázal počtvrté po svém návratu mezi šestnáct provazů v roce 2008 obhájit titul šampiona těžké váhy organizace WBC, když ve fotbalové aréně v Gelsenkirchenu knockoutoval v desátém kole polského vyzyvatele Alberta Sosnowského. Připsal si 40. výhru v kariéře (osmatřicátou k.o.) ze 42 zápasů, svému soupeři naopak připravil třetí porážku v devětačtyřicátém duelu.

ZÁVĚR ZÁPASU VITALIJ KLIČKO-ALBERT SOSNOWSKI:

"Dopadlo to podle očekávání. Albert se sice snažil, ale neměl šanci," řekl pro LN hned po zápase komentátor, trenér a český boxerský odborník Marek Šimák. Ve dvou větách trefně vystihl celý duel. Jedenatřicetiletý polský bijec se totiž proti všem předpokladům dvoumetrového ukrajinského hromotluka a boxerské legendy nezalekl.

Albert Sosnowski (vlevo) - Vitalij Kličko

Ano, téměř devětatřicetiletý Vitalij Kličko strojově zasahoval nejen bradu, ale také spodek svého soupeře, ten ale svou kůži nedal rozhodně lacino. "Zanechal velmi dobrý dojem, udělal zápas svou aktivitou zajímavý. Vitalij jej nechal od třetího kola rozboxovat, což byla asi jeho jediná chyba v zápase," komentoval průběh duelu Šimák. "Ta se mu ale nevymstila," dodal s úsměvem.

Sosnowski dobrým pohybem a nebezpečnou zadní rukou Vitalije v průběhu duelu několikrát tlačil před sebou a párkrát jej dokonce zasáhl. Knockoutový úder, kterým by šokoval celý boxerský svět, ze své pravé ruky vypustit nedokázal. A v závěru devátého kola přišel trest. Šampion utnul drzou snahu svého vyzyvatele tvrdým pravým zvedákem a polský boxer byl rád, že za pár vteřin zazněl gong oznamující konec kola.

Vitalij Kličko - Albert Sosnowski (vpravo)

Podobné štěstí jej ale nepotkalo v kole následujícím. Kličko v jeho polovině rozbil kryt Sosnowského a s rozvahou sobě vlastní nakládal otřesenému soupeři pozvolna další údery. Po dalším tvrdém úderu na spánek jej zahnal do jednoho z rohů, kde duel tvrdým pravým hákem zatočeným přesně na Sosnowského bradu po 151 vteřinách desátého ze dvanácti vypsaných kol ukončil.

"Byly to těžké údery, už jsem neměl sílu na to, abych se zvednul. Ale už jsem v pořádku," okomentoval Sosnowski závěr duelu, kdy se sesunul na podlahu ringu a pár vteřin o sobě nevěděl. Na nohy mu museli pomoci jeho tým a lékař. Následně se se za Polákem vydal i radující se vítěz zápasu Vitalij Kličko. Ukrajinský šampion svého soka objal a v družné konverzaci poplácal po zádech i po hrudi.

Albert Sosnowski (vlevo), Vitalij Kličko

Sosnowski, přezdívaný Drak, si podobné gesto rozhodně zasloužil. "Jsem zklamaný, protože si myslím, že jsem měl velkou šanci zápas vyhrát," komentoval poté svou porážku. "Udělal pro vítězství vše, ale já měl na své straně zkušenosti," ocenil výkon soupeře Vitalij Kličko. "Lidé viděli, že i ve svém věku se dokážu proti mladšímu soupeři dobře připravit," dodal.

Slova uznání měli pro Poláka po zápase i čeští boxerští odborníci. "Rozhodně mu tento zápas kredit zvedne. Nebál se, byl aktivní, Kličkové jsou ale prostě momentálně úplně jiná liga. Nejen pro Sosnowského. Ukázal ale kuráž a klidně ještě může ve velkém titulovém zápase dostat šanci," ocenil jeho výkon Šimák. "Albert určitě překvapil a určitě si udělal jméno. Doteď o něm asi mnoho lidí moc nevědělo," doplnil Pála, který s polským "kulturistou" před zápasem dva týdny trénoval.

Vitalij Kličko - Albert Sosnowski (vlevo)

A jaký se dá očekávat další vývoj v "královské" boxerské váhové kategorii? Těžko soudit. Ostatně, stejně jako se nedokážou shodnout fanoušci, panuje názorový rozkol i mezi lidmi z boxerského prostředí. "Vše je možné. Třeba do bojů o titul promluví i Čagajev, který si minulý týden vyboxoval právo vyzvat Hayeho (VÍCE ČTĚTE ZDE). A kdyby Haye prohrál, třeba bychom se dočkali potom jeho zápasu s Kličky. Pokud by oni o něj ale stáli," pustil se do prognóz Šimák.

Vitalij o zápase s Hayem

"O zápas s Hayem opravdu hodně stojím, neboť usiluji o jeho titul, zatímco Vladimirovi o pás šampióna nejde. Za všechny ty urážky mu chce konečně zavřít hubu."

"On moc dobře ví, že střetnutí v ringu s jedním z nás pro něj bude znamenat tečku za kariérou. Má na vybranou, buďto se utká se mnou a já to brzy ukončím, nebo přijme výzvu Vladimira, který ho bude trápit celých 12 kol a až v samotném závěru definitivně pošle k zemi."

"Ale nikdy nevíte, jak Hayemu, tak Kličkům jde hlavně o prestiž a peníze, mnoho zápasů teď naplánovaných není, za což může i finanční krize. Každopádně Haye titul obhajovat do určité doby musí a Čagajev je prvním vyzyvatelem, to je jediná jistota," doplnil své myšlenky boxerský kouč a komentátor. To nejlepší český boxer těžké váhy Ondřej Pála má trochu rozdílný názor. "Já si myslím, že žádného velkého zápasu v těžké váze se už letos nedočkáme. Snad jedině, kdyby vlezl do ringu Valujev," má jasno o dalším vývoji Pála.

"Ale je to zároveň šance pro boxery druhé vlny, třeba i pro mě. Povede se vám jeden zápas, poskočítě v žebříčku organizace a můžete jít do velkého zápasu. Povětkin a spol. si nechtějí podle mě kazit čistý zápis a Kličkové s Hayem potřebují peníze a pravidelně boxovat. Sosnowski je toho důkazem. Podle mě nebyl posledním boxerem z nizších pater žebříčku, který dostal šanci zaboxovat si o titul mistra světa," dodal momentálně jedenačtyřicátý boxer světového žebříčku.

Vladimir Kličko (vlevo), Vitalij Kličko

Kde je pravda? To ukáží až následující týdny. Jedno je ovšem jisté - supertíze vládnou pevnou rukou ukrajinští bratři Kličkové a také zápas se Sosnowskim ukázal, že momentálně boxují trochu jinou ligu než zbytek světa. Nic ale netrvá věčně...