Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boxerská pozvánka na rok 2010: nejlepší bijci v nejžádanějších zápasech

Sport

  7:45
PRAHA - Nejen k bilancování svádí konec roku. Je dobré se také podívat směrem dopředu. Mezi nejoblíbenější sporty na lidovky.cz patřil letos profesionální box. Právě ten čeká hned na úvod roku 2010 několik milníků, které se mohou zapsat do kronik jednoho z nejstarších sportů vůbec.

Provokatér Haye. foto: Lidovky.cz

Nevěříte? Chyba. Hned na úvod roku zápas dvou legend a veteránů těžké váhy. Poté lehká ochutnávka, po které bude následovat hlavní chod, který nabídne minimálně tři skutečné boxerské lahůdky. A jako dezert utkání o absolutního šampiona těžké váhy. Pořád málo? Co takhle přidat bitvy dvou nejlepších českých profesionálů, kteří se mohou také přiblížit zápasům o světové pásy.

Vše ve sportu, jenž dokáže za tři hodiny s nejistým vývojem vydělat pro největší hvězdy i desítky milionů dolarů. Tím se nemůže pochlubit ani fotbal, basketbal či americký fotbal a baseball. To už stojí za důkladné přečtení následujících řádků.

Nejstarší zápas historie
Francois Botha a Evander Holyfield.

Až proti sobě 16. ledna stanou v ringu Evander Holyfield a Francois Botha, bude se jednat o "nejstarší boxerský zápas" těžké váhy historie. Vždyť čtyřnásobnému absolutnímu šampionovi supertíhy Holyfieldovi v té době bude již sedmačtyřicet let. Jeho soupeř je jen o šest let mladší. Přesto, anebo právě proto, se ale fanoušci boxu mohou těšit na krásnou podívanou dvou bijců ze staré školy.

Holyfield patří mezi největší legendy profiboxu všech dob, Botha sice nikdy na světový titul nedosáhl, ovšem tři z jeho čtyř přemožitelů nesou následující jmenovky – Vladimir Kličko, Lennox Lewis a Mike Tyson. Tím se nemůže pochlubit žádný jiný boxer na světě. Navíc vítěz souboje dostane šanci vyzvat Vitalije Klička, šampiona organizace WBC.
TIP LN: Vyhraje Holyfield, ovšem na Vitalije v následném zápase stačit nebude. Oba po něm ukončí kariéru.

Adamek míří za slávou
Tomasz Adamek (vpravo) útočí.

Polák žijící ve Spojených státech Tomasz Adamek nemá zapotřebí pronášet velkohubá slova, jako David Haye, který také přišel do supertíhy z nižší váhové kategorie. Ne, za něj mluví jeho pěsti. A to pořádně důrazně. Natolik, že také on se může zařadit mezi vyzyvatele současných šampionů těžké váhy. Stačí maličkost – porazit nenápadného, ale o to nebezpečnějšího Jasona Estradu. Dočkají se poté fanoušci konečně zápasu Haye-Adamek, jemuž se oba v křížové váze umně vyhýbali?
TIP LN: Adamek je favoritem a v zápase to potvrdí. A poté? Proč bychom se konečně nemohli dočkat souboje s Davidem Hayem?

Fantastický březen - duel desetiletí, Kličko i Tua 
Začátek jara musí vykouzlit na tváři každého fanouška profiboxu široký úsměv. 13. března (pokud se nic ještě nezmění – VÍCE ZDE) se proti sobě postaví tváří v tvář dva nejlepší mlátičky současnosti napříč všemi váhovými kategoriemi – Floyd Mayweather junior a Manny Pacquiao. Nebo jinými slovy - neporažený pětinásobný světový šampion a proti němu sedminásobný profesionální mistr světa, momentálně nejlepší a nejdražší boxer.
Floyd Mayweather junior (vlevo) a Manny Pacquiao.

Dvaatřicetiletý Američan se před rokem vrátil do ringu právě a jen kvůli tomu, aby se mohl utkat s Pacquiaem. Poté, co si střihl "sparing-duel" se světovou jedničkou lehké střední váhy Juanem Manuelem Marquézem, se dočkal a s ním i celý boxerský svět. Pokud se naplní předpovědi, bude se nejspíše jednat o nejdražší zápas všech dob (zatím primát patří duele De la Hoyi s Mayweatherem z roku 2007 za více jak 156 milionů dolarů). To, že se zároveň bojuje o světový pás WBO, je nepodstatný detail.

Přesně týden oddechu a do ringu vtrhne vládce supertěžké váhy Vladimir Kličko (šampion IBF a WBO) a jeho americký vyzyvatel Eddie Chambers. Americký pořízek slibuje (stejně jako všichni soupeři Kličků v posledních dvou letech – rozhovor s ním ZDE!), že tentokrát přinese do zápasu něco jiného a ukončí nadvládu ukrajinského bratrského dua.

JEDNO Z NEJRYCHLEJŠÍCH K.O. TĚŽKÉ VÁHY - DAVID TUA VS JOHN RUIZ:

Ovšem tentokrát je to jiné. Jeho slova mají váhu. Chambers byl v posledních dvou zápasech ve výtečné formě, Vladimira čeká návrat do ringu po zranění ruky. S trochou nadsázky se dá říct, že je to poslední šance na ukončení nadvlády K+K v nejprestižnější boxerské váhové kategorii.

Vše zakončí "oddechovka" - ale jen co se jmen týče – mezi Davidem Tuou a Fridayem Ahunanyaou. Také novozélandský tvrďák se v sedmatřiceti letech vrací do ringu pro vysněný pás světového šampiona. A boxera, který poslal počítat světla nad ringem Hasima Rahmana či Johna Ruize (toho porazil dokonce dvakrát), rozhodně nelze podceňovat a odepisovat.

John Ruiz útočí na Nikolaje Valujeva.

Navíc, stále ještě nemají naplánované své soupeře Vitalij Kličko (šampion WBC), Nikolaj Valujev, Alexandr Povetkin a David Haye (mluví se o zápase s jedničkou žebříčku WBA Johnem Ruizem). Pokud by si tito boxeři dokázali domluvit v následujících dnech či týdnech své duely – možná i vzájemné – časově by vycházely také na březen či duben příštího roku.
TIP LN: Mayweather s Pacquiaem prohraje. Následně celý boxerský svět překvapí prohra Vladimira Klička s Chambersem, který si následně domluví zápas s Povetkinem. Svůj druhý zápas po návratu zvládne i Tua, do mistrovského zápasu ale ještě letos nezasáhne.

Kdo se stane absolutním šampionem?
Ruský car Alexander Povetkin (vpravo) v akci.

Vše je ve hvězdách, ovšem výše zmíněné zápasy slibují několikeré kombinace, jak by se konečně fanoušci i odborníci mohli dočkat absolutního mistra světa těžké váhy. Možnosti se sice nabízejí různé, všechny ale mají stejné rovnítko. Podobný zápas by se měl uskutečnit nejpozději do konce roku 2010. Více jak deset let čekání je příliš dlouhá doba a promotéři již o moc déle fanoušky nemohou nechat v napětí. Jak se říká: všeho moc škodí.
TIP LN: Alexandr Povetkin. Boxer s přezdívkou "car" ani jinde, než na trůnu skončit nemůže. Nejprve vyklepne Chamberse a získá tituly IBF a WBO, následně pošle k zemi také Hayeho a vybojuje jeho pás WBA.

Česká želízka
Lukáš Konečný a Ondřej Pála. Česká špičková dvojice profiboxerů. Oba čekají na přelomu "zahřívací" zápasy. Konečný se 30. prosince utká v pražské Lucerně s Attilou Kissem o mezinárodní český titul ve střední váze. Ondřeje Pálu čeká 23. ledna v Německu střetnutí s Američanem Robertem Hawkinsem. A poté? Starší z dvojice – Lukáš Konečný – má především u našich západních sousedů výtečné jméno a je velká pravděpodobnost, že si jej do titulového zápasu vybere jeden ze čtyř šampionů nejprestižnějších organizací. Ondřej Pála pózuje pro Lidové noviny.

Pětadvacetiletý Pála, boxující v těžké váze, má v případě výhry nad Hawkinsem velmi blízko k zápasu s nejmenovaným bijcem první světové dvacítky. A počty jsou to snadné – v případě vítězství by jej mohl na jeho místě vystřídat a navíc se dostat do elitní desítky organizace WBA. Zápas o pás mistra světa WBA ještě do konce roku 2010 by byl logickým vyústěním.
TIP LN: Lukáš Konečný dostane poslední šanci na titulový zápas ve střední váze, ani tentokrát ale neuspěje, opět na body. Ondřej Pála bude postupovat žebříčkem a na začátku roku 2011 se pokusí jeho manažer domluvit střetnutí o uvolnění pás WBC po odchodu Vitalije Klička do důchodu.

Provokatér Haye.

Čtenářům sportreport.cz můžeme slíbit, že u všech těchto událostí nebudou chybět, navíc ve velké většině z nich budeme z duelů vysílat on-line přenosy. Prognózy a tipy před duely a pozápasové souhrny jsou samozřejmostí. Více si snad fanoušci boxu ani přát nemohou.

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...