Diskuse k článku: Naše Eva si dovolila ukončit sezonu? Samková není ničí majetek

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 18
  • Poslední: 8.2.2015 11:14
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Kulihrach 8.2.2015 8:13

O tom to přece není

Nevím, nevím, jestli pan Gibiš pochopil, kde je problém.  Přesněji: vím, že nepochopil. Samozřejmě nikdo nevlastní Evu Samkovou fyzicky, jako člověka. Dav ji ale vlastní jako idol. Ten idol opravdu vlastní dav, ne ona sama, bez davu a jeho fascinace by nikdy žádný idol nebyl. Idol má ekonomickou hodnotu, ale jen díky davu. Idol sám k tomu poskytne své schopnosti - někdo talent a zatracenou dřinu, která ho posune na špičku mezi lidmi,  někdo tomu poskytne jen vzhled  a ochotu veřejně ten vzhled nabízet, a někdo tomu poskytne jen ochotu dělat veřejně jeden skandál za druhým - i na tom se dá vybudovat idol, bohužel. Zbytek je o tom, že když se mnoho lidí začne o takového člověka zajímat, sledovat jeho činnost a výsledky, hltat informace, toužit po setkání, přinese to velký ekonomický potenciál. Objekt se tím uživí a může financovat své aktivity ... Tak dlouho, dokud nepřestane být idolem!   Být idolem je obtížné, psychicky to každý neunese, v omezené míře se ale lze idolizaci bránit.

J. Kulihrach 8.2.2015 8:22

Re: O tom to přece není

Pokr.  Skvělými lidskými výkony jsou davy fascinovány odedávna, opět jde o součást lidské přirozenosti. Je to proto, že sport, posouvání hranic lidského fyzična, je pochopitelné a srozumitelné každému. Posouvání hranic lidského poznání má samozřejmě také své obdivovatele a mecenáše, okruh lidí, kteří se dokáží identifikovat např. s nositelem Nobelovy ceny je ovšem mnohem menší než u sportovců, málokterý dospívající si v pokojíčku lepí jejich plakáty a sní o tom, být jednou sám na jejich místě.

Mnoho skvělých sportovců si výhody a nevýhody idolizace a využití své osoby a svých výsledků pro byznys včas uvědomilo a aktivně je řídily - s vědomím, že větší soukromí a soustředění na výkony zaplatí skromnějšími sponzorskými odměnami, ale déle si udrží svou kariéru, integritu a zdravou psychiku. Eva Samková byla pravý opak. Její tým sám šikovně (a profesionálně) budoval její značku jako marketingový symbol. Není divu. její trenéři, kteří oba budování značky profesně umí, do té doby její

J. Kulihrach 8.2.2015 8:32

Re: O tom to přece není

pokr.  kariéru financovali převážně ze svých vlastních občanských příjmů!!! Za dlouho trpělivost (která už zjevně také měla trhliny) nelze než smeknout před jejich rodinami - a sami trenéři měli právo na to, aby jim jejich dlouhá investice do extra nákladného koníčku přinesla i nějaký výnos.

Evě Samkové se očividně velmi zalíbila to přivrácená stránka popularity: cesty na havaj a do Indického oceánu bere jako až překvapivou samozřejmost, pozvání na kdejakou akci šoubyznysu, až po ty nejpokleslejší a nejtrapnější (Ples v Opeře!) ji nadchly, dary, zejména koník, ještě více. Je mladá, má právo na to, aby se jí zatočila hlava.  Je nadšená z kempů pro děti - i jejich financování do značné míry závisí na tom, že ona zůstane ikonou. To je na ní, na její vůli, píli, koncentraci a disciplíně. Její hlavní trenér už před sezónou sdělil, že tuto sezónu ještě vydrží, ale má lukrativní nabídky ze zahraničí. Její druhý trenér už pod tlakem rodiny skončil (ač to pak nevydržel a k Evě se vrátil).

J. Kulihrach 8.2.2015 8:48

Re: O tom to přece není

Shrnuto: vyčítat davu, že se zlobí, když ho idol zklame, je těžké nepochopení situace. Dav se tak k idolu chová vždy.  Je třeba s tím počítat, když se z člověka buduje idol. Hodnota jeho marketingové značky závisí na tom, nakolik idol plní očkávání davu. Nelze mít příjemné stránky, které se Evě Samkové líbily,  bez odvrácených stránek idolizace (částečné ztráty soukromí, ztráty soustředění jen na sport, částečné ztráty kontroly nad svým časem.) Je přirozené se z toho i vztekat, ale je velmi rozumné nedělat to na veřejnosti. 

Osobně je mi fascinace davů,  idolizace sportovců, davová šílenství "kdo neskáče, není Čech, hop, hop, hop", "MY jsme vyhráli, huráááá" apod. hodně proti mysli - jako doklad toho, co z  málo úspěšných jednotlivců, občas zklamaných svou nevýjimečností, dokáže udělat začlenění do davu.  Je to ale lidská  přirozenost,  známe to nejméně od antiky, nic ji nezmění a model financování sportu, který sportovcům umožňuje velmi slušné živobytí,  je plně postaven právě na ní.

J. Kulihrach 8.2.2015 8:50

Re: O tom to přece není

Oprava: sportovci ... řídili . Před zkrácováním tam bylo sporotvní osobnosti řídily... a ten přísudek mi tam zůstal .)

J. Kulihrach 8.2.2015 8:54

Re: O tom to přece není

tak ještě i další opravy: tA přivrácená strana popularity (ne "to"), Havaj ...

J. Kulihrach 8.2.2015 11:14

Bylo to dříve lepší?

Ješzě si dovolím předejím argumentům, že tohle dříve nebylo, vrcholový financoval stát a bylo to.

Ano, financoval. Pak ovšem byli sportovci zaměstnanci státu, jejich výsledky byly výsledky státu a protože sportovci byli jeho reklamními nástroji, zacházel s nimi podle toho. Jasně určil, co musí a co nesmí.  Skončit sezónu, kdy se sportovci zachce, protože ho už štvou lidi? Nenechte se vysmát!  Vyjet si na surf na Havaj a být naštvaní, že vlny tam nejsou jako na Srí Lance? Vrcholoví sportovci museli dělat i řadu věcí na samé hranici etiky - ať šlo o "životosprávu", nebo o právo na názor. A zajištění do budoucnosti? Jen se na to všechno zeptejte třeba Jarmily Kratochvílové! Ženy, která v jednom z hlavních světových sportů drží  světový rekord neuvěřitelných skoro 32 let - jednu a půl generace!

Ne, soudobý model financování sportu není horší než ten komunistický, ale i on má svá pravidla. Nikdo nikoho netlačí, aby pracoval a měl výsledky (i v popularitě!), ale když nemá, tok peněz končí.

F. Rudl 7.2.2015 11:31

kritici

samkové by měli nejdříve sami něco dokázat a pak by mohli, podotýkám snad!, slečnu samkovou kritizovat. je to její život a do toho nemá nikdo co brebtat. souhlasím s ní a je to její rozhodnutí a ne nějakého hospodského přicmrdávače.

J. Jouza 7.2.2015 10:42

Plácání

Novinářská rychlokvaška zase objevuje Ameriku. Nevím, proč by se nemohli "obyčejní" lidé hlásit k úspěchům sportovců: jsou to fanoušci, kteří je podporují, cestují s nimi po celém světě a především je platí ze svých daní, když spousta peněz do rozvoje mládežnického sportu i sportovních zařízení jde z peněz daňových poplatníků. A teď by se podle toho pisálka nemohli ani vyjádřit s podivem, že někdo uprostřed sezony to zapíchne? To už nejsme v demokracii?¨

Popravdě řečeno nevím, proč tak taková postava v bezvýznamném puberťáckém sportu vyvolává tolik novinářské hysterie.

F. Rudl 7.2.2015 11:35

Re: Plácání

hysterii jak vidno vyvolává u vás, u myslících lidí je to jasné. a sám jste řekl, máme demokracii. takže není majetkem ani vaším a ani státu, takže si svůj životní program uspořádá dle svého. chvála bohu za to, že jsme měli havla. zkuste schválně přemýšlet, pokud to není na vás moc.

J. Švejk 7.2.2015 10:09

Obdivovatelka opilce Havla je mi tak nějak

volná. :))

F. Rudl 7.2.2015 11:36

Re: Obdivovatelka opilce Havla je mi tak nějak

švejku, jste opravdu to,  co o napsal o vás hašek. státem uznaný atd......, aby mi to nesmazali

O. Schejbal 7.2.2015 9:30

Když se to líbí sponzorům,

tak proč ne.

J. Bek 7.2.2015 8:46

Podle mne už nastartovala konec kariery.

Tento pubertální sport, se víc jak jednu sezonu pořádně dělat nedá.

M. Veselý 7.2.2015 11:08

Re: Podle mne už nastartovala konec kariery.

Nevím jak slečna Samková, ale tato Američanka by s vámi rozhodně nesouhlasila http://cs.wikipedia.org/wiki/Lindsey_Jacobellisov%C3%A1

F. Rudl 7.2.2015 11:41

Re: Podle mne už nastartovala konec kariery.

a co tím básník chtěl říci? prostě se na to vykašlala a to púodle vás nesmí? asi má každý ve svém životě jiné priority a podle nich si svůj život zařídí. na rozdíl od jiných, kteří se buď nechají někýmm komandovat a nebo jsou bezmyšlenkovité stroje. je mi sympatičtější ten, kdo sám myslí a sám se rozhoduje, než někdo, kdo se nechá vodit na provázku. ale to je prostě jen věc názoru.

M. Veselý 7.2.2015 12:44

Re: Podle mne už nastartovala konec kariery.

Nerozčilujte se. Já nemám vůbec nic proti rozhodnutí Evy Samkové odpočívat. Jen nesouhlasím s názorem, že je to pubertální sport, který se nedá pořádně dělat víc jak jednu sezónu. Ta Američanka je několikanásobná mistryně světa, vítězka X-games. Je to sport jako každý jiný a nedá se vrcholově dělat bez pořádného sebeobětování se, maximálního treninku. Nazývat ho pubertálním mi připadá jako zesměšňování v zemanovském nebo klausovském stylu.

B. Berlinski 7.2.2015 14:17

Re: Podle mne už nastartovala konec kariery.

Protože sportovní kariéru platili Evě výhradně její rodiče a a sponzoři nestátních firem je lidu české republiky houby po tom kdy se sportem skončí. Zcela s jejím rozhodnutím souhlasím ..... pokud tedy opravdu nebrala i podporu státu - lidí ČR :(