27. dubna 2017 9:09 Lidovky.cz > Sport > Názory

Šovinista a rasista Nastase u Rumunů zabodoval. Zastal se ho šéf svazu i hráčky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Serenu Williamsovou rasistické chování Ilieho Nastaseho velmi pobouřilo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Serenu Williamsovou rasistické chování Ilieho Nastaseho velmi pobouřilo. | foto: Reuters

MIAMI Býval to muž dvou tváří. První obličej patřil vítězi - v sedmdesátých letech vyhrál Ilie Nastase dvakrát grandslam, čtyřikrát Turnaj mistrů, dva roky byl tenisovou jedničkou a svému Rumunsku pomohl třikrát do finále Davis Cupu. Odvrácenou tváří dnes sedmdesátiletého muže s pověstí playboye, který o sobě tvrdí, že za celý život se mu vystřídalo v posteli devět set žen, byl šovinistický vztah nejen k tehdejším tenistkám.

A protože se často nebál obout ani do svých soupeřů a rozhodčích, tak jako na US Open 1979 proti Johnu McEnroeovi, s nímž odehrál nejnechutnější zápas historie, se mu i kvůli jeho příjmení začalo říkat „Nasty Boy“, tedy Protivný kluk. Tento obličej mu k jeho smůle zůstal dosud.

Minulý pátek před fedcupovou baráží o Světovou skupinu II mezi Rumunkami a Britkami šéf rumunské lavičky nejprve dvakrát dal nevhodný návrh těhotné britské kapitánce Anne Keothavongové, zda mu řekne číslo jejího hotelového pokoje, protože se mu zdá, že je to k sobě přitahuje.

Pořadatelé vyvádějí z areálu rumunského kapitána Ilieho Nastaseho.

Pořadatelé vyvádějí z areálu rumunského kapitána Ilieho Nastaseho.

Během tiskové konference pak Nastase skočil do řeči rumunské jedničce Simoně Halepové a na otázku, co říká na těhotenství Sereny Williamsové, odpověděl, že barva pleti jejího dítěte bude čokoládová s mlékem.

Američanku, o níž nedávno prohlásil, že dopuje, jeho vyjádření velmi pobouřilo a Nastasemu vzkázala, že jí velmi znepokojuje, že musí žít ve společnosti takových lidí.

Tím však řádění muže s hodností generálmajora a nejvyšším státním vyznamenáním neskončilo.

Během zápasu Sorany Cirsteaové s Britkou Johannou Kontaovou vynadal jí i Keothavongové do zk...ených děvek, protože si Kontaová stěžovala u sudího na chování rumunských fandů.

Američanka Serena Williamsová slaví postup do finále Australian Open.
Rumunská tenisová legenda Ilie Nastase šokoval svým rasistickým a šovinistickým chováním

Kontaová se proto na kurtu rozbrečela a odešla na 25 kabin. Když pak Nastase pozurážel i rozhodčího, musel být ochrankou vyveden z areálu.

Rumunské legendě se však dostalo zastání nejen u svých svěřenek, ale i u tamního šéfa svazu. I proto do světa vzkázal, že radši skončí, než aby se někomu omlouval. Jak výmluvné.

larJaroslav Šindelář
  • 5Diskuse
Najdete na Lidovky.cz