20. listopadu 2012 23:30 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Fotbal jako rozbuška pro chorvatsko-srbské vztahy

Bývalí chorvatští generálové Ante Gotovina (vlevo) a Mladen Markač, které mezinárodní tribunál v Haagu nejprve odsoudil za podíl na vyhánění a smrti chorvatských Srbů během operace Bouře v srpnu 1995, ale minulý týden je osvobodil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalí chorvatští generálové Ante Gotovina (vlevo) a Mladen Markač, které mezinárodní tribunál v Haagu nejprve odsoudil za podíl na vyhánění a smrti chorvatských Srbů během operace Bouře v srpnu 1995, ale minulý týden je osvobodil | foto: ČTK

Do březnové kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství světa Chorvatsko–Srbsko je ještě daleko, ale vášně vzplanuly již nyní. To když do Záhřebu přiletěli generálové Gotovina a Markač, které mezinárodní tribunál v Haagu nejprve odsoudil za podíl na vyhánění a smrti chorvatských Srbů během operace Bouře v srpnu 1995, ale minulý týden je osvobodil. Muže, které Chorvatsko považuje za hrdiny a Srbsko za válečné zločince.

Chorvatský svaz je v pátek pozval na zmíněný, mimořádně sledovaný zápas, ale korunu všemu nasadil reprezentační kouč Igor Štimac, který je měl vybídnout k provedení slavnostního výkopu. Štimac později svá slova mírnil, neboť novináři je prý vytrhli z kontextu, ale oheň už byl na střeše. Znovu se ukázalo, že sport a politika se nemají míchat dohromady.

A když už, tak v pozitivním smyslu. Před čtyřmi lety právě mezistátní utkání posloužilo prezidentovi Turecka k vůbec první návštěvě Arménie a zahájení urovnání vzájemných vztahů po tzv. arménské genocidě z let 1915 až 1917. Bude to Srbům a Chorvatům trvat taky tak dlouho?

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.