18. června 2014 7:30 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Nedůvěra k technice. Video funguje, ale hádky zůstávají

Gól, nebo ne? O sporných situacích bude rozhodovat branková technologie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gól, nebo ne? O sporných situacích bude rozhodovat branková technologie. | foto: Reuters

Byl to gól? Nebo ne? Branku francouzských fotbalistů proti Hondurasu (3:0) poprvé v historii mistrovství světa potvrdila nová gólová technologie GoalControl.

Dohadů proti minulosti však neubylo. Divili se fanoušci a zmatení byli také hráči Hondurasu.

"Nejprve tam stálo, že to gól není, potom přístroj řekl, že je. Tak já nevím, co si mám myslet. Nerozumím tomu. Jde mi o to, jestli ta technologie rozhoduje přesně," prohlásil honduraský trenér Suárez.

Je to paradox. Fotbaloví odborníci i laici nejdřív volají po zavádění moderních technologií, ale pak je stejně zpochybňují.

ČTĚTE K TÉMATU

Až později bylo vysvětleno, kamery nejprve vyhodnocovaly střelu do tyče, proto zahlásily, že gól nebyl. Až následný odraz od gólmana za brankovou čáru posoudily jako platný zásah.

Ještě horší dohady by nastaly, kdyby video pomáhalo odhalovat fauly a simulace v pokutovém území či ofsajdy.

Příkladem budiž penaltová situace ze zápasu Španělsko – Nizozemsko (1:5). Simuloval útočník Costa, nebo ho nizozemský obránce De Vrij podrazil? I kdyby sudí rozhodl na základě videozáznamu, sporům mezi oběma stranami by tím nezabránil.

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ IT ODDĚLENÍ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 85 000 Kč