Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Názory

Změny? Jak v čem

Češi po zápase se Švédskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi po zápase se Švédskem. | foto: ČTK

PRAHA Čtvrteční porážka českých hokejistů se Švédy na letošním světovém šampionátu opět rozproudila diskuzi – potřebuje český hokej změnu nebo ne? Máme se bát o budoucnost tohoto u nás tak populárního sportu?

Co říkají fakta? Na posledních třech šampionátech od roku 2007 jsme kromě Američanů neporazili žádný tým z „velké šestky“ (Kanada, USA, Finsko, Rusko, Švédsko, Česko). Tři roky čekáme na medaili. Zatímco ještě na přelomu tisíciletí český národní tým tvořili většinou hráči z české extraligy či Evropy, nyní to je naopak. Výsledky juniorských reprezentací jsou žalostné.

Na druhou stranu – výsledky českých hokejistů se od roku 2007 lepší. Vyjma letošního zápasu s Kanadou jsme nikdy výrazně nepropadli. Generační výměna se celkem daří. Navíc o úspěchu či neúspěchu všech hokejových velmocí rozhoduje vždy hlavně a především čtvrtfinále. A ze šesti top týmů mohou jít dál jednoduše jen čtyři z nich. To není alibismus, ale fakt. Složení medailistů v posledních třech letech je pokaždé různé.

Kde je teda pravda? O velkém útlumu našeho hokeje určitě mluvit nelze, čeští hokejisté dozrávají (viz. NHL – Krejčí, Hudler, Michálek, dřívě např. Sýkora či Eliáš) o něco později. A malý důraz našich hokejistů? Právě Michálek, Čajánek či Vašíček dokazují, že i Češi umějí přitvrdit. Faktem ale je, že na špatnou práci s mládeží s v českých luzích a hájích poukazuje stále více lidí jak z řad veřejnosti, tak z řad odborníků.

O budoucnost českého hokeje se tak určitě bát nemusíme, k panice není důvod. Schopných hráčů se u nás rodí pořád dost a dost. Jen by jich při koncepčnější práci s mládeží, díky kvalitnějším trenérům a větší pracovitosti mohlo být ještě o něco více...

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...