24. května 2014 14:46 Lidovky.cz > Sport > MS hokej 2014

Štěstí jako s Američany už mít nemusíme, připouští Novotný

Zleva český reprezentant Jiří Novotný a Mads Christensen z Dánska bojují o puk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva český reprezentant Jiří Novotný a Mads Christensen z Dánska bojují o puk. | foto: ČTK

MINSK (od našeho zpravodaje) Zažil zlaté mistrovství 2010, kde hokejová reprezentace rovněž zažila trápení v základní skupině. I proto teď v Bělorusku útočník Jiří Novotný říká: "Připomíná to Německo se vším všudy. Ve skupině to bylo nahoru dolů." On sám je jedním ze sedmi hráčů, kteří tehdy v Kolíně nad Rýnem titul získali a jsou i nyní v Bělorusku. A to může i v semifinále proti Finsku pomoct.

Takže i parta je podobná, že?
Je. Už před turnajem jsem říkal, že je tento tým vybraný dobře. Pak se samozřejmě rozhoduje o úspěchu, jestli se vyhraje čtvrtfinále. A to se nám zaslouženě podařilo. Teď se může stát cokoliv, ale šance už je veliká.

Je před vámi Finsko. Překvapilo vás, že porazilo Kanadu?
Ne. Já si myslel, že přes Kanadu přejde. Vím, že když jde do tuhého, umí se semknout. Mají tady kvalitní tým a velmi dobrého gólmana, což je při krátkodobých turnajích třeba.

ČTĚTE TAKÉ

Často s nimi hrajete. Naposledy na Švédských hrách to byl velmi dobrý zápas.
S nimi je to vždycky o gól. Akorát před dvěma lety jsme od nich dostali šišku. Takže i v sobotu to bude vyrovnané a těžké, jsou to totiž na velkém hřišti výborní bruslaři. Ale je to o jednom zápase, není to jako klubové play-off na dlouhou sérii, takže kolikrát uspěje tým se štěstím.

Štěstí už Finsko mělo, když jen tak tak postoupilo ze základní skupiny.
Měli to jako na houpačce. Čekali a postupovali na úkor Lotyšů. A vidíte, teď přešli přes čtvrtfinále. Když se ale ten tým dostal do vyřazovacích bojů, tak musí mít kvalitu. Finové mají zkušené hráče, co už na světových šampionátech byli, a navíc i mladé kluky.

Co na ně bude platit?
To, co jsme předvedli s Američany. Že jsme měli dva hráče před brankou, k tomu šikovné hráče jako Džegra nebo Němce a Klepiše, kteří umí vystřelit. Pak se tam ten puk dá dostat. První gól jsme proti Americe do branky domlátili, u druhého zase Hertlík super clonil. Thomas to nemohl chytit, šlo mu to nad vyrážečku. To je recept na to, jak padají góly. Přesvědčili jsme se o tom i v KHL, kde jsme v rozhodujících zápasech vždycky měli hráče před bránou. Ani tady mistrovství už nejde soupeře vyšachovat. Nepamatuji si gól, kdyby hráč před brankou nebyl.

Proti USA výtečně zachytal Salák. Děláte něco, aby se dostal do pohody.
Ne, on je takový blázínek, že je v pohodě pořád. Se mi teda zdá.

Jeho výkon může rozhodnout, že?
Samozřejmě. Gólmani v této části turnaje potřebujete. V Německu to byl Vokoun, náš nejlepší hráč a nejlepší brankář mistrovství. Saša podává a i předtím podával dobré výkony, akorát jsme si to nepohlídali a nechali dorážet hráče do prázdné branky. To nemůže v životě chytit. Musíme mu pomoct a taky si pohlídat závěry utkání. Takové štěstí jako s Američany už nemusíme mít.

Měl na výkon proti Americe vliv i drsný proslov trenéra Růžičky?
Myslím si, že určitě. Na nic se už nedalo čekat, protože jsme se sem opravdu nepřijeli jen zúčastnit. Sezona je dlouhá a každý sem jel dobrovolně. Takže když už tu jsme, byla by škoda si pro výsledek nejít.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.