25. srpna 2016 6:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Jefimovová byla v Riu pod palbou kritiky. Nyní uvažuje o návratu do Ruska

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Ruská plavkyně Julia Jefimovová se stříbrnou medailí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská plavkyně Julia Jefimovová se stříbrnou medailí. | foto: Reuters

PRAHA/RIO DE JANEIRO Ruská plavkyně Julia Jefimovová (24), která na olympijských hrách v Riu získala dvě stříbrné medaile, si není jistá, zda by jí bylo dovoleno zúčastnit se her, pokud by trénovala v Rusku a absolvovala tam i dopingové kontroly. Nyní jí ale Rusové nabízí návrat do vlasti.

Jefimovová žije několik posledních let ve Spojených státech amerických, kde se připravuje pod dohledem svého trenéra Davida Sala.

Nicméně po Riu jí hlavní trenér ruských plavkyň Sergej Kolmogorov nabídl, že se může vrátit do vlasti a trénovat individuálně.

Tuto nabídku si prý plavkyně velmi pečlivě rozmýšlí. Za šest měsíců jí vyprší pronájem bydlení v USA. Poté se rozhodne, zda se bude připravovat v Rusku, Evropě, Americe nebo si otevře vlastní plaveckou školu.

„Jsem velmi šťastná, že jsem se mohla olympiády zúčastnit, protože všechny mé vzorky byly odebrány v zahraničí,“ řekla Jefimovová agentuře TASS.

JEMIFIMOVOVÁ VS. PLAVCI V RIU

Američanka Lilly Kingová, která Jefimovovou porazila: „Tohle vítězství potvrzuje, že se dá závodit čistě, pouze díky tvrdé práci na tréninku a v posilovně. Je možné dostat se na vrchol a dělat to fér. Chytí vás za doping a vy pak zvedáte prst, jako že jste jednička... Tomu zrovna nefandím.“

Reakce Jefimovové: „Chápu, že mi někteří lidé negratulují, protože média byla plná nepravdivých příběhů o mně, ale sportovci by měli být nad tím vším. Všichni by měli mít odstup od politiky, ale oni jen sledují média a věří všemu, co vidí a co si přečtou. Vždycky jsem si myslela, že studená válka už je minulostí. Proč ji začínat znovu prostřednictvím sportu?“

Martina Moravčíková: „Všem nám to vadí, nikdo ji tady nechtěl.“

Michael Phelps: „Věřím, že sport by měl být čistý. Mělo by se rozhodovat v bazénu. Ale pokud někdo nedopoval jen jednou, ale dvakrát, a stejně má šanci závodit na těchto hrách, není to podle mě správné a láme mi to srdce.“

„Pokud bych byla testována v Rusku, byla by to nejspíš velká komplikace pro mou účast na hrách v Riu,“ dodala dvojnásobná stříbrná medailistka z Ria na 100 a 200 metrů prsa.

„Chtěla jsem ale zlato, abych dokázala svým kritikům, že se mýlí. Proto mě tak mrzí, že se to nepovedlo,“ plakala po finálovém závodě na 100 metrů. Ale nebyl to jediný důvod k jejím slzám. Její medaile, ale vlastně už i účast v Riu, se nelíbila ostatním plavcům a fanouškům, kteří ji při každém závodě a přebírání cenných kovů vybučeli.

Nejen kvůli tomu, že je Ruska, ale především kvůli její dopingové minulosti. Jefimovová má za sebou už dva škraloupy se zakázanými látkami. Pokaždé se ale proti trestu odvolala ke sportovní arbitráži v Lausanne (CAS) a v obou případech uspěla.

„Rozhodně nedopovala úmyslně. Byla to nedbalost,“ takový verdikt vynesla Světová plavecká federace (FINA) poté, co ji udělili v roce 2013 pouze šestnáctiměsíční trest za doping. Sankcionovat Jefimovovou ale museli. Od té doby byla přistižena ještě jednou, a to v letošním roce s meldoniem, které mezi ruskými sportovci řádilo jako černá ruka.

Jefimovová se musela sklonit před Američankou Lilly Kingovou.
Slzy nenáviděné plavkyně. Ruska Julia Jefimovová získala v Riu stříbro, přesto se neubránila slzám. Kvůli dopingové minulosti na ni diváci pískali a bučeli.

Teoreticky mohla ruská plavkyně přestat brát meldonium v loňském roce, ale nemuselo se stihnout vyloučit z těla do doby, než začaly od 1. ledna 2016 platit nové směrnice. To uznala i WADA, která pravidla trestání za tento lék v průběhu jara změkčila. I proto mohla Jefimovová uspět s odvoláním a v Riu startovat.

Bude Jefimovová nyní opět riskovat svoji pověst návratem do Ruska, nebo raději zůstane na Západě? Rozhodnutí, které učiní v příštím půlroce, může vlastně rozhodnout o směřování celé její další kariéry.

Jan Krejcar, Lidovky.cz
  • 11Diskuse
BMW M4 3,0...
BMW M4 3,0...

r.v. 2017, naj. 46 000 km, benzín
1 950 000 Kč (s DPH)