13. srpna 2016 14:47 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Amerika v medailovém souboji světadílů Evropě zásadně nestíhá, Afrika na chvostu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Evropa získala 43 procent všech medailí z Ria, Amerika jen 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropa získala 43 procent všech medailí z Ria, Amerika jen 19. | foto: Lidovky.cz

RIO DE JANEIRO/PRAHA USA kralují medailovému pořadí olympijských her v Riu a mají nejúspěšnější sportovce her- plavce Katie Ledeckou a Michaela Phelpse. Přesto Amerika jako světadíl ve srovnání s Evropou výrazně ztrácí, z celkové počtu cenných kovů získali sportovci Severní i Jižní Ameriky 19 procent oproti 43 procentům Evropanů. Na Asii připadá 29 procent medailí.

Dvacet zlatých, třináct stříbrných, sedmnáct bronzových, to je bilance sportovců Spojených států amerických. Jenže pak dlouho nic - druhou nejúspěšnější zemí z obou Amerik je až na dvaadvacátém místě domácí Brazílie, která po 7 dnech olympijských soutěží získala jen čtyři medaile za jedno zlato, jedno stříbro a dva bronzy. Následuje šestadvacátá Kolumbie (1-1-0) a Argentina na 34. místě (1-0-0).

Není tak divu, že Evropa v pomyslném souboji světadílů kraluje. Velká Británie (7-9-6), Francie (6-7-5), Německo (6-3-2), to jsou sportovní velmoci, díky jejichž vyrovnanosti má starý světadíl 43 procent získaných cenných kovů. Británie je na celkovém třetím místě, mezí ní a USA se vklínila Čína (13-10-14), která společně s Japonskem na čtvrtém místě (7-3-15) drží prapor Asie.

Největší světadíl planety se na všech medailích z Ria podílí 29 procenty. Austrálie jako světadíl z koláče ukusuje sedm procent, na posledním místě se krčí Afrika s pouhými třemi procentními body. U Afričanů lze však očekávat zásadní zlepšení po atletických soutěžích.

Maďarka Katinka Hosszuová.
Letní olympijské hry v Riu de Janeiro, 12. srpna. Judista Lukáš Krpálek pózuje se zlatou medailí na pláži Copacabana.

Rusko, které se kvůli dopingovému skandálu a s ním spojenému zákazu startu všech atletů potýká na těchto hrách s úbytkem sportovců, zatím v medailovém pořadí drží osmou příčku. Rusové mají po týdnu her na svém kontě 22 medailí, z toho 5 zlatých.

Čeští sportovci zatím díky Jiřímu Prskavcovi a Lukáši Krpálkovi mají na 31. místě bilanci 1-0-1. Je ale jisté, že svou sbírku v sobotu rozšíří o bronz z ženského tenisu.

Tabulku si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách olympiády v Riu. Jak s ní zamíchají sobotní soutěže?

  • 1Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!