17. února 2018 15:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Švýcarská lyžařka získal stříbro i přes otřes mozku. Vůbec nic si nepamatuje

Mathilde Gremaudová po těžkém pádu utrpěla otřes mozku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mathilde Gremaudová po těžkém pádu utrpěla otřes mozku. | foto: Reuters

PCHJONGČCHANG Ve čtvrtek s otřesem mozku v nemocnici, v sobotu se stříbrnou olympijskou medailí na krku. To je neuvěřitelný příběh švýcarské akrobatické lyžařky Mathilde Gremaudové.

Po pádu v tréninku slopestylu se silně udeřila do hlavy a přiznává, že si vůbec nepamatuje, co pak následovalo.

„Spadla jsem na záda a pořádně se udeřila do hlavy. Vím, že jsem brečela, ale jinak si na nic nevzpomínám. Když jsme se vrátili z nemocnice, bolela mě hlava, ale nebylo to tak zlé,“ popsala Švýcarka čtvrteční nehodu.

sarah höfflin

Mathilde Gremaudové (vlevo) na stupních vítězů.

Třicet šest hodin po těžkém otřesu nastoupila v Pchjongčchangu k závodu a v něm vybojovala stříbrnou medaili. 

Kdyby byla boxer, nesměla by po k.o. dlouho do ringu, ani v americkém fotbale nelze po tvrdém zásahu na hlavu hned nastoupit k dalšímu zápasu. Lyžování však má v tomto ohledu podstatně benevolentnější pravidla.

O způsobilosti závodit například nerozhoduje nezávislý expert, ale týmový lékař. A ten po vyšetření v nemocnici usoudil, že Gremaudová je v pořádku. 

sarah höfflin
From left

„Nezvracela, neměla silné bolesti hlavy ani problémy s viděním. Neztratila vědomí, to bylo pro mě důležité,“ řekl o švýcarské lyžařce lékař.

Její krajan snowboardista Iouri Podladtchikov kvůli otřesu mozku a poranění hlavy při pádu na X-Games obhajobu olympijského zlata v U-rampě vzdal. 

Sice dorazil do Koreje a trénoval, ale po lékařských testech konstatoval, že by závod byl příliš velké riziko.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.