Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Tvrdost vs. brutalita: Ovečkinův 'strom' proti Tollefsenově útoku

Bartečko na ledě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bartečko na ledě. |

PRAHA/VANCOUVER Když dva dělají totéž, nemusí to být vždy totéž. Ty zákroky by mohly být využívány pro instruktáže rozdílu mezi čistým hokejovým "stromem" a útokem na hlavu soupeře, který pomalu hraničí s trestným činem. O čem je řeč? O zákrocích Ovečkina na Jágra a Tollefsena na Bartečka během hokejového turnaje na olympiádě ve Vancouveru.

Instruktáž číslo jedna – Ovečkinův zákrok na Jágra: Byla to strašlivá rána, která klidně mohla strhnout lavinu v nedalekých horách, když v nedělním zápase Česko-Rusko sundal Alexander Ovečkin na středovém kruhu Jaromíra Jágra. Hokejoví fanoušci měli hned o čem mluvit. Zvlášť, když následně Rusové rozhodli o svém triumfu v zápase.

VANCOUVER ON-LINE

Byl to faul či nikoliv? Většina expertů i hokejových sudí měla s odstupem po zápase jasno. Ruský bohatýr sice českou star po tvrdém čelním nájezdu nekompromisně sundal, ale v rámci pravidel. Na jeho zásahu si museli nestranní fanoušci a milovníci "kanadského" hokeje smlsnout. Byl to totiž dokonalý příklad čistého hitu.

Ovečkin si na svého soupeře počíhal jako vlk na kořist, ale zároveň byl s Jágrem od počátku "v očním kontaktu". Český útočník o něm věděl. Když se k sobě oba soupeři přiblížili, Ovečkin se narovnal, dal ruce k tělu, hokejku dolů a proti českému útočníkovi nasměroval své rameno, na které si následně Jágr "naběhl".

Následoval jeho pád na led, mise splněna. Ruská bombarďák nejenže zastavil český útok, ale založil protiakci, která skončila gólem ve Vokounově síti. Pochvalné poplácání kouče Bykova na střídačce bylo na místě.

Instruktáž číslo dvě – Tollefsen fauluje Bartečka

O tři dny později je tu podobná situace, která ale má při důkladnější analýze nejen úplně jiný scénář, ale také výsledek (to je zřejmé okamžitě). V 7. minutě osmifinálového zápasu mezi Slovenskem a Norskem si počíhal norský tvrďák Tollefsen na podobném místě na slovenského útočníka Bartečka.

Následoval drtivý náraz a nekontrolovatelný pád slovenského veterána na led. Z hlavy mu po chvíli začala srčet krev, utkání opustil na nosítkách, naštěstí bez vážnějších následků.

Tollefsen dostal trest ve hře a turnaj pro něj skončil. Po právu? Bezpochyby, stát se to v NHL, dostal by stopku na pár dalších zápasů a nejspíše i peněžní trest. Odveta v dalším zápase od spoluhráče napadeného hráče by byla samozřejmostí. Proč? Pětadvacetiletý bek Detroitu totiž předvedl notnou dávku brutality a bezmyšlenkovitého jednání.

Bartečka trefil po odehrání kotouče, na svou oběť navíc najížděl bokem s rukou od těla a loktem zvednutým nahoru. Spoluhráči i kouč jej mohou chránit sebevíce, ale hráč musel vedět, že takový útok nemůže dopadnout dobře. Slovenský hráč totiž o něm vůbec nemohl vědět. A podle toho celý střet dopadl. Bartečko inkasoval drtivý náraz na hlavu, který mu strhl helmu, celého přetočil a odpálil k zemi.

Radši nedomýšlet, jak by dopadl, kdyby hlavou o ledovou plochu prásknul skutečně tvrdě. Likvidační zákrok naštěstí dopadl bez výrazné újmy na zdraví, budiž ale varováním do budoucna. Příště už takové štěstí některý jiný hokejista mít nemusí.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...