15. června 2010 5:15 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Organizátoři MS řekli: Ne! Troubení vuvuzel už nikdo nezastaví

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Fanoušci na fotbalovém mistrovství světa: fanoušci troubí na vuvuzely na zápase Ghany se Srbskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci na fotbalovém mistrovství světa: fanoušci troubí na vuvuzely na zápase Ghany se Srbskem. | foto: ČTK

JOHANNESBURG/PRAHA Ne že možná nebudou. Vuvuzely budou! O víkendu prezident organizačního výboru mistrovství světa Danny Jordaan připustil, že šílené monotónní troubení při zápasech na jihoafrickou vuvuzelu možná skončí.

Dnes je zřejmé, že se tak nestane. Co na tom, že fotbalistům na trávníku třeští hlavy, že neslyší pomalu ani sebe sama? Co na tom, že protestují trenéři a durdí se televizní společnosti i mnozí diváci?

Vuvuzely budou znít a pravděpodobně i ničit ušní bubínky na šampionátu dál. Mluvčí organizačního výboru: Vuvuzely lidé milují! Do věci se nejprve vložil mluvčí organizačního výboru Rich Mkhondo. "Vuvuzela nebude nikdy zakázána!" hřímal. "Milují ji lidé na celém světě."

Co je to Vuvuzela.

Jeho názor vzápětí podpořil prezident Mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter. "Měli bychom snad zakazovat tradiční způsoby fandění pořadatelské země?" ptal se. Potíž vuvuzely tkví ale i v tom, že její vřeštění se blíží až k hladině 130 decibelů. Což je hranice označovaná téměř za práh bolesti. A hodnota jednoznačně škodící lidskému organismu.

"Když zvuk přesahuje 100 decibelů, může poškození sluchu nastat už po 15 minutách," píše se dokonce v prohlášení firmy Phonak, předního výrobce naslouchacích pomůcek. Což podepisuje i Zdeňka Vandasová ze Státního zdravotního ústavu. "130–140 decibelů je skutečně hodnota, při níž může dojít k poškození sluchového aparátu," tvrdí.

V Africe navíc momentálně vrcholí chřipková epidemie. "Právě foukáním do vuvuzel se mohou rozprašovat po stadionu i chřipkové viry," líčí Ruth McNerneyová z londýnské školy Zdravovědy a tropické medicíny. McNerneyová se zúčastnila i studie, během které testovali dobrovolníky s vuvuzelami.

Výsledek? Z konce trubek vylétaly kapénky, které mohly obsahovat viry chřipky a poletovat vzduchem hodiny. "Ještě větší nebezpečí ale hrozí divákům i hráčům v podobě ztráty sluchu," varuje Maggi Soereová zPretorijské univerzity. "Doporučuji jim proto nosit během zápasů ucpávky uší."

Vuvuzely jsou prostě všude.

Přežil i mexickou chřipku...
Jeden z fanoušků Ricardo Avila z Mexika se ale jen směje. "Přežil jsem mexickou chřipku, tak přežiju i tohle..." Psycholog Jeroným Klimeš se nad nastíněným problémem zlehka usmívá. "Tohle troubení je normální aktivační mechanismus. Vyvolává adrenalin. Když se třeba ve válce šlo do boje, tak se pro změnu bubnovalo, aby se zahnal strach a úzkost."

Klimeš vuvuzely bere čistě jako jihoafrický folklor a připomíná, že fotbalisté si vlastně nemají na co stěžovat. "Vždyť jsou to moderní gladiátoři či, chcete-li, hodně dobře placení otroci," vykládá. "Jsou na hřišti od toho, aby kopali a drželi hubu. I když na tribunách třeba stádo volů troubí jako na lesy..."

Psycholog Karel Humhal: Ten zvuk může hráče rozčílit

Fotbalistům i některým fanouškům na stadionu při mistrovství světa v JAR lezou na nervy. Trubky vuvuzely vyluzují zvuk podobný slonímu troubení a otravují život i příznivcům fotbalu u televizních obrazovek. "Ale hrozí vám jen naštvání," říká klinický psycholog Karel Humhal

Co může tenhle monotónní zvuk podle vás udělat s lidskou psychikou?
Může to minimálně naštvat. Viděl a slyšel jsem vuvuzely jen v televizi a v ní mi to nepřišlo zas tak strašné. Přímo na stadionu to ale může být jiné amůže to působit více negativně. Každopádně dlouhodobý vliv hlasitého hluku působí špatně nejen na psychiku, ale i zdraví člověka.

Jak se to projevuje?
Hovoří se o poruchách spánku, stresu a pocitech únavy.

Vuvuzely jsou prostě všude.

Koneckonců hlasitý zvuk je i jednou z forem mučení třeba na americké základně Guantánamo, že?
O tom moc nevím, jsou to tajné informace. Ale je jisté, že vojáci mají podobné technologie dokonale vypracované – v Číně se podobné metody používají už dlouhou dobu.

Takže teď v nadsázce řečeno mučí fotbalisty v Africe?
Neumím posoudit vliv na fotbalisty, kteří jsou na křik a hluk na stadionech zvyklí.

On jim ale spíše vadí ten monotónní zvuk včelího úlu.
I to je možné. V zápasech je vypjatá atmosféra, hráči jedou na doraz, tak jim to možná vadí při soustředění.

Trvalé následky ale hráčům ani fanouškům nehrozí, že?
Ne, zápas trvá jen 2 x 45 minut. Jak jsem říkal, podle mě to maximálně může hráče rozčílit. Ale co by pak měli říkat lidé, kteří žijí třeba celý život u letiště... (Vojtěch Gibiš - LN)

  • 8Diskuse

Najdete na Lidovky.cz