Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ahoj, Rio! Olympijské hry v rytmu karnevalu jsou po 16 dnech u konce

Sport

  3:00aktualizováno  7:25
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Na stadionu Maracaná v Riu de Janeiro byly během závěrečného ceremoniálu ukončeny 31. letní olympijské hry. Brazilští pořadatelé na něm předali pomyslnou štafetu představitelům Tokia, které bude hostitelským městem největší sportovní akce v roce 2020, a po 16 dnech byl v Riu uhašen olympijský oheň.

Olympijské kruhy nad Riem se rozpustily. foto: Reuters

Závěrečný ceremoniál byl zejména přehlídkou brazilské kultury, program přinesl festival hudby, tance a reje barev.

I když pořadatelům nepřálo počasí, protože v Riu místy hustě pršelo a finální přípravy zkomplikoval silný vítr, kvůli němuž museli vojáci těsně před začátkem slavnosti upevnit přenosovou techniku pomocí popruhů, na plochu slavného fotbalového stadionu stejně jako při zahájení nastoupili představitelé všech 207 zúčastněných výprav.

Českou vlajku nesl kajakář Josef Dostál, dvojnásobný medalista z Ria.„Neskutečná atmosféra na stadionu vybouchla, když jsme nastupovali s vlajkami. Bylo mi hrozně moc velkou ctí být jedním z lidi, kteří reprezentují svoji zem. Cítil jsem se jako zástupce celé naší země, a proto jsem vlajku držel co nejvýš a nejhrději, jak jen to šlo,“ řekl Dostál, stříbrný ze singlkajaku a bronzový ze čtyřkajaku.

Odpočítáváním vše začalo
Vše začalo ohňostrojem

V Riu de Janeiro bylo rozdáno celkem 306 sad medailí, tu poslední si tradičně převzali maratonci v průběhu ceeremoniálu.

Česká výprava získala jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí. Co do počtu cenných kovů český tým získal jen o jednu medaili méně než na předchozích hrách v Londýně, podle hodnoty medailí byl ale nejméně úspěšný od roku 1932.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!