Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Sport

Alaphilippe uťal čekání Francie na zlato, Hirt na MS cyklistů dojel na 59. místě

Julian Alaphilippe ovládl MS v cyklistice foto: Reuters

Imola - Vítězem silničního závodu na mistrovství světa cyklistů v italské Imole se stal Julian Alaphilippe. Osmadvacetiletý jezdec ukončil dlouhé francouzské čekání na světové zlato ze závodu s hromadným startem v elitní mužské kategorii. Před ním byl posledním vítězem ze země galského kohouta Laurent Brochard před 23 lety.
  17:15

Nejlepším z českého kvarteta ve složení Adam Ťoupalík, Jan Hirt, Josef Černý a Jakub Otruba byl účastník nedávné Tour de France Hirt, jenž obsadil 59. místo. Otruba skončil 64.

Alaphilippe dotáhl až ke zlatému konci nástup, k němuž se odhodlal ve stoupání zhruba 13 kilometrů před cílem. Náskok navýšil až na čtvrt minuty, což už nedokázala silná skupina pěti pronásledovatelů stáhnout. Stejně jako v páteční časovce si vyjel stříbro Belgičan Wout Van Aert, třetí skončil Švýcar Marc Hirschi.

Týmový kolega Zdeňka Štybara ze stáje Deceuninck-Quick Step Alaphilippe má na kontě už několik výrazných úspěchů, vedle jiného dokázal vyhrát pět etap na Tour de France a jednu na Vueltě. Loni dokončil „Starou dámu“ jako celkově pátý, ale dnes se dočkal největšího úspěchu kariéry. Podařilo se mu to jen tři měsíce poté, co mu po delším boji s nemocí zemřel otec Jo.

I proto ho v cíli zaplavila vlna emocí. „Opravdu těžko teď něco říkat... Rozhodně ale musím poděkovat týmovým kolegům, protože každý z nich odvedl skvělou práci. Tohle byl můj sen po celou kariéru. Byl jsem několikrát blízko, ale nevyšlo mi to dosud nikdy ani na pódium. Tohle je prostě snový den,“ uvedl Alaphilippe, jenž sotva potlačoval slzy dojetí.

Autor: