Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Alex Čejka: Golfisté mi říkají Czech

Sport

  5:05
PRAHA - Před necelými dvěma měsíci byl německý golfista českého původu Alex Čejka (38) blízko životnímu úspěchu na Players Championship. Turnaj však nakonec ve finále pokazil. Na otázku, kde se cítí být doma, říká: "V Holiday Inn, Marriottu, Sheratonu..."

Alex Čejka v Praze při otevírání golfového turnaje. foto: ČTK

Ještě vás pokažený závěrečný den na turnaji Players Championship mrzí?

JAK ČEJKA OTVÍRAL 'SVOJE' HŘIŠTĚ

Birdie přímo do jamky číslo 18. Tak chtěl prezident Prague City Golf Clubu Vladimír Motlík, aby elitní golfista Alex Čejka ukončil exhibici u příležitosti otevření nového osmnáctijamkového hřiště v Lipencích.

Jenže spoluautor designu hřiště Čejka minul, a tak jamku 18 převrtali na místo, kde zůstal Čejkův míček. "To jsem ještě nezažil," smál se německý hráč českého původu. "Snad si tady jednou zahraju nějaký velký turnaj. Postavili jsme tady báječné hřiště a­doufám, že se bude každému líbit."

Při slavnostním zahájení si zahrál exhibici na šest jamek ve dvojici s­osmnáctiletou nadějí českého golfu Emily Curry-Bartoňovou proti světoznámému trenérovi Simonu Holmesovi a čtrnáctileté talentované Kláře Spilkové.

Dorazil i prezident Klaus
Oficiální začátek exhibice musel být o patnáct minut odložen kvůli pozdnímu příchodu Holmese. "Musel jsme dopít své pivo," hlásil Holmes do mikrofonu, který měly obě hlavní hvězdy připnuté na hlavě, aby diváci dobře slyšeli jejich komentář.

Před zraky prezidenta republiky Václava Klause, známých osobností ze showbyznysu a sportu nakonec zvítězila dvojice Čejka–Bartoňová. "Holky mi svou hrou imponovaly. Je vidět, že to není žádné pinkání sem tam, ale dávají hezké čisté rány," chválil Čejka mladé golfistky.

Něco nového se přišel přiučit i­legendární fotbalista Antonín Panenka. "Jsem samouk, takže se snažím něco odkoukat. I když je to exhibice, nejde o život. Je to poučné," poznamenal Panenka, který má handicap 13.2. "Není to moc dobré, ale já nerad trénuju, chodím jen na turnaje," vysvětlil.

Prezident Klaus sice propásl hru na první jamce, ale od druhé už všechny aktéry pozorně sledoval. Mezi delšími pasážemi se nechal převézt vozítkem, na rozdíl od ostatních měl k dispozici speciální Mini Hummer. Na konci exhibice přestřihl s Čejkou pásku.

"Už jsme se domluvili, že si sem přijdu jednou já skorogolfista zahrát," smál se prezident. Dopoledne se ještě v areálu hrál turnaj pro-am, kterého se zúčastnila i Kateřina Neumannová, hokejisté Jan Hlaváč a Tomáš Netík nebo moderátor Marek Eben.

Už ten večer jsem byl v pořádku. Týden před turnajem mi totiž doktor řekl, že si mám dát pět týdnů pauzu kvůli skřípnutému nervu na krku. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že budu za týden na turnaji vést o­pět ran, hrát s Tygrem (Tiger Woods) a že budu mít šanci vyhrát, tak bych to vzal.

Měl jste možnost během hry s­Woodsem prohodit pár slov?
Mluvili jsme spolu, známe se. Překvapilo mě ale, že když on sám nehraje a leží doma na gauči, tak sleduje výsledky turnajů. Říkal mi, že jsem poslední dobou hrál dobře.

Změnilo se pro vás něco po turnaji Players Championship?
Změnilo se toho hodně. Lidi si víc chodí pro autogramy. V televizi totiž dávali i mojí story, jak jsem utekl. To hodně lidí bralo. Mně se to taky líbilo... Poslední roky jsem hrál dobře, ale od Players Championship se moje pozice ještě vylepšila.

Vy jste dokument o vás viděl?
Viděl jsem ho večer v baru, ale nešel tam zvuk. Už jsem ho sledoval jednou asi před deseti lety, krátce poté, co jsme ho dotočili. Bylo to hezky udělané, táta i babička v­něm mluvili a lidem se to líbilo.

Prožíval jste ten příběh znovu ve vzpomínkách?
Já si ho prožívám i bez televize. Tátovi už jsem asi dvacetkrát děkoval za to, že měl odvahu to udělat. Já jsem byl malý kluk, ani jsem nevěděl, co děláme. Pro mě to byl výjezd někam pár kilometrů. Kdybych věděl, jak je to nebezpečné, tak bych s tátou třeba ani nešel. Pamatuju si jen málo věcí, jednou z­nich je, že mě táta najednou vzal do náručí, začal brečet a říká, že jsme to dokázali, že jsme volní. To jsou momenty, které nikdy nezapomenu.

Na holích máte napsáno Czech, takže se cítíte být doma v Česku?
Doma jsem v Holiday Inn, Marriottu, Sheratonu... Je to těžký, tady jsem se narodil, v Německu jsem žil pár let, teď bydlím v Americe. Nevím, jestli jsem Čechem, nebo Němcem. Určitě ale ne Američanem. Za Atlantikem rád pracuju a­bydlím, ale moje srdce patří Evropě. Czech mám na holích, protože se jmenuji Čejka a­jsem z Czech Republic, tak mi ostatní golfisté říkají Czech.

V jakém jazyce při golfu přemýšlíte?
Česky a německy, záleží na situaci. Anglicky vůbec ne, i když anglicky mluvím.

Na konci měsíce se představíte na Moravia Silesia Open v Čeladné. Jak se těšíte?
Vždycky rád hraju naše turnaje. Budu hodně pod tlakem, ale rád bych vyhrál.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!