Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Američané v tomto týdnu zašlou UCI dokumenty o Armstrongovi

Tour de France

  15:15
PAŘÍŽ - Dopingovým případem sesazeného cyklistického šampiona Lance Armstronga by se ještě v tomto týdnu měla začít zabývat mezinárodní unie UCI. Americká antidopingová agentura USADA v nejbližších dnech předá UCI všechny dokumenty a cyklistický unie by následně měla doživotní trest pro Armstronga ratifikovat.

Americký cyklista Lance Armstrong foto: ČTK

Sedminásobný vítěz Tour de France Armstrong na konci srpna vzdal boj s USADA a oznámil, že proti obvinění z dopingu už nebude dál bojovat. V reakci na to ho americká agentura zbavila všech titulů od roku 1998 včetně rekordních sedmi z Tour. Pro cyklistické závody dostal doživotní trest.

USADA nyní předá dokumentaci UCI, která se k sankcím vůči americké hvězdě vyjádří. Má na to lhůtu 21 dnů. Už s předstihem však cyklistická unie oznámila, že se proti trestu odvolávat nebude. "Materiály zašleme brzy. Do konce měsíce," potvrdil dnes francouzskému listu L'Équipe šéf Americké antidopingové agentury Travis Tygart.

Armstrong neměl nikdy pozitivní dopingový trest a užití zakázaných látek vždy popíral. Loni ukončil kariéru. USADA rozhodla o trestu na základě podezřelých výkyvů v krevních vzorcích z období mezi říjnem 2008 a dubnem 2012 a také výpovědí svědků.

Autoři: ,