Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Armstrong kvůli dopingové aféře dál ztrácí sponzory

Tour de France

  9:17aktualizováno  9:39
NEW YORK - Od bývalého amerického cyklisty Lance Armstronga se kvůli jeho dopingové aféře odvrací stále více sponzorů. Po oděvním gigantovi Nike, jenž konec více než desetileté spolupráce ohlásil ve středu, rozvázal se sedminásobným vítězem Tour de France kontrakt výrobce kol Trek a letos končící smlouvu neobnoví pivovar Anheuser-Busch.

Někdejší slavný americký cyklista Lance Armstrong foto: Reuters

Rozhodnutí firem je reakcí na minulý týden zveřejněnou zprávu Americké antidopingové agentury (USADA), jež Armstronga a jeho bývalý tým US Postal obviňuje z organizovaného dopingu. USADA navrhla odebrat slavnému Texasanovi všechny tituly včetně rekordních sedmi z Tour, což musí ještě potvrdit Mezinárodní cyklistická unie (UCI), jež tisícistránkový spis studuje.

"Trek je zklamaný ze zjištění a závěrů zprávy USADA týkající se Lance Armstronga. Proto s ním dnes končí dlouholetou spolupráci," uvedl známý výrobce kol. Připojil se tak k Nike, společnostem Anheuser-Busch, 24 Hour Fitness a Honey Stinger, jež prodává doplňky stravy pro sportovce na bázi medu. Výrobce brýlí Oakley se rozhodne až podle verdiktu UCI. Armstrong vedle ztráty sponzorů ve středu odstoupil z pozice předsedy své charitativní organizace Livestrong.

Armstrongův bývalý lékař Ferrari odmítl dopingová obvinění

Bývalý lékař slavného cyklisty Lance Armstronga Michele Ferrari odmítl nařčení, že by měl podle tisícistránkové zprávy Americké antidopingové agentury USADA řídit a vést Američana i další jezdce k dopingovým praktikám. USADA již v červenci potrestala devětapadesátiletého Itala doživotním zákazem působení ve sportu za mnohačetná porušení antidopingových pravidel.

Ferrari ve svém prohlášení popírá obvinění ze strany USADA a pokouší se zpochybnit výpovědi klíčových svědků z řad cyklistů, jimiž byli v rozsáhlé kauze Floyd Landis, Tyler Hamilton, Christian Vande Velde, George Hincapie, Levi Leipheimer a Tom Danielson. "Jejich falešná obvinění, která jsou namířena na mě, jsou všechna založena pouze na událostech, které se týkaly mě a svědka samotného," zmiňuje Ferrari.

"Nikdy nezmiňují přítomnost nějakého jiného svědka, který by mohl potvrdit pravdivost jejich tvrzení," uvedl Ferrari. "Jedinou výjimkou je Landisova výpověď, kde říká, že 'doktor Ferrari měl v mé přítomnosti odebrat krev také Georgi Hincapiemu'. Pak je ovšem škoda, že se samotný Hincapie ve svém místopřísežném prohlášení o tomto závažném obvinění vůbec nezmiňuje," připomněl Ferrari v dokumentu nazvaném "Spiknutí USADA?" a zpochybnil také fakt, že výpovědi svědků byly podepsány v září a říjnu, tedy měsíce poté, co on sám byl již potrestán.

Ferrari rovněž odmítl, že by na profesionální bázi spolupracoval s Armstrongem po roce 2005, ačkoliv ve zprávě USADA jsou detaily o více než milionu dolarů, který měl celkem Američan lékaři zaplatit, a z toho 210 tisíc v průběhu dvou let, kdy Armstrong tvrdil, že už ho žádné vazby s Ferrarim nespojovaly.

"Dokumenty poukazují na platby od Lance Armstronga směrem ke společnosti Health & Performance SA v roce 2005 a 2006, pro níž jsem pracoval jako konzultant. Ale je to jednoduché - jde o dodatečné platby za konzultace v předchozích letech," vysvětlil Ferrari. Nechvalně proslulému Italovi kromě zákazu působení ve sportu hrozí, že bude kvůli kauze ve své rodné zemi čelit obvinění z trestných činů.

Autor: