Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

ANALÝZA: Záhrobská se vrací ke skromnosti, malý glóbus se vzdaluje

Sport

  19:00
PRAHA - Sen o zlatém glóbu pro nejlepší slalomářku sezony se Šárce Záhrobské zvolna rozplývá. K sedmému a dvanáctému místu z úvodních dvou slalomů v Levi a Aspenu totiž přidala včera v Courchevelu "pouze" desátou příčku.

Slalomářka Šárka Záhrobská foto: ČTK

Cožpak o to, sedmadvacátý slalom v jedné řadě dojetý do 15. místa sice svědčí o stabilitě a vyrovnanosti výkonů české lyžařky, nicméně jejím výkonům v poolympijské sezoně zatím potřebné koření stále chybí.

Rok 2010 v obrazech

V úvodním kole se protáhla lesem šedesáti branek k sedmé příčce, když na Finku Tanju Poutiainenovou ztratila 0,95 vteřiny. Na sjezdovce, kterou označila za dost obtížnou, ale druhé kolo pokazila. Nemohla najít optimální rytmus a teprve 17. nejrychlejší čas ji srazil k celkové desáté příčce. 2,76 vteřiny za vítěznou Rakušankou Marlies Schildovou, která se na nejvyšší stupeň v sezoně postavila již podruhé.

ZÁHROBSKÉ SLALOMY

Letošní sezona:
Levi (13. 11.) - 7. místo
Aspen (28. 11.) - 12.
Courchevel (21. 12.) - 10.

Zbývají:
29. 12. Semmering
4. 1. Záhřeb
11. 1. Flachau
15. 1. Maribor
4. 2. Arber - Zwiesel
11. 3. Špindlerův Mlýn
20. 3. Lenzerheide

A to ještě první kolo nezvládly dvě velké favoritky – Američanka Lindsey Vonnová a Maria Rieschová. Mimochodem, vedoucí tandem Světového poháru, dámy, které se rozhodly strávit vánoční svátky pospolu. Čeká ji ještě sedm slalomů "Pokusím se ve slalomu nevypadávat a stabilně dojíždět na stupně vítězů," plánovala Záhrobská krátce před úvodními závody.

První díl její tužby se plnit daří, druhý se však rozpadl na trosky. V seriálu Světového poháru sice v zimě čeká ještě sedm slalomů, ale snad už jen zázrak by bronzovou ženu z olympiády ve Vancouveru mohl dovézt ke kýženému glóbu.

Trenér Pavel Šťastný, jenž se o Záhrobskou začal před sezonou starat, tvrdí, že ve sportu se zkrátka může stát všechno: "Vzpomínám si třeba na rok 1984, kdy nás po zimní olympiádě v Sarajevu všichni opěvovali. Další rok nám to ale při závodech už tak nešlo, a dostali jsme proto pěkně na frak. No, a další rok už zase Olina Charvátová málem vyhrála Světový pohár. Důležité je, že Šárka poctivě trénuje a nechybí jí sebevědomí. Proto věřím, že se její výsledky budou zlepšovat."

ZÁHROBSKÁ: Měním styl, ale věřím, že se brzo zvednu

Slalomářka Šárka Záhrobská od léta radikálně mění styl jízdy, aby se posunula na stupně vítězů. V prvních třech závodech sezony skončila nejlépe sedmá, ale před vyhlášením ankety Sportovec roku řekla, že v tréninku už se posouvá správným směrem, a věřila, že v závodu brzy prorazí.

"Chci být dobrá, ambice mám nejvyšší a nebudu říkat, že budu spokojená, když budu jezdit do desátého místa. Rozhodla jsem se k radikálnímu kroku, abych se hnula z pátých, osmých a devátých, tak musím něco předělat a dost zásadně," řekla Záhrobská.

Šárka Záhrobská

Po olympijských hrách ve Vancouveru, kde získala bronzovou medaili ve slalomu, se s novým trenérem Pavlem Šťastným pustili do změn. "Protože pokud budu zdravá, složíme tým a zajistíme přípravu, tak bych chtěla absolvovat ještě celý další olympijský cyklus do her v Soči. A kdy jindy předělávat než na začátku," podotkla.

Zásadně mění styl v obřím slalomu, ale také ve slalomu speciál, z kterého má kompletní sadu medailí z mistrovství světa. "Třeba pracujeme na tom, aby byl pohyb symetrický. Měla jsem jednu stranu lepší a jednu horší," řekla Záhrobská a nedělala si těžkou hlavu z toho, že se jí zatím nedaří podle představ. "Neznervózňuje mě to. Stále se hledám a věřím, že se brzy najdu," řekla.

Na zlepšení pracuje od jara, což ale u lyžování znamená, že má za sebou maximálně tak šedesát dnů na sněhu. "A byl by asi zázrak se naučit vše, co bych potřebovala do začátku. V tréninku se posouváme dobrým směrem, cítím se mnohem líp a začínají fungovat věci, které dřív nefungovaly," řekla s nadějí v hlase.

Šárka Záhrobská.

"Závod je ale něco jiného a potřebuju vyzávodit, aby se nevracely staré stereotypy." Nedokázala říci, jestli zvládne jet na tréninkové úrovni už v příštím závodu, nebo třeba až na šampionátu v Ga-Pa. "Když děláte nové věci, tak nemůžete k cíli skočit rovnou, ale musíte si projít krůček po krůčku a já jsem na cestě," uvedla Záhrobská.

Ve Sportovci roku se vešla do elitní desítky díky bronzu z olympiády a byla jednou ze čtyř žen mezi muži. "Pánové se budou příští rok hodně snažit, aby se nenechali zahanbit," řekla Záhrobská a bylo jí jedno, kolikátá skončila. "Konečné pořadí už neřeším, moc si vážím faktu, že jsem už mezi deseti," řekla slalomářka. (ČTK)