Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ANALÝZA: Záhrobská se vrací ke skromnosti, malý glóbus se vzdaluje

Sport

  19:00
PRAHA - Sen o zlatém glóbu pro nejlepší slalomářku sezony se Šárce Záhrobské zvolna rozplývá. K sedmému a dvanáctému místu z úvodních dvou slalomů v Levi a Aspenu totiž přidala včera v Courchevelu "pouze" desátou příčku.

Slalomářka Šárka Záhrobská foto: ČTK

Cožpak o to, sedmadvacátý slalom v jedné řadě dojetý do 15. místa sice svědčí o stabilitě a vyrovnanosti výkonů české lyžařky, nicméně jejím výkonům v poolympijské sezoně zatím potřebné koření stále chybí.

Rok 2010 v obrazech

V úvodním kole se protáhla lesem šedesáti branek k sedmé příčce, když na Finku Tanju Poutiainenovou ztratila 0,95 vteřiny. Na sjezdovce, kterou označila za dost obtížnou, ale druhé kolo pokazila. Nemohla najít optimální rytmus a teprve 17. nejrychlejší čas ji srazil k celkové desáté příčce. 2,76 vteřiny za vítěznou Rakušankou Marlies Schildovou, která se na nejvyšší stupeň v sezoně postavila již podruhé.

ZÁHROBSKÉ SLALOMY

Letošní sezona:
Levi (13. 11.) - 7. místo
Aspen (28. 11.) - 12.
Courchevel (21. 12.) - 10.

Zbývají:
29. 12. Semmering
4. 1. Záhřeb
11. 1. Flachau
15. 1. Maribor
4. 2. Arber - Zwiesel
11. 3. Špindlerův Mlýn
20. 3. Lenzerheide

A to ještě první kolo nezvládly dvě velké favoritky – Američanka Lindsey Vonnová a Maria Rieschová. Mimochodem, vedoucí tandem Světového poháru, dámy, které se rozhodly strávit vánoční svátky pospolu. Čeká ji ještě sedm slalomů "Pokusím se ve slalomu nevypadávat a stabilně dojíždět na stupně vítězů," plánovala Záhrobská krátce před úvodními závody.

První díl její tužby se plnit daří, druhý se však rozpadl na trosky. V seriálu Světového poháru sice v zimě čeká ještě sedm slalomů, ale snad už jen zázrak by bronzovou ženu z olympiády ve Vancouveru mohl dovézt ke kýženému glóbu.

Trenér Pavel Šťastný, jenž se o Záhrobskou začal před sezonou starat, tvrdí, že ve sportu se zkrátka může stát všechno: "Vzpomínám si třeba na rok 1984, kdy nás po zimní olympiádě v Sarajevu všichni opěvovali. Další rok nám to ale při závodech už tak nešlo, a dostali jsme proto pěkně na frak. No, a další rok už zase Olina Charvátová málem vyhrála Světový pohár. Důležité je, že Šárka poctivě trénuje a nechybí jí sebevědomí. Proto věřím, že se její výsledky budou zlepšovat."

ZÁHROBSKÁ: Měním styl, ale věřím, že se brzo zvednu

Slalomářka Šárka Záhrobská od léta radikálně mění styl jízdy, aby se posunula na stupně vítězů. V prvních třech závodech sezony skončila nejlépe sedmá, ale před vyhlášením ankety Sportovec roku řekla, že v tréninku už se posouvá správným směrem, a věřila, že v závodu brzy prorazí.

"Chci být dobrá, ambice mám nejvyšší a nebudu říkat, že budu spokojená, když budu jezdit do desátého místa. Rozhodla jsem se k radikálnímu kroku, abych se hnula z pátých, osmých a devátých, tak musím něco předělat a dost zásadně," řekla Záhrobská.

Šárka Záhrobská

Po olympijských hrách ve Vancouveru, kde získala bronzovou medaili ve slalomu, se s novým trenérem Pavlem Šťastným pustili do změn. "Protože pokud budu zdravá, složíme tým a zajistíme přípravu, tak bych chtěla absolvovat ještě celý další olympijský cyklus do her v Soči. A kdy jindy předělávat než na začátku," podotkla.

Zásadně mění styl v obřím slalomu, ale také ve slalomu speciál, z kterého má kompletní sadu medailí z mistrovství světa. "Třeba pracujeme na tom, aby byl pohyb symetrický. Měla jsem jednu stranu lepší a jednu horší," řekla Záhrobská a nedělala si těžkou hlavu z toho, že se jí zatím nedaří podle představ. "Neznervózňuje mě to. Stále se hledám a věřím, že se brzy najdu," řekla.

Na zlepšení pracuje od jara, což ale u lyžování znamená, že má za sebou maximálně tak šedesát dnů na sněhu. "A byl by asi zázrak se naučit vše, co bych potřebovala do začátku. V tréninku se posouváme dobrým směrem, cítím se mnohem líp a začínají fungovat věci, které dřív nefungovaly," řekla s nadějí v hlase.

Šárka Záhrobská.

"Závod je ale něco jiného a potřebuju vyzávodit, aby se nevracely staré stereotypy." Nedokázala říci, jestli zvládne jet na tréninkové úrovni už v příštím závodu, nebo třeba až na šampionátu v Ga-Pa. "Když děláte nové věci, tak nemůžete k cíli skočit rovnou, ale musíte si projít krůček po krůčku a já jsem na cestě," uvedla Záhrobská.

Ve Sportovci roku se vešla do elitní desítky díky bronzu z olympiády a byla jednou ze čtyř žen mezi muži. "Pánové se budou příští rok hodně snažit, aby se nenechali zahanbit," řekla Záhrobská a bylo jí jedno, kolikátá skončila. "Konečné pořadí už neřeším, moc si vážím faktu, že jsem už mezi deseti," řekla slalomářka. (ČTK)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat