Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Motivovat? Anežku musím v tréninku brzdit, říká kouč bronzové chodkyně

Chodecký závod na 20 kilometrů žen na ME atletů v Curychu. Na snímku i Anežka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chodecký závod na 20 kilometrů žen na ME atletů v Curychu. Na snímku i Anežka... | foto: ČTK

CURYCH (Od našeho zpravodaje) Popobíhal kolem trati, v reprezentační bundě, ale i s fotoaparátem s velkým objektivem, aby zvěčnil co nejvíce chvil z velkého závodu Anežky Drahotové. Volal na ní při každém okruhu, povzbuzoval, radil, doufal. Ivo Piták, kouč mladé chodkyně, je duší české chůze. Nyní by mohl bujaře oslavovat. Jenže to velký pracant vlastně ani neumí.

"Řekl jsem Anežce, ať se šetří, a pak na posledních čtyřech kilometrech uvidí, co se dá dělat," popisoval bronzový závod své svěřenkyně na mistrovství Evropy v Curychu. "Já bych byl nejradši, kdyby se v úvodu závodu šetřila ještě o trochu víc."

Léta jste trenérem chodců, ale až nyní konečně dosáhla vaše skupina na první dospělou medaili. Dochází vám to?
No jo, vlastně je první. Je to fajn, ale věřím, že Anežku lidsky nezmění. Hodně lidí v jejím okolí jí závidí, jenže málokdo si uvědomuje, že za to zároveň pořádně platí. V její osobě se našel člověk, který je schopný ustát určité nároky.

Čím je výjimečná?
Tím, že se soustředí na to, co chce. Když si řekne, že něco chce, tak to tak bude.

Dnes vám řekla před závodem, že chce medaili?
To řekla už dřív. Má úžasnou vlastnost, že se nebojí riskovat. Kdyby jí to dneska uvařilo, tak to stejně příště zkusí znova.

Umíte si představit, jak moc na trati trpí?
Já myslím, že bez toho to nejde. Když tu medaili chce, trpět musí.

Je to podobné i v tréninku?
U Anežky je spíš zapotřebí ji v tréninku brzdit. Ona se dostatečně trápí sama, takže u ní je spíš ten problém opačný. Aby neměla sebedestrukční sklony.

Vy nedáváte ani po závodě emoce příliš najevo. Radujete se víc uvnitř?
Mně tohle svěřenci i vyčítali, že nedovedu dát najevo radost. Já bych asi stejně vypadal, i kdyby Anežka dneska vybouchla, protože nemám pocit, že ta medaile něco mění. Samozřejmě, dělám určitou práci a jsem rád, že ji děláme dobře. Taky si říkám, že je fajn, že máme tu medaili. Ale na druhou stranu už se mi pomalu honí hlavou, že bych rád šel třeba s Matesem (jeden ze synů) na kolo. Jsem uvnitř spokojený, ale máte pravdu, neumim radost dát navenek tolik najevo. A nemyslím si, že bych to měl nějak filmovat a poskakovat tu, když to ve mně to není.

Tři nejlepší evropské chodkyně na trati 20 kilometrů. Češka Anežka Drahotová...

Tři nejlepší evropské chodkyně na trati 20 kilometrů. Češka Anežka Drahotová (uprostřed) si došla pro bronz, předstihly ji jen zlatá Elmira Alembekovová (vlevo) z Ruska a stříbrná Ljudmila Oljanovská (vlevo) z Ukrajiny.

Jak důležitá je pro Anežčin úspěch její sestra Eliška, která jí dlouho "šlapala" na paty?

U její ségry je určitým problémem, že sice byla třetí na juniorské Evropě, ale v rodině je tou druhou. Je to asi pro ni psychicky nepříjemné. Eliška se teď bude chvíli snažit dělat jiný sport, kam Anežka tolik zasahovat nebude, aby se psychicky srovnala a chytla zase šťávu. Mluvil jsem s trenérem Vršeckým, kterého v cyklistice považuju za velkou persónu, a ten mi řekl, že se jí ujme. Uvidíme, co to s ní provede (jezdit dráhovou cyklistiku). Jsem zvědavý. Ale myslím si, že se k chůzi ještě vrátí.

To je docela těžké najít pro Elišku sport, kde se multifunkční Anežka nevyskytuje...
Já prostě Anežku na tu cyklistickou dráhu nepustím. (směje se) Myslím, že u Elišky, která má trochu problém s váhou, to ve stíhačce nebude vadit. Větší svalová síla jí bude jedině k dobru. Už loni mi pan Vršecký říkal: Ta holka je stíhač. Tak jsem po juniorském mistrovství světa zvedl telefon a řekl mu: Tak to zkus. Už s ní trénuje tenhle týden.

Vraťme se k Anežce. Máte v rukách klenot, který už jen potřebuje vybrousit?
Už dávno jsem opustil teorii, že trenér dělá závodníka. Trenér nesmí závodníka propást a nesmí si ho zkazit. Kdysi jeden z koučů, který už dávno nežije, řekl zásadu, které se držím: Z krávy žádným tréninkem antilopu neuděláš. To je alfa omega trenérské práce.

Zato z antilopy krávu...
...to možné je, ale naopak to prostě nejde.

Kdo vám to řekl?
Láďa Fišer, který trénoval Jungwirthy a Čtvrtečky. Také měl tu skupinu sportovně hodně různorodou. Tvrdil, že vytrvalost je vždycky o jednom a měl pravdu. Hodně lidí ale nerado slyší, že je to především spousta práce.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....