Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antuka jako povrch, který hráče svlékne. A Nadala nezastaví

Roland Garros

  15:05
PRAHA - Minulý týden odstartovala antuková část tenisové sezony, která vyvrcholí v červnu grandslamem Roland Garros. Na tomto nejpomalejším povrchu už dlouho kraluje Rafael Nadal. Jaká jsou jeho specifika?

Rafael Nadal foto: ČTK

Na konci 19. století vládli tenisu britská dvojčata Ernest a William Renshawovi. Na zimní měsíce odjížděli trénovat do Cannes, kde měli na francouzské Riviéře vlastní travnatý kurt. Jednoho dne si ale všimli, že dvorec pod vlivem sluníčka žloutne – a jeho kvalita se navíc zhoršuje.

A tak hledali řešení. Nalezli ho ve vyřazených terakotových květináčích. Rozdrtili je a práškem pak pokryli travnatý povrch. Odskoky míčků byly občas dost zvláštní, ale hrát se dalo. A první antukový dvorec byl na světě.

Móda se rychle rozšířila po Evropě a posléze i dalších světadílech. Dnes už je antuka neodmyslitelnou součástí tenisového světa. V roce 2014 do kalendáře mužských turnajů ATP proniklo dvaadvacet antukových, v ženském WTA se jich na tomto povrchu hraje třináct.

Antuková sezona začala minulý týden turnajem v Charlestonu, následovat budou třeba podniky v Bogotě, Casablance, Houstonu, velká klání v Monte Carlu, Madridu a Římě a koncem května vypukne vrchol antukové sezony – grandslam Roland Garros.

A bude překvapením, pokud tam titul dobude někdo jiný než světová jednička Rafael Nadal, přezdívaný „král antuky“. Na pařížském grandslamu získal osmkrát Pohár mušketýrů pro šampiona mužské dvouhry. Prohrál jen jednou, v roce 2009 s Robinem Söderlingem.

Španěl stejně jako většina jeho krajanů „červenou hlínu“ miluje. Zato třeba Američané zvyklí vyrůstat na tvrdých površích ji nemusí.

Antuka ukáže chytrost hráče

Ani česká jednička Petra Kvitová nepatřila mezi milovnice antuky. „Tenis jsem se na antuce jako holka učila. Ale v zimě jsme chodili do haly na tvrdý povrch, a to se mi zalíbilo víc,“ přiznává.

Antuka je ze všech povrchů nejpomalejší. Tlumí odskoky míčů a dává tak více času na rozmyšlenou, kam umístit úder. Experti spočítali, že balon po dopadu na ni ztratí 43 procent své původní rychlosti, zatímco na trávě je to jen 33 procent. Na antuce se dobře brání, hůře se útočí.

„Nejvíce se tam ukáže technika a chytrost hráče,“ tvrdí bývalá světová jednička Mats Wilander. Antuka hráče svlékne, říká se rovněž.

Specifickou vlastností antuky je i fakt, že se na ní dá dobře klouzat. Jenže ne každý to umí správně. Podařený skluz je potřeba načasovat tak, aby hráč správně trefil úder a zároveň dokončil pohyb v takovém postavení, že bude připravený na další pokračování výměny.

„Uhrát míč na antuce, to není jen o jednom úderu,“ řekl Nadalův strýc Toni, jenž je zároveň jeho trenérem. „Musíte se u každého míče správně pohybovat a vytvářet si pozici.“

INFOGRAGIKA

Plný náhled po rozkliknutí.

Bývalý hráč Justin Gimelstob přirovnal tenis na antuce k šachům, kdy je potřeba rozmýšlet si každý další krok. Podle trenéra Joseho Higuerase přemýšlí nejlepší antukáři dva údery dopředu. A Nadal je dokonce o čtyři tahy napřed.

Výměnu je potřeba si postupně budovat, dopracovat se k vítěznému míči. „Bum bum“ tenis jako na tvrdém povrchu se hraje o dost hůř, i proto ranařům z Ameriky antuka tolik nesedí. Více než síla úderu platí správná rotace, díky čemuž Nadalův forhendový topspin (horní rotace) ničí na antuce soupeře ještě více než na jiných površích.

Podle výzkumu deníku New York Times mají forhendy z Nadalovy rakety v průměru 3200 otáček za minutu (pro srovnání: Roger Federer jich má 2700). Na Španělovy údery se tak lze hůře připravit, jelikož hodně rotují a odskakují vysoko.

„Když proti němu hrajete, působí to, jako by vás doslova tlačil dozadu,“ popisuje bývalý tenista Patrick John McEnroe. „A klidně můžete stát dva metry za základní čarou. Viděl jsem ho trénovat a říkal jsem si: Jak ho někdo může porazit?“

Boxer Rafael Nadal

Nadal je na antuce jako boxer, který svými ranami postupně zahání soupeře do kouta. Jen málokdo dokáže odolat.

Antukové kurty nemají takovou bájnou pověst jako třeba wimbledonský All England Club, i jejich příprava dá ale dost zabrat. „Je to podobné jako starat se o zahradu,“ přiblížil Gérard Tiquet, který je šéfem správy dvorců na Roland Garros.

Během grandslamu se zapotí obzvlášť. Spolu se zbytkem týmu míří na kurty už v šest ráno, aby dvorce připravil na jedenáctou hodinu, kdy začínají první zápasy. Kurty se musí často zametat, hladí se nerovnosti, čistí se čáry a také se dvorce každou chvíli kropí.

Nemluvě o nekonečném přikrývání kurtů při dešťových přeháňkách... I proto má každý kurt prostory, kde si můžou jeho správci odpočinout – na těch větších jsou dokonce gauče, na nichž se dá natáhnout.

Finále French Open přerušil déšť

Tiquet nechává dvorce ještě před startem grandslamu otestovat. „A když hráči řeknou, že jsou v dobrém stavu, je to ta nejlepší odměna,“ řekl.

Hráči přitom nemusí jen chválit. Zatímco Tiquet a spol. se s výtkami setkávají málokdy, dostatek kritiky si užili pořadatelé tenisového Masters v Madridu před dvěma roky. Tehdy přišli s revoluční novinkou: rozhodli, že se zápasy budou hrát na modré antuce, díky níž měly být atraktivnější.

A že se děly věci! Favorité včetně Rafaela Nadala klouzali, dělali nečekané chyby. A pak takřka jednomyslně proklínali „šmoulový“ povrch. „Je to chyba. Obzvlášť uprostřed antukové sezony,“ řekl Nadal. „Zkoušet něco takového před Roland Garros je riskantní,“ přidal Novak Djokovič.

Střízlivější pohled nabídl Tomáš Berdych, který na turnaji prohrál až ve finále: „Modrá barva absolutně nemá vliv na dvorec, jde o to, že kurt byl úplně jinak připravený a hodně odlišný od klasického dvorce s oranžovou antukou.“

A tak Madrid musel od experimentu upustit. Další módní výstřelky ale zůstávají. V Charlestonu se v neděli dohrál turnaj na zelené antuce, v Houstonu se používá vínový odstín, v Seville žlutý a na Roland Garros si vyzkoušeli i růžovou. Bratři Renshawovi tehdy asi sotva tušili, jakou revoluci s rozbitými květináči způsobili...

Barevná antuka

Modrá: Experiment, jež nevyšel. Na modré antuce se hrál v roce 2012 turnaj Masters v Madridu – po velké kritice hráčů se od ní upustilo. Nabízela sice lepší viditelnost pro televizi, ale byla příliš kluzká.

Zelená: Je podobná červené antuce, na rozdíl od cihel se v ní však více využívá rozdrcený čedič, což dělá povrch o něco tvrdší a rychlejší. V uplynulém týdnu se na ní hrál turnaj žen v americkém Charlestonu.

Růžová: Před dvěma lety se Martina Navrátilová s Janou Novotnou představily na Roland Garros na růžové antuce. Šlo pouze o jednorázové zpestření exhibice v rámci „ženského dne“.

Žlutá: Složením připomíná červenou antuku, spatřit ji lze na challengeru mužů v Seville.

Vínová: Podobá se zelené antuce, hraje se na ní turnaj mužů v americkém Houstonu.

Červená: Tradiční barva antuky pochází z rozdrcených cihel a střešních tašek. Nejslavnějším turnajem, který ji využívá, je grandslam Roland Garros v Paříži.

Autor:

Mohlo by vás zajímat