Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Armáda nabízela Sáblíkové dva miliony. Ta jde přesto z Dukly pryč

Sport

  10:15
PRAHA - Peníze jsou vždy až na prvním místě. Podle informací LN nabízela armáda Martině Sáblíkové na přípravu dva miliony na rok. Dvakrát víc než loni. Přesto rychlobruslařka v Dukle skončila.

Martina Sáblíková. foto: ČTK

Po olympijských hrách ve Vancouveru se z ní stal jediný sportovec v zemi, kterému se zde splní téměř všechno. Důkazem je zřejmě i odchod z Dukly. Po šesti letech. "Mrzí mě to. Martina byla naše ozdoba, každý její úspěch byl i úspěchem armádního sportu," říká ředitel Armádního sportovního centra Dukla Jaroslav Priščák.

TIME OUT: Pohádka nesmí dostat trhlinu

Lidé si ji zamilovali, protože její příběh připomíná takřka ideální pohádku.

V případě rychlobruslařky Martiny Sáblíkové jsme si zvykli slýchat jen pozitivní zprávy. Jistá pachuť, která zůstala po jejím rozchodu s Duklou, však připomněla, že i kolem ní se točí velké peníze. A ty, jak víme, kazí lidi.

Jistě, na tom, že Sáblíková a její trenér Petr Novák žádají od státu lepší podmínky na přípravu, není nic divného. Je to logické.

Měli by si však dát pozor, aby pohádka nedostala trhlinu. Stačí, aby se Sáblíková zamotala do víru peněz a různých zájmů, které by mohly vyvolat pochybnosti nebo i spekulace. A ty na její dokonalou pověst mohou vrhnout stín.

Ve světě sportu totiž neplatí známé pravidlo, že pohádky vždy končí dobře. Třeba Kateřina Neumannová by mohla vyprávět.
(PAVEL KALOUŠ - LN)

Trojnásobná olympijská medailistka míří pod křídla ministerstva vnitra. Spolu s ní i její trenér Petr Novák. "Dva miliony, které nám pan ministr Martin Barták slíbil, jsou podle mě už na Dukle. Myslím, že splnil, co řekl. Jenže já musím zajistit, aby byl zabezpečený celý můj tým," pokyvuje hlavou Novák.

Je cítí pachuť
O nových podmínkách se mu příliš hovořit nechce. "Ale těžko bych přecházel někam, kde bych měl podmínky horší. Nejde jen o Martinu, jde o celý tým," zopakuje. Dukle Novák vyslovuje vděčnost za to, co pro ně dělala. Byly však i momenty, které jej mohly rozladit. Třeba když Dukla Sáblíkové vyčetla nedostatečnou propagaci. Jak?

"Na mistrovství světa nebo Evropy si Martina při závodě, kdy je nejvíc vidět v televizi, nikdy nedala na závodní kombinézu logo Dukly," má jasno Priščák. "Ale loga šesti svých sponzorů tam měla. Víc mě však mrzelo, že při vyhlašování Sportovce roku, na což se dívá půlka národa, se nikdy nezmínila o armádním sportu. Což by byla slušnost," myslí si.

Na zmínku, že Dukla je přece v českém sportu od toho, aby připravovala sportovce pro státní reprezentaci, zakroutí hlavou. "Nezapomeňte, že peníze, které dáváme do sportu, jsou z padesáti procent od MŠMT a z padesáti z resortu armády. Když armáda vkládá do sportu nemalé prostředky, tak chce být vidět. Pravda, je to trochu hra na domácím písečku, ale oprávněná," dodává.

Na maraton Sáblíková poběží první úsek

* Martina Sáblíková poběží v neděli Pražský maraton. Nikoli celou trať, ale v rámci čtyřčlenného štafetového týmu Asociace pro sport a fair play první úsek (10 km).

* "Možná bych zvládla celý maraton, ale v této fázi přípravy to nesmím přehánět," uvedla.

Podle Nováka jeho svěřenkyně propagovala armádu dostatečně. "Dělala to všude, na každé tiskové konferenci. Na Sportovci roku ale může děkovat jen rodičům, trenérovi a týmu. Nikomu dalšímu, pod hrozbou vysoké pokuty," tvrdí. "Jmenování klubů nezakazujeme, to by nám při tak slavnostní akci přišlo neuctivé," vysvětluje Petra Pavelková z agentury BPA, která vyhlášení nejlepších sportovců roku pořádá.

"Dobrá, měl jsem špatné informace," uznává Novák, nicméně doplňuje, že pro Sáblíkovou je důležitý hlavně klid, aby se mohla chystat na další závody včetně olympiády v Soči.

Cožpak v Dukle klid chyběl?
"Přečtěte si čtvrtletník ASC Dukla," vybídne. Jaroslav Priščák v něm píše, že kdo tvrdí, že medaile z Vancouveru nejsou výsledkem systému, je na hlubokém omylu. "Tak já jsem z žádného systému nevyšel. Na Duklu jsem přišel jenom s mým know-how. A bez systému taky odcházím. Proč by Martina měla někde někomu děkovat?" klade si trenérský svéráz otázku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!