Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sdružení věřitelů chce po vládě 108 milionů za MS v lyžování v Liberci

Sport

  13:54aktualizováno  14:14
PRAHA - Sdružení věřitelů vyzývá českou vládu k jednání a uhrazení části dluhu po mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009. Sdružení zastupuje 54 z celkového počtu 83 firem, jimž organizační výbor dluží celkem 108 milionů korun bez penále. Věřitelé poslali premiérovi České republiky Janu Fischerovi dopis, v němž požadují vyjádření vlády k závěrečné hodnotící zprávě šampionátu a vstřícný postoj k jednání o dluhu.

Kateřina Neumannová foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Patnáct měsíců čekáme. Chceme jednáním dosáhnout nějakého výsledku a chceme naše peníze. Ale není s kým jednat," prohlásil na dnešní tiskové konferenci Vojtěch Hlaváček, jednatel společnosti RZA Solution, které občanské sdružení dluží zhruba pět milionů korun. "Závěrečná zpráva měla být projednána nejprve loni, nebyla ani do konce května," přidal se Martin Pánek, jehož firma Vyšehrad 2000 žádá pohledávku přes devět milionů korun.

Věřitelé nechtějí nyní vyhrožovat soudy, ale mají v krajním případě připravenou i tuto možnost. Nechali si právníky vypracovat analýzu, zda mohou žalovat stát. "Ano, je to možné," uvedl Hlaváček. Hromadnou žalobou by napadli zejména zásah do chodu občanského sdružení, do jehož čela stát za vlády Mirka Topolánka pod podmínkou další dotace dosadil Kateřinu Neumannovou.

Předseda představenstva Vyšehrad 2000 a.s. Martin Pánek, zástupce věřitelů organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009, vystoupil 24. června v Praze na tiskové konferenci.

Samotnou bývalou lyžařku ale z ničeho neobviňují, třebaže s věřiteli komunikovala naposledy před více než rokem. "Nechceme hodnotit řízení organizace, zda vůbec mělo být mistrovství světa v České republice či to byla chyba Neumannové," upozornil Hlaváček. "My chceme jen peníze, protože plno firmám hrozí úpadek," uvedl. Upozornil, že mnoho malých a středních živnostníků přitom odvedlo do státního rozpočtu daň z přidané hodnoty.

Věřitelé debatují nad dluhem pouze s městem Liberec a chtějí zahájit jednání i se Svazem lyžařů České republiky jako s jedním ze zřizovatelů občanského sdružení. "Několik dopisů jsme posílali a svaz vůbec s námi nekomunikuje," řekl Hlaváček. "Jedině Liberec a pan Kittner projevili vůli nést odpovědnost za šampionát," jmenoval primátora Jiřího Kittnera. Vláda Jana Fischera podá v pátek demisi, bude ale až do jmenování nového kabinetu fungovat dál.

Jednatel společnosti RZA Solutions Czech s.r.o. Vojtěch Hlaváček, zástupce věřitelů organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009, vystoupil 24. června v Praze na tiskové konferenci.

Je však málo pravděpodobné, že by se problémem Liberce 2009 zabývala. "Pokud to vláda pana Fischera neprojedná, počkáme velmi krátkou dobu, jaký postoj k tomu zaujme nová vláda," řekl Hlaváček. Potom věřitelé budou společně hledat další kroky. Napadnutelná je prý i účelovost založení občanského sdružení, které šampionát organizovalo. "Doufáme ale, že na soud nedojde," věřil Hlaváček.

Autor: