Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kalousek: Stát by dluhy po libereckém MS platit neměl

Sport

  10:36
PRAHA/LIBEREC - Podle Miroslava Kalouska z TOP 09, o němž se spekuluje jako o možném budoucím ministrovi financí, by více než stomilionový dluh po loňském mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci vláda platit neměla.

Prezidentka organizačního výboru mistrovství světa v Liberci Kateřina Neumannová. foto: Radek Petrášek, ČTK

"Nevidím důvod, proč by měl dluh platit stát," řekl Kalousek serveru Týden.cz. Dluhy se nyní pohybují okolo 116 milionů korun.

Prodělečné mistrovství

Na mistrovství světa šly z veřejných zdrojů více než dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů.

Náklady na vlastní organizací mistrovství světa činily přes 623 milionů a zodpovídala za ně Neumannová. Příjmy pořadatelů na pokrytí nákladů nestačily, což vedlo k současným dluhům.

"Nevím, kdo bude jaký ministr. Jako poslanec říkám, že nevidím jediný racionální důvod, proč by to za sdružení měl platit. Možná nás takových bude víc," řekl serveru Kalousek.

Nově vznikající pravicová koalice prý na jednáních kauzu Liberec vůbec neprobírala. "Já bych upřímně řečeno nepokládal za vhodné, aby součástí koaličních dohod byl Liberec. Nikdo to zatím nevznesl," řekl Kalousek.

"Programové prohlášení vlády se musí týkat zcela jiných společenských priorit," dodal.

Podle informací Týdne v současnosti dluh narostl na 106 milionů plus dalších deset milionů "kontroverzních" položek, které nejsou pevnými body dluhu. I tak to v komplexu znamená, že aktuálně liberecký šampionát dluží věřitelům 116 milionů korun.

Pokud tedy problém s dluhem nevyřeší ještě úřednická vláda Jana Fischera, tak nová - středopravá koalice - pravděpodobně organizačnímu výboru mistrovství a jeho prezidentce Kateřině Neumannové nepomůže. Neumannová ovšem svou vinu na dluzích nikdy nepřipustila.

Dluhy udělalo občanské sdružení

V případě, že dluh nebude zaplacen, liberecký šampionát zkrachuje. "Z hlediska státu se necítím nijak zavázán. Ty dluhy udělalo občanské sdružení. Nevidím jediný důvod, proč by za nepodařenou organizaci libereckého šampionátu měl platit daňový poplatník," tvrdí Kalousek, který od počátku patří mezi nejtvrdší kritiky mistrovství.

Podle zdrojů Týdne ale stále reálně existuje varianta, že dluh zaplatí současná vláda, že jej odklepne jako tichého "pohrobka" na jednom z posledních zasedání. I když se současní vládní činitelé dušují, že v žádném případě dluh neuhradí, realita je trochu jiná, píše server.

Autoři: ,