Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Armani, Prada, Lauren. Módní značky ovládly olympiádu

Sport

  11:42
LONDÝN - Mnozí z módního průmyslu už nyní tvrdí, že XXX. letní olympiáda bude nejelegantnější olympiáda vůbec. Některé z týmových kolekcí, které měli atleti jednotlivých zemí na sobě, byly z dílen tak slavných návrhářů, jako je Armani, Prada, Ralph Lauren či Stella McCartneyová.

Zahájení olympiády (česká výprava s vlajkonošem Petrem Koukalem). foto: Reuters

K nejlépe oblečeným atletům patří Italové, kteří sklidili uznání za své jednobarevné soupravy v námořnické modré a bílé od Giorgia Armaniho, stejně jako za nepromokavé modré soupravy pro jachtaře od Prady.

Stella McCartneyová spolupracovala s firmou Adidas při navrhování sportovního oblečení i oděvů pro volný čas v olympijské vesnici pro domácí britský tým, ovšem její oděvy se v pátečním defilé neobjevily. Tam britští atleti nastoupili v bílých a zlatých kalhotových kostýmech.

ČTĚTE TAKÉ:

McCartneyová se inspirovala kultovní vlajkou Velké Británie, kterou ale "rozložila, aby byla jemnější a ženštější." Americký tým schytal předem salvu kritiky od tisku za své v Číně ušité uniformy od Ralpha Laurena, ale jejich konzervativní design i tak patřil mezi nejelegantnější v olympijské aréně. Výrazně střižená námořnická saka, nažehlené bílé kalhoty, sukně a boty, doplněné námořnickými barety a modře, červeně a bíle pruhovanými šátky.

Jamajský tým je v ohnisku pozornosti díky sprinterovi Usainu Boltovi a je příhodné, že letos jejich vystoupení podporuje i šťastná módní volba. Jejich kolekci, která kombinuje národní barvy a tisky ve tvaru blesku (angl. bolt), navrhla Cedella Marleyová, dcera legendárního zpěváka Boba Marleyho, pro firmu Puma.

Mezi dalšími slavnými návrháři na letošních letních olympijských hrách je například luxusní značka Hermes, která navrhla jezdecké kabátky pro francouzský tým jezdců na koních, či Salvatore Ferragamo, který vytvořil oficiální kolekci pro malý evropský státeček San Marino.

Páteční defilé ukázalo i několik překvapivých či podivných oděvních kreací. Německý tým byl pozoruhodný tím, že vůbec, ale ani trochu nepoužil národní barvy. Namísto toho jejich uniformy byly jasně růžové na ženských sakách a chrpově modré na mužských; oboje doplnily bílé kalhoty. Češi pak obuli modré gumovky k bílým šortkám.

A diváci si také mohli udělat vlastní názor na předem značně pomlouvané oficiální kolekce Španělů a Rusů, které obě vytvořila ruská společnost specializující se na sportovní oděvy Bosco. Proti svým křiklavým červeno-zlatým outfitům brblají na sociální síti Twitter někteří španělští sportovci a na Facebooku vznikla španělská skupina vedoucí kampaň proti tomuto oblečení.

Autoři: ,