Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Atletické ME: Ve finále tři Češky a Juška, Helcelet zatím dvanáctý

Sport

  13:47
Amsterdam - Kladivářka Kateřina Šafránková, výškařka Michaela Hrubá a diskařka Eliška Staňková postoupily na mistrovství Evropy v Amsterodamu bez potíží do finále. Šafránková druhým hodem dlouhým 70,04 metru splnila kvalifikační limit. Hrubá skočila potřebných 192 cm stejně jako předchozí výšky napoprvé. Staňkové stačil jeden pokus, který měřil 60,32 metru. Z rozběhu stovky postoupil Jan Veleba časem 10,30 sekundy.

Zlatá tretra, atletický mítink IAAF World Challenge, 20. května v Ostravě. Skok do dálky muži. Na snímku Adam Sebastian Helcelet z ČR. foto: ČTK

„Před startem jsem byla hodně nervózní, což se podepsalo na prvním pokusu,“ řekla Šafránková k hodu pod 64 metrů. „Ale ve druhém hodu jsem se srovnala a docela se mi ulevilo, že to bylo přes 70 metrů. Ve finále to bude už otevřené a stát se může cokoliv,“ řekla česká rekordmanka a čtvrtá žena kvalifikace.

Čtyři disciplíny mají za sebou desetibojaři. Z české trojice si vede nejlépe Adam Sebastian Helcelet, který je zatím dvanáctý.

Vícebojaři Klučinová, Helcelet a Sýkora si zajistili start na olympiádě v Riu

Staňková má letos životní formu a dnešním výkonem se přiblížila na 16 centimetrů osobnímu rekordu. Finálový limit překonala bez problémů o 2,32 metru. Do finále se podívá i dálkař Radek Juška, který ve třetím kvalifikačním pokusu překonal limit svým letošním maximem 811 cm.

Juška: Tři přešlapy z Tábora jsem nechtěl zopakovat

Třetímu pokusu předcházely výrazně kratší skoky dlouhé 744 a 784 cm. „Byl jsem trošku opatrnější, abych neudělal stejnou chybu jako v Táboře,“ zmínil tři přešlapy na mistrovství republiky. Strach mu trochu naháněl i vítr. „Takže rozběh byl hodně na jistotu. Naštěstí mi konečně fouklo do zad,“ uvedl dálkař s osobním rekordem 815 cm.

V rozbězích naopak vypadly Lucie Koudelová v závodu na 100 metrů překážek a Marcela Pírková na dvoustovce.

V úvodní den šampionátu se představí v akci 19 českých atletů včetně oštěpařů Vítězslava Veselého a Jakuba Vadlejcha, kteří odpoledne absolvují kvalifikaci v centru města. Limit je 81,5 metru. Skákat bude obhájce bronzové medaile tyčkař Jan Kudlička, do finále se dostane, pokud skočí 565 cm nebo bude mezi dvanáctkou nejlepších.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!