Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Desetibojař Helcelet se vrátil do boje o medaile, Špotáková hladce do finále

Sport

  12:51aktualizováno  14:12
Amsterdam - Ještě ve středu ztrácel na medaili více než 200 bodů, nyní je ale desetibojař Helcelet ve hře o cenný kov zpátky. Nový osobní rekord v hodu diskem ho posunul na čtvrté místo, na bronz ztrácí 53 bodů. Dopoledne se v Amsterdamu dařilo i oštěpařce Barboře Špotákové, která se pokusem dlouhým 63,73 metrů kvalifikovala do finále.

Archivní foto foto: ČTK/AP

Adam Sebastian Helcelet se po sedmé disciplíně desetiboje posunul na čtvrté místo. Diskařský osobní rekord si vylepšil na 47,12 metru a na bronzovou pozici Thomase van der Plaetsena ztrácí 53 bodů, Belgičan je však excelentním tyčkařem. Dál vede Ukrajinec Oleksij Kasjanov.

Hladce do finále postoupila oštěpařka Barbora Špotáková a v sobotu bude v Amsterodamu obhajovat předloňské zlato z Curychu. Kvalifikační limit překonala světová rekordmanka druhým pokusem, hodila 63,73 metru.

„Zvládla jsem to docela dobře, i když jsem byla docela nervózní, navíc foukal celkem silný protivítr,“ řekla novinářům Špotáková. Postěžovala si i na logistické problémy, po rozcvičení totiž oštěpařky jely do centra města dlouho autobusem. „Byl nás plný autobus, jely jsme na stojáka, docela dlouho to trvalo, takže nic moc,“ uvedla.

O medaile dnes bojují oštěpaři v čele s Veselým, formu cítí i výškařka Hrubá

Nedařilo se však českým tyčkařkám, ani jedna z nich nebude ve finále. Česká rekordmanka Jiřina Ptáčníková skočila v kvalifikaci jen 435 cm, Rebeka Šilhanová zdolala 400 cm a Romana Maláčová nezvládla svou základní výšku 420 cm.

Ptáčníková je přitom mistryní Evropy z roku 2012 z Helsinek a v letošní sezoně měla dobrou formu. Třikrát překonala 460 cm a ještě při posledním testu na Pražské tyčce skočila ze zkráceného rozběhu 450. Na ME startovala už před deseti lety v Göteborgu, kde rovněž nepostoupila z kvalifikace. Na minulém ME v Curychu byla šestá.

„Nevím, co se dneska stalo. Neudělala jsem jediný pořádný skok,“ kritizovala se Ptáčníková. „Sice foukal docela špatný vítr, ale všechny jsme to měly stejné, na to se nebudu vymlouvat. Mrzí mě to, 435 je málo. Teď potřebuji trénovat a na olympiádě to snad bude lepší,“ řekla.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!