Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Auto při rallye zabilo čtyři dívky, nejmladší bylo sedm let

Sport

  14:46aktualizováno  11. listopadu 9:35
LOPENÍK (Uherskohradišťsko) - Rallye v Česku zažila nejtragičtější den. Při závodě v okolí Uherského Brodu zemřely čtyři dívky, nejmladší bylo sedm let. Najel do nich automobil číslo 27. Závodníci Michael a Josef Bartončík vyvázli bez zranění.

Nehoda při rallye v Lopeníku. Zemřeli čtyři lidé. foto: MF DNES Dalibor Glück

Tisková mluvčí krajské policie Jana Macalíková vše potvrdila redakci Lidovky.cz. Podle Macalíkové závodní auto za horizontem vyjelo mimo trať, kde pokračovalo asi dalších sto metrů a zastavilo se až o plot rodinného domu. "Auto v podstatě jelo pořád rovně, jen se mírně odrazilo od betonového sloupu. Nejdříve srazilo dvě dívky a po dalších asi 50 metrech další dvě. Všechny na místě zemřely," řekla Macalíková. Policie zjišťuje příčinu tragédie. Vyloučeno není selhání řidiče ani technická závada na automobilu. "Prověřujeme také případná pochybení pořadatelů i to, zda dívky stály v místech vyhrazených divákům," dodala policejní mluvčí.

K nešťastné události se odmítl vyjádřit nejlepší český jezdec a účastník závodu Roman Kresta. "Je to tragédie. To je tak všechno, co k tomu mohu říct," řekl jen pro server Lidovky.cz.

V Česku je rallye nejbezpečnější , tvrdí závodník Kresta

Mediální poradce FAS AČR Josef Pátl potvrdil, že nehoda se odehrála na rovině a není tedy zatím zřejmé, jak mohlo auto z trati vyletět. Zároveň uvedl, že usmrcené dívky neuposlechly traťové komisaře. "Stály na místě, které pro ně nebylo určené," dodal.

Autoklub už kvůli sobotní tragické události svolal na příští týden mimořádné zasedání. "Budou se na něm řešit pravidla bezpečnosti na takzvaných volných podnicích, které nejsou součástí Mezinárodního mistrovství ČR. Mezi ně patří i tento závod," řekl Pátl. Autoklub má zatím podle něj o nehodě jen málo informací.

Nehoda při rallye kolem Uherského Brodu. Zemřeli čtyři lidé.
Nehoda při rallye kolem Uherského Brodu. Zemřeli čtyři lidé.

Místo, kde došlo ke tragické nehodě na rallye v okolí Uherského Brodu.

Při nehodě zemřely čtyři dívky, dvě z nich sestry. Nejmladší byla ročník 2005, dvě se narodily v roce 1994, nejstarší v roce 1992. Podle policie byli při nehodě zraněni ještě jednadvacetiletý muž a dvaapadesátiletá žena. Ani jeden není v ohrožení života.

Policisté a hasiči vyslali na místo posttraumatické týmy, které ihned poskytly pomoc zraněným a pozůstalým.

Starosta další závody nepovolí

Starosta obce Lopeník Antonín Dulínek se vyjádřil k tragédii redakci Lidovky.cz. Uvedl, že podobné neštěstí by se nemělo stávat a je možné, že došlo k nějaké technické chybě, kterou nikdo nemohl očekávat. Přesto již příště podobné závody nepovolí. Tragédie se hluboce dotkla celé obce.

RallyShow Uherský Brod se letos jela počtvrté, podle Ordelta jde o volný podnik v kalendáři automobilového sportu.

Ve Zlínském kraji se podobná událost letos již jednou stala. Na začátku září smrt jednoho z diváků předčasně ukončila zlínskou Barum rallye (VÍCE ZDE). Vůz Subaru Impreza posádky Václava Kopáčka a Tomáše Singera ve 13. z plánovaných 15 erzet v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky. Čtyřiapadesátiletý muž ze Semilska zemřel, další divák byl zraněn.

Automobilové závody se v ČR staly osudnými už řadě diváků

23. února 2002 - Jeden z diváků zemřel a další tři byli zraněni při automobilové Rallye šou Blovice. Řidič vozu Toyota Corolla na zablácené vozovce nezvládl řízení a vyletěl mezi přihlížející.

9. září 2006 - Těhotnou ženu těžce zranilo auto na tradičních závodech veteránů Zbraslav - Jíloviště. Žena několik hodin po nehodě o dítě přišla. Nehodu vozidla zavinila technická závada.

18. června 2007 - Smrtelným zraněním dvaašedesátiletého muže skončily závody veteránů v Hořicích na Jičínsku. Při ukázkové jízdě se jednomu autu utrhlo kolo a diváka zasáhlo do hlavy.

11. října 2008 - Při závodu sportovních vozů v Ostravě zahynul jeden divák a dva byli zraněni. Šestnáctiletý závodník Memoriálu Miroslava Fajkuse narazil do lidí poté, co dostal smyk a nezvládl řízení.

6. prosince 2008 - Při Pražském rallyesprintu po nehodě polsko-britské posádky zemřel šestadvacetiletý muž, další, stejně starý divák podlehl zraněním v nemocnici.

28. března 2009 - Při Valašské rallye zahynuli tři lidé. Mitsubishi slovenského jezdce opustilo trať a smetlo skupinku diváků. Zemřeli dva třináctiletí chlapci a osmatřicetiletý otec jednoho z nich.

15. května 2010 - Při automobilovém závodě do vrchu z Berouna do Chyňavy vylétlo auto mimo trať a srazilo čtrnáctiletou dívku, která na místě zemřela. Dívka údajně nestála v zakázaném prostoru.

2. září 2012 - Zlínskou Barum rallye předčasně ukončila smrt čtyřiapadesátiletého diváka, další byl zraněn. Vůz Subaru Impreza v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky.

10. listopadu 2012 - Při RallyShow Uherský Brod nedaleko obce Lopeník na Slovácku vjel závodní vůz mezi diváky. Při nehodě zemřeli čtyři lidé včetně asi desetiletého dítěte. Tři další diváci byli zraněni.

Autoři: , , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!