Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Tragédie na Barum rallye: Auto vlétlo do diváků, jeden nepřežil

Sport

  13:14aktualizováno  18:18
ZLÍN - Zlínskou Barum rallye předčasně ukončila smrt jednoho z diváků ve třinácté rychlostní zkoušce. Vůz Subaru Impreza posádky Václava Kopáčka a Tomáše Singera ve 13. z plánovaných patnácti erzet v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky. Soutěž zařazená vedle českého šampionátu i do seriálu IRC a mistrovství Evropy byla následně předčasně ukončena. Tragédie se udála kolem 12:30 u Žlutavského lomu při erzetě Halenkovice.

Vůz Subaru Impreza posádky Václava Kopáčka a Tomáše Singera ve 13. z plánovaných patnácti erzet v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky foto: ČTK

"Auto v rychlosti zhruba 160 kilometrů za hodinu vyletělo ze silnice, kutálelo se a bohužel se dostalo do divácké zóny. Zranilo dva diváky, z toho jednoho smrtelně," řekl hlavní lékař rallye Lubomír Nečas.

Záchranáři se snažili muže ještě oživovat, ale neúspěšně. Podle mluvčího zlínské policie Petra Jaroše je obětí čtyřiapadesátiletý muž ze Semilska. Druhý zraněný, divák z Maďarska, utrpěl podle dostupných informací jen lehká zranění a byl odvezen do nemocnice na pozorování. Je ale mimo ohrožení života.

Příčiny nehody vyšetřuje policie, podle Jaroše není vyloučeno, že se stal trestný čin. Kriminalisty bude zajímat mimo jiné technický stav vozidla a také to, zda diváci stáli tam, kde měli. "Podle předběžných údajů byli diváci skutečně za páskou, čili v zóně, kde se nepředpokládalo, že by tam auto mělo vyletět," doplnil Nečas.

To potvrdili i ředitel rallye Miloslav Regner a tiskový mluvčí Autoklubu České republiky (AČR) Josef Pátl. "Nestáli v zakázaném prostoru. Při přípravě rallye i této rychlostní zkoušky nic nenasvědčovalo tomu, že by to mohl být nebezpečný úsek. Je to vyvýšené místo na vnitřní straně zatáčky, a dokonce jsou tam i stromy, které by měly být překážkou. Po téhle zkušenosti už nemůžeme říct o žádném místě, že je stoprocentně bezpečné," uvedl Pátl.

Důvody nehody nedokázal bez vyšetření popsat.

Skutečnost, že usmrcený divák stal v místě, které pro něj organizátor určil, pro něj ale může být velký problém. "Na tomto místě v minulosti problém nikdy nebyl. I proto komise prostor takhle určila," řekl Regner.

ČTĚTE TAKÉ

Letošní 42. ročník rallye poprvé v kariéře vyhrál tovární jezdec Škody Juho Hänninen z Finska, druhý skončil Roman Kresta a třetí Tomáš Kostka. Nikdo z nich však neslavil. Posádky jen projely cílovou rampou a převzaly poháry.

"Je to špatná zpráva. Můžeme si jen sednout a přemýšlet nad tím, co udělat s bezpečností," řekl Hänninen. Sám nicméně netuší, co je potřeba změnit.

"Ale něco, co jde, se udělat musí," uvedl finský pilot. Na nejrychlejších úsecích by podle něj měly vzniknout speciální areály pro fanoušky, kde by byla jejich ochrana zajištěna.

Zlínská rallye je letos už třetí předčasně ukončenou soutěží českého šampionátu. V květnu zemřel při Rallye Český Krumlov spolujezdec Aleš Zimolka, v červenci na Rallye Bohemia přišel po havárii o život Bohuslav Ceplecha, navigátor jezdce Martina Semeráda.

"Doposud jsem tvrdil, že je to souhra náhod, ale tohle už není. Jede se rychle a rychleji, auta se zrychlují, tratě jsou rychlé. Nevím, co se stalo, a nechci něco říkat. Ale je to hodně zdvižený prst," řekl Kresta, který je jedním z nejzkušenějších jezdců v českém startovním poli.

Přímo ve Zlíně se nehoda se smrtelnými následky stala naposledy v roce 2007, kdy při převozu do nemocnice zemřel spolujezdec Luděk Kocman.

Nejde o první havárii

Na letošní Barum rallye došlo už k několikáté nehodě. V sobotu při doprovodném závodě historických vozidel nezvládla řízení maďarská posádka Attila Notheisz, Attila Zoltán, vylétla mimo trať a zranila divačku. Podezření na zranění pánve se u šestadvacetileté ženy nepotvrdila. Podle Nečase byla žena dnes propuštěna z nemocnice.

V pátek byl do nemocnice převezen fanoušek, který při úvodní městské rychlostní zkoušce spadl ze střechy, z níž soutěž sledoval. Ten utrpěl lehčí zranění.

Zdravotníci zasahovali i u havárie jednoho ze soutěžních vozů na rychlostní zkoušce Pindula. "Česká posádka narazila do stromu. Řidič Miroslav Fišer byl s lehkým otřesem mozku také převezen do nemocnice," řekl hlavní lékař rallye Lubomír Nečas.

Případy usmrcených diváků při závodech v ČR

21. června 2008 - V průběhu 13. rychlostní zkoušky na Horácké rallye Třebíč zahynuli oba členové posádky Miroslav Levora a Pavla Třebínová, jejichž vůz narazil po smyku do stromu.

6. prosince 2008 - Při Pražském rallyesprintu po nehodě polsko-britské posádky Leszek Kuzaj, Craig Parry zemřel šestadvacetiletý muž, další, stejně starý divák podlehl zraněním v nemocnici. Závodní auto na trati havarovalo a na Řeporyjském náměstí vjelo do lidí.

28. března 2009 - Při Valašské rallye zemřeli po nehodě soutěžního vozu tři lidé. Ve vysoké rychlosti havaroval slovenský jezdec Lukáš Lapdavský, jeho mitsubishi opustilo trať a smetlo skupinku diváků.

30. května 2009 - Při automobilové soutěži Rallye Posázaví na Havlíčkobrodsku zemřel řidič Karel Švec, jehož auto narazilo do stromu při rychlostní zkoušce.

8. dubna 2011 - V druhé rychlostní zkoušce Rallye Šumava Klatovy havaroval jezdec Jiří Skoupil a na následky nehody zemřel.

26. května 2012 - Následkům zranění z nehody při Rallye Český Krumlov podlehl v českobudějovické nemocnici navigátor Aleš Zimolka (49). Havárie se stala ve dvanácté ze čtrnácti rychlostních zkoušek v obci Cetviny.

14. července 2012 - Při nehodě v třetí rychlostní zkoušce Rallye Bohemia zemřel Bohuslav Ceplecha, navigátor jezdce Martina Semeráda.

2. září 2012 - Zlínskou Barum rallye předčasně ukončila smrt jednoho z diváků ve třinácté rychlostní zkoušce. Vůz Subaru Impreza posádky Václava Kopáčka a Tomáše Singera v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!