12. října 2011 16:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bank už trénuje, ale je možné, že sezonu vynechá

Ondřej Bank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Bank. | foto: Reuters

PRAHA Sjezdař Ondřej Bank už čtrnáct dnů trénuje a jeho tělo neprotestuje. Příznivá zpráva dává nejlepšímu českému lyžaři naději, že by po nespecifikovaných zdravotních problémech mohl nejpozději v lednu naskočit do Světového poháru, ale uvažuje i o variantě, že celou sezonu vynechá.

"Tři týdny mám krev dá se říci v pořádku a snad to i vydrží. Nechtěl bych to zakřiknout, ale doufám, že už je to to pravé světlo, co vede ven a budu moci, jak říkáme, začít víc bušit a zapojím se," řekl Bank na dnešní tiskové konferenci.

Sjezdař, který v uplynulé sezoně dokázal bodovat ve všech disciplínách SP, nestihne začátek nového ročníku, protože ho v létě trápil neznámý zánět. Po dovolené v Thajsku a na Bali měl horečky, strávil několik dnů v nemocnici, pak třeba dostával křeče a nemohl ani chodit. Marně přitom objížděl lékaře doma i v Německu.

Nyní se zdá, že je vše za ním. Musí se ale hlídat, protože se neví, co jeho nemoc způsobilo. "Bylo to zvláštní. Ani jsem nic nepřeléčil a nedá se tedy říci, je to vyléčené. Musím postupně zvedat zátěž a sleduji tělo, jak se mu to líbí," řekl Bank.

Posledním termínem návratu je leden

Otázkou zůstává, kdy a zda vůbec se v nadcházející sezoně, která začne 22. a 23. října v Söldenu, objeví na startu. "Návrat jsme extra neřešili, ale jako nejzazší termín přichází v úvahu leden," řekl Bank a jedním dechem dodal: "Ale s doktory jsme se shodli, že to hlavně nesmím uspěchat a musím na tělo opatrně a s rozumem." Ve hře je i možnost sezonu vynechat. "Ta varianta tam visí," přitakal Bank.

Důvodů nezávodit je hned několik. Jedním je samozřejmě zdravotní stav, o kterém nevím, jak se v budoucnu vyvine. Dalším je složité vypočítávání lyžařských bodů. "Kdybych naskočil v nevhodný moment a byl špatně připravený, tak mi to může spíše ublížit do další sezony. Letos není mistrovství světa ani olympiáda, na které se především kouká, takže se může stát, že tuhle sezonu obětujeme pro ty další," řekl Bank.

Při přemýšlení o letošní sezoně bude Bank zvažovat ještě třetí faktor. Tím je plánovaná změna pravidel pro obří slalom. Mezinárodní federace FIS chce od sezony 2012/2013 jiné lyže. "Mají mít o osm metrů větší rádius, a to je hodně velká změna. Pokud by se mi nedařilo dostat do téhle sezony, tak je taky varianta, že bude trénovat a testovat nové lyže, protože ta změna bude hodně velká," řekl.

Kdyby se měl rozhodnout hned, měl by jasno. "Jsem závodní typ, rozhodně bych nevydržel celý rok jenom trénovat. Pokud to půjde, asi mě nikdo od závodění nezastaví," řekl Bank. V případě opaku bude muset sledovat Světový pohár v televizi, ale díky jednomu ze svých partnerů může slíbené bonusy získat při sázení. "S klukama bych se pak domluvil, jak mají jezdit," ušklíbl se Bank na své kolegy.

Kvůli nemoci zhubl třináct kilogramů, na konci úspěšné sezony měl v březnu 88 kg a nyní má jen 75 kg. Je evidentně pohublý, ale neztrácí svůj humor.

"Polovina lidí mi říká, že mi to sluší a druhá, že nemám sexy zadek. Musím se rozhodnout, jak s tím naložit," vtipkoval, ale měl jasno. Ztracenou svalovou hmotu musí získat zpět.

Proto začal trénovat v posilovně a jezdí hodně na rotopedu. "Jdu do toho den po dni, ale reaguju na to zatím dobře a žádná únava není," zaťukal Bank na dřevo.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.