Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bára má statečné srdce, ví její předchůdkyně Zátopková

Dvě nejslavnější oštěpařky české historie s vítězným oštěpem z OH 1952, něhož... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě nejslavnější oštěpařky české historie s vítězným oštěpem z OH 1952, něhož... | foto: Lidové noviny

PRAHA Víru, že Barbora Špotáková na mistrovství Evropy obstojí, dává najevo její slavná předchůdkyně Dana Zátopková (88). Olympijská vítězka z Helsinek 1952 ovládla ME dvakrát, v Bernu 1954 a Stockholmu 1958, a znovu a znovu je ochotna rozdávat atletické nadšení.

Jak vzpomínáte na své evropské triumfy?
Stále s radostí. Už na ME v Bruselu v roce 1950 jsem jako zajíc skončila pátá, což bylo prima. V Bernu už to bylo jiné kafe. Jako olympijská vítězka jsem strašně chtěla dokázat, že v Helsinkách nešlo o náhodu, a povedlo se.

A nebyl šampionát v Bernu trochu ve stínu právě Helsinek, kde jste spolu s manželem získali čtyři zlata a stali se nejslavnějším sportovním párem světa?
Určitě byl, ale nezůstal, protože Emil vyhrál na té Evropě desítku a já oštěp. Měla jsem ještě takovou tajnou motivaci. Po Helsinkách novináři psali, že jsem tam vyhrála v euforii z Emilova zlata na pětce, což bylo ve stejný den. A mně se povedlo ty názory umlčet! (smích)

A jak to bylo ve Stockholmu o čtyři roky později?
To byl parádní rok, byla jsem takový suverén. Závodily tam výborné Západní Němky, ale mně to jako čerstvé světové rekordmance šlo a házela jsem s velkou chutí. A s chutí jsem i vyhrála! (úsměv)

Bylo kolem vašich vítězství tolik slávy jako třeba po triumfech Barbory Špotákové?
Myslím, že ano, Evropa byla druhým největším podnikem. Mistrovství světa neexistovalo, byla už "jen" olympiáda. Vážně to brala i veřejnost, v novinách se o tom psalo, byť v nich bylo míň místa na sport.

Jak vnímáte nynější ME, které začíná v Barceloně?
Těším se na oštěp, protože tam máme dvě děvčata a tři chlapce, a to je síla. Pevně věřím, že Bára přiveze medaili, a taky by na ni mohl dosáhnout Petr Frydrych. Nebo že by i Víťa Veselý? (úsměv)

Jenže Špotákovou začal bolet loket, nemůže ji to omezit?
Vím o tom a mám z toho strach. Bára měla letos hodně závodů poměrně rychle za sebou, to může být nebezpečné. Přesto si myslím, že to zvládne. Háže daleko a doufám, že tohle je přirozená oštěpařská únava, sama jsem to zažila. Však ona není žádný atletický nováček - myslím, že se, promiňte, nepodělá, má statečné srdce pro velké závody.

Navíc má kolem sebe tým odborníků v čele s fyzioterapeutem Pavlem Kolářem, což za vás nebývalo, že?
To tedy ne, ti lidé jí pomůžou. Bára je skromná, atletický pánbůh bude určitě stát při ní a přidělí jí i potřebný kousek štěstí.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...