25. března 2014 16:44 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Veselý se zranil, jeho další působení v NBA provází otazníky

 Al Jefferson a Jan Veselý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Al Jefferson a Jan Veselý. | foto: ČTK/AP

Pokud dojde na nejhorší variantu, jediný český basketbalista v NBA Jan Veselý si už v této sezoně kvůli zranění žeber nemusí zahrát. V noci na úterý za Denver Nuggets nenastoupil, do konce ročníku chybí jedenáct duelů. Pak navíc Veselému končí v NBA smlouva. "Udělám vše pro to, abych v lize zůstal co nejdéle," prohlásil basketbalista.

Jako by mu nebylo přáno. Ve chvíli, kdy Jan Veselý odehrál svůj jasně nejlepší zápas po přestupu do Denveru - navíc proti svému bývalému klubu z Washingtonu - a kdy kádr Nuggets řídne kvůli zdravotním potížím, se zranil také on. Šance, již mohl na konci sezony uchopit, se rozplývá v nejistotě.

"Má pohmožděné žebro, schytal pořádnou ránu," uvedl kouč Brian Shaw. "Uvidíme, jaký bude jeho stav."

Zatím dobrý není: v nočním souboji Denveru s Oklahoma City (96:117) nehrál. "Nikdo nemá tušení, jak dlouho to může trvat," dodal Shaw pro deník Denver Post - list upozorňuje, že se Veselého pobyt na marodce může protáhnout do konce sezony. Tu Denver, který už nemá reálnou šanci na play-off, uzavře 16. dubna.

Jaká pro Veselého sezona bude? Ať už naskočí, či stráví zbylé týdny v péči fyzioterapeutů, dá se pro jediného Čecha v soutěži tento ročník charakterizovat "klasicky" jako rozpačitý.

"Když dostanu šanci a hraju dobře, v dalším zápase zase sedím. To je pro mě trochu matoucí, ale je to součást sportovního života. Člověk musí být pořád připravený, ať hraje 30 minut, nebo vůbec," uvedl Veselý.

Pro 211 centimetrů vysokého hráče neplatí ani jedno. Jeho průměrný hrací čas je 13,4 minuty, za něž nasbírá v průměru těsně přes 3 body a 3 doskoky na zápas. Čísla nijak zvlášť nezměnil ani jeho trejd z Washington Wizards do Denveru.

"Nedostával tolik prostoru na palubovce, ale když je mimo hru J. J. Hickson, šance se otevírá," řekl kouč Shaw právě před soubojem s Wizards. V něm Veselý v noci na pondělí výrazně naznačil, jaký potenciál má - posbíral celkem 10 bodů, 4 doskoky a 3 zisky. Jasně nejlepší duel za Denver! Jenže se v něm taky zranil...

Veselý se před bolestivým poraněním žeber snažil trénovat víc než ostatní, pomáhal mu i jeho první kouč kariéry, Slovinec Alilovič. Zvykal si na to, že změnil metropoli Washington za odlehlejší Denver.

"Celou dobu jsem přemýšlel, jestli mě vymění, řešil to s rodinou. Pak mi agent řekl: Nic se neděje. Já to pustil z hlavy a hned druhý den mě Wizards poslali do Denveru. To bylo šílené!" líčil.

Na palubovce nedostával potřebný prostor

Výpadek je pro něj bolestivý nejen fyzicky. Veselému vyprší jeho tříletý nováčkovský kontrakt a vzhledem k nabízené šanci, o níž trenér Denveru hovořil, si mohl v závěru ročníku výrazně říci o další smlouvu.

"Každý tvrdí, že musíte hrát o kontrakt. Já se na to takhle nedívám: prostě se snažím pomoci týmu nejvíc, jak můžu," popsal a připomněl, že se od něj v zámoří čekalo daleko více, než zatím stihl předvést: "Jako šestka draftu jsem nedostával tolik prostoru. Konec smlouvy beru jako nový start. Budu dělat maximum pro to, abych zůstal v NBA nejdelší možnou dobu."

Zatím mezi zámořskými hvězdami stihl necelé tři sezony. Kolik jich přibude?

Miroslav Němý

Najdete na Lidovky.cz