9. září 2015 16:11, aktualizováno  16:26 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Basketbalisté udolali Belgii. Na ME mají jisté play off a mohou i vyhrát skupinu

Český basketbalista Jan Veselý na Mistrovství Evropy 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český basketbalista Jan Veselý na Mistrovství Evropy 2015. | foto: FIBA.com

RIGA (Od našeho zpravodaje) Čeští basketbalisté na mistrovství Evropy slaví už třetí vítězství, když po velkém dramatu přetlačili Belgii 66:64 (21:17, 33:28, 51:44). Týmový výkon podpořený dalším skvělým představením Jana Veselého (21 bodů a 12 doskoků) zajistil, že Češi na šampionátu mají už teď jistý postup do osmifinále.

Po úvodních vítězstvích nad Estonci (80:57) a Ukrajinou (78:64) a následné porážce od domácího Lotyšska (65:72) se čeští basketbalisté po velkém dramatu vrátili na vítěznou vlnu.

Jak se jejich třetí triumf na Eurobasketu zrodil? V hledišti se tentokrát neděly žádné velké věci - pořadatelé dokonce plachtou zakryli horní prstenec Riga Areny, neboť o duel, v němž nefiguroval žádný z pobaltských týmů, divácky nebyl příliš zájem. Zato na hřišti šlo pro oba soupeře o jeden z klíčových zápasů.

V české základní sestavě přišla jedna změna: oproti minulým duelům místo Pavla Houšky začal Petr Benda. Hned čtyři úvodní útoky končily pod košem u Jana Veselého, pivot Fenerbahce z toho však vytěžil jen dva body a byla z toho brzká ztráta 2:8.

Češi brzy otočili na 11:10, přičemž důležitou roli hrálo nejen hvězdné duo Satoranský - Veselý, ale právě zmíněný Benda; všichni tři si v první čtvrtině připsali po šesti bodech a tým vedl 21:17.

Belgičané následně zažili pasáž, kdy se dlouho nemohli prosadit proti velmi dobré obraně a po smeči Jelínka začal být náskok slibný, 25:17. Jenže se znovu ukázalo, proč byla v Rize hraná skupina D po třech hracích dnech tou nejvyrovnanější na šampionátu (jedinou, v níž už si každý celek připsal aspoň jednu porážku).

Hala sledovala boj o každý bod, o každou povedenou akci. Pozitivní však bylo, že roli týmu, který musel neustále stahovat ztrátu, zastávali Belgičani, což je stálo hodně sil. Češi se v útoku prosazovali mnohem pestřeji než při minulé porážce s Lotyši - v první půli skórovalo hned sedm hráčů. I proto zněl poločasový stav 33:28.

Po návratu z šaten tým postihl střelecký minivýpadek: na svůj úvodní koš druhé půle čekal téměř čtyři minuty, než se prosadil Jan Veselý. Nejednalo se však o nic dlouhodobého jako proti Lotyšsku. Češi ovšem opět neproměňovali trojky - z prvních šesti uspěla jediná.

Belgičané ve třetí čtvrtině rychle nasbírali pět faulů, což jim sice komplikovalo situaci, nicméně dál zůstávali na dostřel. Především kvůli úspěšným trojkám, v tom byl mezi týmy dlouho rozdíl. Jenže basketbal umí vykouzlit paradoxy: střela Patrika Audy právě zpoza perimetru dala Česku kromě notné porce sebevědomí i náskok 51:44 do posledního úseku zápasu.

A start čtvrté čtvrtiny? Další trojka, tentokrát od Satoranského. Brzy po ní musel po čtvrtém faulu povinně střídat kapitán Jiří Welsch, Schilb natáhl úspěšnou trojkařskou sérii, ovšem Belgičané ze stejné pozice zareagovali úspěšně rovnou dvakrát po sobě a De Zeeuw spolu s nejmenším hráčem na hřišti Boscem stáhli skóre na rozdíl jediného bodu.

No a aby toho nebylo málo, znovu Bosco poslal Belgii do vedení. Šňůra 0:13 a stav 57:60 zničehonic zcela obrátily role! Češi ovšem v rámci týmového hesla „Rvi se jako lev“ stav zase otočili na 61:60 a začalo závěrečné drama.

Minutu před koncem Belgie otočila na 61:62... Jenže Satoranský odpověděl trojkou, 64:62! Pak sice dvakrát proměnil vždy jen jeden ze dvou trestných hodů, ale koncovku už si Češi takticky ohlídali. A slaví.

Miroslav Němý

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)