Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bauer se chce soustředit na Soči, Tour de Ski možná nedokončí

Sport

  15:56
Varianty jsou dvě. Buď se bude Lukáši Bauerovi v Tour de Ski dařit, to znamená - bude bojovat o pódium, a pak uvidí i vrchol sjezdovky Alpe Cermis, kde lyžařské etapy tradičně končí. A pak je verze 2: Česká jednička z bílé stopy v úvodu vypadne z nadějí na výsledek. "A pak Tour obětuju ve prospěch olympiády," říkal.

Lukáš Bauer vyhrál úvodní distanční závod sezony Světového poháru v Kuusamu foto: ČTK/AP

Tu ideu v hlavě nosí už od jara a celou tu dobu na ni připravuje i reprezentačního trenéra Miroslava Petráska. V závodě, co v minulosti dvakrát celkově ovládl, je to teď buď a nebo.

"Ty dva scénáře mají své opodstatnění," vysvětloval Bauer. V olympijské sezoně je i pro něj Soči suverénně nejvyšším cílem, zvlášť když bude jeho posledním, pátým startem pod pěti kruhy. "A když se podíváte pár let zpátky, všichni, kdo všechno směřovali k hlavním vrcholům zimy, Tour vynechávali."

I lyžař z Božího Daru se proto letos rozhodl neriskovat a mezi závody v Kuusamu a Lillehammeru se s Petráskem definitivně dohodl: prvních čtyři etapy Tour určitě, zbylé tři podle situace.

"To znamená, že když nebudu bojovat o pozici TOP 3, pojedu domů," naznačil 36letý lyžař. "Jsem sice závodník, chci závodit a chci dojet až do konce. Jenže v minulosti mi dost často vytýkali, že se nesoustředím na jeden z vrcholů, takže snaha obětovat Tour tam je. A radši to hlásím takto dopředu, aby se pak neříkalo, že se Bauerovi nedaří."

Nejspíš tak odjede jen úvodní rychlostní etapy, během nichž nedojde k takové kumulaci únavy. Zato hned po volném dnu je na programu maraton na 35 kilometrů z Cortiny do Toblachu. "Což je náročný závod," uznal. Předposledním dílem je klasická desítka a na závěr drsný výjezd na sjezdovku Alpe Cermis.

"Poslední tři dny jsou pokud ne brutální, tak hodně náročné a organismus se pak z toho dostává hodně dlouho," popisoval trojnásobný olympijský medailista. A raději by před vrchařskou torturou dal přednost dlouhému, těžkému tréninku. "Proto by se mi do přípravy víc hodila Jizerská padesátka, byť ve vztahu k olympiádě a Světovým pohárům by byla pojatá jako druhořadá záležitost."

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer

Bauer se v pondělí vrátil ze severské mise, odkud si přivezl senzační vítězství na klasické desítce a celkové 11. místo z třídílné minisérie Rukka Triple. A z následné zastávky Světového poháru v Lillehammeru zase vědomí, že jedno vítězství ta další nezajišťuje. "Devatenácté místo bylo trošku slabší," uznal.

Jen jedno odpoledne strávil doma a pak zase vyrážel makat, tentokrát do nadmořské výšky v Davosu. Tam ho o víkendu čeká volná třicítka. "Jenže tamní tratě mi nevyhovují, nevytvořil jsem si k tomu místu nějaký super vztah," prozradil Bauer. "Chci tam samozřejmě předvést co nejlepší výsledek, ale ten hlavní cíl je pobyt ve vysoké nadmořské výšce směrem k Tour a olympiádě."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat