Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bauer se vyhoupl do čela Světového poháru

Sport

  13:56
KUUSAMO - Běžec na lyžích Lukáš Bauer potvrdil skvělou formu v úvodu sezony. Počtvrté triumfoval ve Světovém poháru. Třicetiletý český reprezentant vyhrál závod na 15 kilometrů klasickou technikou ve finském Kuusamu a navázal na druhé místo z minulého víkendu v norském Beitostölenu. Bauer se díky dnešnímu vítězství dostal do čela Světového poháru s náskokem 20 bodů před Němcem Axelem Teichmannem.

Lukáš Bauer se raduje z vítězství. foto: AFP

"Nechci to přeceňovat, máme za sebou jen dva závody a zima je strašně dlouhá. Ale důvod k radosti hned trojnásobný: Je to můj stý start, podařilo se mi vyhrát a poprvé v životě jsem se dostal do žlutého trikotu. Co víc si přát," radoval se po vítězství Bauer.

Triumfu v elitním seriálu se dočkal po více než dvou letech, naposledy vyhrál v březnu 2005 volnou patnáctku v Lahti. Dnes potvrdil, že mu mimořádně sedí i klasická technika, kterou si loni na olympijských hrách v Turíně doběhl pro životní úspěch v podobě stříbrné medaile.

Jediný český mužský vítěz závodu SP, jenž za poslední půlrok absolvoval operaci mandlí, pravého kolena a trhání zubů moudrosti, si dojel pro čtvrtý triumf suverénním způsobem. Do vedení se dostal v polovině trati a postupně ho zvyšoval až na 20 sekund. Druhý skončil Nor Eldar Roenning těsně před Teichmannem, jenž v prvním distančním závodě sezony v Norsku jako jediný dokázal Bauera porazit.

Úvod závodu proběhl v Bauerově podání o něco vlažněji. "Byl jsem nemile překvapený, že jsem na třetím kilometru až osmý, protože mi přišlo, že rychleji jet nemůžu. Pak jsem si ale spočítal, že ztrácím jen pět vteřin, a řekl si: Neblázni," popsal průběh závodu lyžař z Božího Daru. "Během druhého kola se to otočilo, ti vepředu to asi přepálili a najednou tam nebyli. Ve druhém kole jsem se dostal do čela, byl v pohodě a každý mezičas mě ještě více nabudil, že jejich ztráta narůstala," dodal.

Zhruba kilometr před cílem už bylo jasné, že Bauerovi nikdo vítězství nevezme, proto si mohl dovolit plácnout s trenérem Miroslavem Petráskem, stojícím u trati. "Nic jsem ale neříkal. Jenom jsem se usmíval, musel jsem ještě do cíle," uvedl majitel olympijského a světového stříbra.

Za týden Světový pohár pokračuje další klasickou patnáctkou ve švýcarském Davosu a Bauer do ní odstartuje ve žlutém trikotu, který si oblékl po dnešním závodě. "Překážely mi lyže a úplně mi to nešlo, nejsem na to zvyklý," popsal slavnostní okamžik.

"Chtěl bych se ho ale pokusit udržet o chvíli déle," dodal závodník, jenž prožívá nejlepší vstup do sezony v kariéře. "Teď je důležité neonemocnět. Loni jsem právě po návratu z Kuusama měl problémy," dodal Bauer, jenž vinou zdravotních problémů v minulé sezoně pouze paběrkoval. Na body dnes z českých reprezentantů dosáhl ještě 18. Martin Jakš.

Autor: